Haber Detayı
05 Nisan 2021 - Pazartesi 18:59
 
Su kaynağımız tehlike de!...
5 kilometre yarıçapındaki mutlak koruma alanı dikkate alınmayınca.600 bin insanın içme...
Çevre Haberi
Su kaynağımız tehlike de!...

Haber: Yaşar KARAASLAN

5 kilometre yarıçapındaki mutlak koruma alanı dikkate alınmayınca.600 bin insanın içme suyu kaynağı tehlikede. Su toplama havzasında yasak olmasına rağmen yapılaşma başladı. Önlem alınmazsa Gündüzbey'deki su kaynağının (kaptaj) yakın çevresi kısa sürede beton yapılarla doluşacak. Yapılaşma ruhsatları veya kaçak yapıları denetlemekle sorumlu Yeşilyurt, Belediyesi, alt ve üst yapılaşma tek yetkili Büyükşehir Belediyesi ile içme suyunda tek yetkili olan MASKİ su kaynağının hemen yanı başındaki yapılaşmayı görmeyince veya "mutlak koruma alanına" gerek görmeyince Gündüzbey'deki Su Kaynağının hemen yanı başında ağaçların arasında, bahçelerin içinde 3-4 katlı beton binalar boy vermeye başladı.

5 kilometre yarı çapında mutlak koruma alanı olan Battalgazi ve Yeşilyurt ilçelerinde yaşayan yaklaşık 600 bin insanın içme suyu ihtiyacını karşılayan su kaynağının yanı başında (300-500 metre mesafede) yapılaşma tam gaz gidiyor. Bahçe içlerinde, ağaçların arkasında boy veren beton inşaatlarla ilgili görüşlerini aldığımız uzmanlar, binaların ruhsatlı veya ruhsatı olmasının hiçbir anlam ifade etmeyeceğini belirterek; “Su kaynağımım 5 Kilometre yarıçapında bir “mutlak koruma alanı var. Bu yarıçap içerisinde herhangi bir yapılaşmanın yapılması veya yapılaşmaya izin verilmesi, önümüzdeki süreçte (Orta ve uzun vadede) su kaynağı için büyük tehlike arz eder.

İlgili Belediyenin acilen gereğini yapması gerekir” ifadeleriyle su kaynağının yanı başında yapılan yapılaşmaya Yeşilyurt Belediyesinin acilen müdahale etmesi gerektiğini belirtiler. Su kaynağının önündeki alanda (Gündüzbey’e doğru) düşük yoğunluklu yapılaşmanın su kaynağına pek zarar vermeyeceğini belirten uzmanlar, “Kozluk tarafı tamamen su toplama havzası içinde. Buralarda ki yapılaşma zamanla arsa-parselleri olan vatandaşlar içinde emsal teşkil edecek. O nedenle başta MASKİ olmak üzere Yeşilyurt ve Büyükşehir Belediyeleri bir an önce su kaynağının yakın çevresinde (ruhsatlı-ruhsatsız) yapılaşmaya hemen müdahale etmeleri gerekir” ifadeleriyle sorumlulukları olan MASKİ ve 2 belediyeyi göreve davet ettiler.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Su kaynağı, tehlikede, Gündüzbey, Kaptaj, toplama hazvası, kaçak yapılaşma
Yorumlar
Haber Yazılımı }); });