Yazı Detayı
27 Mart 2021 - Cumartesi 09:08
 
İSTEK VE DESTEK
Celal TÜRKER
celalturker1@gmail.com
 
 

Başarının iki temel unsuru vardır; bunlardan biri istek, ötekisi de destek.

İstek; kişinin kendi iradesiyle, kendi iç motivasyonuyla ilgili bir arzu, bir duygudur.
Destek ise; kişinin iradesi dışında çevresi ile ilgili unsurları ifade eder.
Yapılan iş, işlem veya faaliyetin konusu ne olursa olsun, kişinin başarılı olmasının birincil etmeni, birincil unsuru, kişinin başarma arzusu veya başarma isteği ya da başarma konusundaki kararlılığıdır.
Başarma arzusu, başarma isteği ya da başarma konusunda kararlılığı olmayan bir kimsenin bir işi başarması neredeyse imkânsızdır. 
Dilerseniz bunu eğitim ile ilgili bir örnek ile açıklayalım.
Bir öğrencinin, herhangi bir dersten başarılı olabilmesi, öncelikle öğrencinin, o dersi sevmesi ve başarılı olma konusunda istekli olması ile doğru orantılıdır.
Dersi sevmeyen veya başarma arzusu olmayan bir öğrencinin o derste başarılı olması neredeyse imkânsızdır. 
Başarı için, öğrencinin başarma arzusu ve başarma isteği dışında gerekli olan dış etmenler yani destek unsurları ise, öğrencinin anne babası, öğretmenleri, okulu, okul İdaresi, okul kuralları ve ülkenin genel eğitim politikaları ve eğitim öğretim materyalleridir. 
Destek unsurları, öğrencinin isteğiyle aynı yönde ve doğru orantılı ise başarı kaçınılmazdır. Eğer bir öğrenci, başarma isteğini taşıyor ve ailesi de onu bu konuda destekliyorsa, 
yine  öğrencinin öğretmenleri, okulu, okul İdaresi ve ülkenin eğitim politikaları da bu yönde ise öğrencinin başarısız olması neredeyse imkânsızdır. 

Bir başka örnek daha verelim.  Herhangi bir spor veya sanat  alanında, başarma arzusu taşıyan, yetenekli ve aynı zamanda istekli olan bir çocuğun ailesi, çocuğunun bu isteğin destekliyorsa, onun için bu alnda iyi bir öğretmen iyi bir eğitim imkâni sağlayabilir.  Eğer çevresinde bu alanda için iyi bir eğitim imkanı da  varsa o çocuğun istediği alanda başarılı olması elbette daha kolay olacaktır.
Bunun tam tersi de düşünülebilir.  İsteksiz bir öğrencinin ya da bir sporcunun bir branşta bir alanda başarılı olması ne kadar destek olursa olsun neredeyse imkânsızdır. Bunun nadiren de olsa istisnaları görülebilir.  İsteksiz bir öğrencinin ailesi tarafından ısrarla, planlı olarak desteklenmesi, özel  öğretmenler tarafından düzenli bir şekilde  emek verilmesi, öğrencinin başarılı olması ile sonuçlanabilir.
 
Ya da herhangi bir alanda başarılı olmak isteyen bir öğrencinin, ailesi tarafından desteklenmemesi, bu alanda doğru öğretmene denk gelmemesi ya da okul İdaresi veya okulunun eğitim imkanlarının buna müsaade etmemesi, çocuğun başarılı olmasını engelleyebilir.

Sonuç olarak, öncelikle kişinin sevdiği alanda doğru bir eğitim alabilmesi için yönlendirilmesi,  başarı için istekli olması ve tüm çevresel unsurlar tarafından desteklenmesi başarıyı kaçınılmaz kılar.
Diğer şekilde başarı, neredeyse imkansız ya da tesadüfi olacaktır. Başarıyı engellememek veya  tesadüflere bırakmamak dileğiyle...
Kalın sağlıcakla,
 
Celal  TÜRKER 
27 Mart 2021

 
Etiketler: İSTEK, VE, DESTEK,
Yorumlar
Haber Yazılımı }); });