Haber Detayı
18 Mart 2021 - Perşembe 15:59
 
Su ürünleri (Balık) avcılığı yasaklandı
Amatör ve ticari amaçla yapılan balık avcılığına yasak geldi. Kara hayvanlarına...
SPOR Haberi
Su ürünleri (Balık) avcılığı yasaklandı

Amatör ve ticari amaçla yapılan balık avcılığına yasak geldi. Üreme dönemi olması nedeniyle kara hayvanlarına getirilen avlanma yasaklarından sonra su ürünlerinden olan sazangillerin avlanması ve satışı ve nakli de yasaklandı. 1 Nisan’dan başlayıp 30 Haziran’a kadar sürecek olan su ürünleri yasakları ile ilgili Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından yapılan duyuruda;

“Gıda üretimimizin arttırılması için büyük uğraşlar verildiği ve işsizliğin önlenmesi için nasıl çalışmalar yapıldığı herkesçe bilinmektedir. Değerli balıkçılarımızın da böylesine kazanç mücadelesi içinde olduğunu biliyoruz. Su ürünleri, hızla artan nüfus için hem büyük bir besin kaynağı potansiyeli, hem de insanların dengeli beslenmesinde eşsiz bir gıda olduğu için; balıkçılık dünyada ve ülkemizde gittikçe daha da önem kazanan bir iş sahası olmaktadır.

Balıkçılığımızın geleceği büyük ölçüde yasaklara uymaktan geçmektedir. Avlanma yasaklarına uyarak üzerimize düşen vazifeyi büyük ölçüde yapmış olacağız.

Avlanma yasakları, su ürünleri kaynaklarımızdan ekonomik olarak yararlanmak, üretimi arttırmak, iç sularımızdaki su ürünlerinin kalite ve stoklarını korumak, ekonomik türleri geliştirmek için kısaca balıkçılığımızın ve balıkçıların geleceği için konulmuştur.

22 Ağustos 2020 tarih ve 31221 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren “5/1 Numaralı Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığının Düzenlenmesi Hakkında Tebliğ” ve “5/2 Numaralı Amatör (Sportif) Amaçlı Su Ürünleri Avcılığının Düzenlenmesi Hakkında Tebliğ” hükümleri gereğince; İlimizdeki iç sularda 1 Nisan- 30 Haziran 2021 tarihleri arasında ticari ve sportif amaçlı sazangillerin avcılığı yasaktır. 1 Nisan-30 Haziran 2021 tarihleri arasında; avlanılması yasak olan su ürünlerinin satışı, nakli ve imalatta kullanılması da yasaktır. Aksine hareket edenler hakkında 1380 Sayılı Su Ürünleri Kanunu hükümlerine göre yasal işlem yapılacaktır.

5/1 ve 5/2 Numaralı Tebliğler ile getirilen yasak, sınırlama ve düzenlemeler hakkında daha kapsamlı bilgi Bakanlığımıza ait internet adresinden (www.bsgm.gov.tr ) veya Tarım ve Orman İl ve İlçe Müdürlüklerinden elde edilebilecektir.

- BİZ VE BİZDEN SONRAKİ NESLİN GELECEĞİ İÇİN,

- BALIKÇILIĞIMIZIN GELECEĞİ İÇİN,

- BALIK NESLİNİ YOK ETMEYELİM

- AVLANMA YASAĞINA UYALIM, UYMAYANLARI İKAZ EDELİM.

Bütün ikazlara rağmen yasaklara uymayanları Tarım ve Orman İl ve İlçe Müdürlüklerine, en yakın Emniyet ve Jandarma birimlerine, Belediye Zabıta Amirliklerine veya bağlı bulunduğu mahalle Muhtarlarına bildirilmesini;

Kamuoyuna önemle duyurulur.” Bilgileri yer aldı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Su, ürünleri, (Balık), avcılığı, yasaklandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı }); });