Haber Detayı
02 Mart 2021 - Salı 19:03
 
Sultansuyu niye ihale edildi?
Pakdemirli’ye diğer hippoterapi merkezleri de kiraya verildi mi? Verilmediyse Sultansuyu’ndaki...
SİYASET Haberi
Sultansuyu niye ihale edildi?

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Sultansuyu Tarım İşletmesi’nde özelleştirmenin kapısını açma olarak değerlendirilen Hippoterapi Merkezi ve sosyal tesislerin 5 yıllık özel sektöre kiralanmasını meclis gündemine taşıdı.

Sultansuyu Tarım İşletmesinde 5 yıllık kiralama işlemini eleştiren ve Atla tedavi merkezi olarak kurulan Sultansuyu Hippoterapi Merkezi’nin, 2014 yılının Aralık ayında Ankara-Beştepe ve Bursa-Karacabey hippoterapi merkezleri ile birlikte törenle hizmete açıldığını hatırlatan CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye diğer hippoterapi merkezleri de kiraya verildi mi? Verilmediyse Sultansuyu’ndaki merkez neden veriliyor? Bu kiralama işlemi kafalarda soru işareti yaratıyor” dedi. Sessiz sedasız yapılan bir ihale ile sosyal tesisler ile arazilerinin bir kısmı özel bir şirkete 5 yıllığına kira verilmesi CHP’li Ağbaba tarafından TBMM gündemine taşındı. 2014 yılının Aralık ayında Ankara-Beştepe ve Bursa-Karacabey hippoterapi merkezleri ile birlikte törenle hizmete açıldığını hatırlatan Ağbaba, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye diğer hippoterapi merkezleri de kiraya verildi mi? Verilmediyse Sultansuyu’ndaki merkez neden veriliyor?sorusunu yöneltti.

Sultansuyu  Malatya’nın Ortak Paydasıdır, Özelleştirme Adımlarından Uzak Durulmalıdır

Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’ne bağlı Malatya Akçadağ İlçesi sınırları içerisindeki Sultansuyu Tarım İşletmesinin, 1865 yılında, Sultansuyu Çiftlikatu Hümayun adı ile kurulduğunu, 1928 yılında Sultansuyu Harası adıyla faaliyetlerde bulunduğunu, 1984 yılından itibaren ise TİGEM bünyesinde faaliyetlerini sürdürdüğünü belirten Ağbaba, Sultansuyu Tarım İşletmeleri’nin Malatya’nın önemli bir değeri ve ortak paydası olduğunu kaydetti.

Kamuoyunun Dikkatinden Kaçırılarak…

Ağbaba, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM’ye verdiği soru önergesinde “Ekim 2020 tarihinde tesisler içerisindeki Cumhuriyet Dönemi yatay mimari örneklerinden bazı binaların yıkılmak istenmesiyle ilgili bakanlığınıza bir soru önergesi vererek ‘daha önce de özelleştirmesi gündeme gelen Sultansuyu Harasının satışına yeniden ortam hazırlayacak uygulamalardan vazgeçilmesi gerektiği belirtilmiştim. Bakanlığınıza soru önergesi verdiğimiz tarihlerde Sultansuyu Tarım İşletmesi içindeki sosyal tesislerin neredeyse tamamının iktidar milletvekillerinin bile bilgisi olmadan kamuoyunun dikkatinden kaçırılarak, ihaleye çıkarıldığı, 15 Ekim 2020 tarihinde gerçekleştirildiği belirtilen ihalede; “Sultansuyu Tarım İşletmesi Müdürlüğüne bağlı Arap Atı Tanıtım ve Hippoterapi Merkezine ait 55. 000 m2 arazi ve üzerindeki gayrimenkuller, Hipoterapi (At ile Tedavi), sportif at biniş ve sosyal tesis amaçlı kullanılmak üzere kiraya verildiği, kira müddetinin beş yıl olduğu öğrenilmiştir.” ifadelerini kullandı. 

Bakan Pakdemirli’ye Sultansuyu Soruları

Ağbaba Bakan Pakdemirli’ye; Sultansuyu Tarım İşletmesi içerisindeki sosyal tesis ve donatıların özel sektör işletmesine kiraya verilmesinin sebebi nedir? TİGEM’in dolayısıyla bakanlığınızın maddi sıkıntıları mı vardır?  Atlı Terapi Merkezi, atın sırt hareketlerinin kullanılmasıyla engelli bireylerde fiziksel kabiliyetlerin iyileştirilmesi ve geliştirilmesi amacıyla açılan bir merkez olup, terapatik amaçlı ata binmenin psikolojik, fizyolojik, fiziksel ve sosyal alanda birçok yararı olduğu kaydedilmektedir.Bu merkezin özelleştirilmesi sonucu hippoterapi ihtiyacı olan bireylerin tedavi süreçlerinin olumsuz etkileneceği düşünülmüş müdür? Atla tedavi merkezi olarak kurulan Sultansuyu Hippoterapi Merkezi, 23 Aralık 2014 tarihinde Ankara- Beştepe ve Bursa- Karacabey hippoterapi merkezleri ile birlikte törenle hizmete açılmıştır. Sultansuyu’ndaki merkez özel firmaya kiralanırken diğer merkezlerde de özelleştirme gerçekleşmiş midir? Gerçekleşmemiş ise neden Sultansuyu’nda ki tesisler kiraya verilmiştir? Sultansuyu’ndaki kiralama işlemi 55. 000 m2 arazi ve üzerindeki gayrimenkulleri de kapsamaktadır. Bu şekilde tarım işletmesi içindeki neredeyse tüm sosyal tesisler ve halkın kullanımındaki yeşil alan 1 firmaya kiralanmıştır. Bu kiralama işleminin Malatyalıların yıllardır dile getirdikleri ‘Sultansuyu özelleştirilecek’ kaygılarını haklı çıkardığı ortadadır. Sultansuyu Tarım İşletmesi’nin parça parça özelleştirilmesi bakanlığınız tarafından planlanmakta mıdır?” sorularını yöneltti.

 

Bülten-gazetemalatya.com

Kaynak: Editör:
Etiketler: Sultansuyu, niye, ihale, edildi?,
Yorumlar
Haber Yazılımı }); });