Haber Detayı
22 Mart 2021 - Pazartesi 19:23
 
Rant zihniyeti ile değil, Mimar-mühendislerin görüşleri de..
Bu büyüklükteki bir projenin emri vaki ya da ben bilirim yaptım oldu mantığı ile yapılması ileride ...
Çevre Haberi
Rant zihniyeti ile değil, Mimar-mühendislerin görüşleri de..

Yeni yapılacak alan da, boşaltılacak alanda Malatya  için yaşamsal önem arz ediyor. Proje, ranta-ticari zihniyete kurban edilmesin uyarısı. Mevcut Yeni Sanayi Sitesi alanının Altay Kışlasına taşınmasından sonra boşaltılan alanın, rant veya ticari zihniyetle değil, ortak akıl ve Malatya’nın geleceği olarak düşünülmesi gerektiğini belirten Yeminli Mali Müşavir M. Bahadır AltaşBu büyüklükteki bir projenin emri vaki ya da ben bilirim yaptım oldu mantığı ile yapılması ileride telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğurabilir. Bu tür projelerin her türlü siyasi ve ticari kaygılardan uzak olarak şehrin gelişimine katkı sağlaması düşünülmelidir. Bu konuda özellikle konuya taraf olan mimarlar ve mühendisler odaları ile şehir plancıları odasının da görüşleri ve destekleri kesinlikle alınmalıdır.” Uyarısında bulundu. Yeni Malatya Gazetesi’nden Güler Hazar’ın malatyahaber.com’da da yayınlanan haberi şöyle;  

KAT KARŞILIĞI İNŞAAT ZİHNİYETİ İLE ŞEHRİN PLANLANMASI SAĞLIKLI DEĞİL..” Dönemin; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü tarafından 2017 yılında açıklanan ‘Üretim Reform Paketi’ kapsamında, eski Altay Kışlası yerleşkesinde projelendirilen Malatya Yeni Sanayi Sitesi’nde iş yeri tahsisinin hakkaniyet ölçüleri içinde yapılması ve şehir içinde boşaltılacak sanayi sitesindeki mülkiyetlerin taşınma sonrası durumuna ilişkin tartışmalar devam ediyor.

Malatya Esnaf Odaları Birliği Başkanı Şevket Keskin’in, geçtiğimiz günlerde, yeni sanayi sitesinde iş yeri tahsisi konusunda bazı çevrelerin hak sahibi olmayanlara iş yeri vaadi karşılığında para toplanması girişimlerini sert bir dille eleştirerek, asıl hak sahiplerinin mevcut sanayi sitesindeki kayıtlı iş yeri sahipleri olduğunu, bunun aksi işlemlerin yasa dışı olduğu yolunda yaptığı uyarılardan sonra malatyahaber.com yazarı, Malatya SMMMO eski başkanı, Ekonomist- Yeminli Mali Müşavir Mustafa Bahadır Altaş da bir dizi değerlendirme yaptı.

Altaş, Yeni Sanayi Sitesi konusunda birçok sorunla karşı karşıya olunduğunu belirterek, bu konudaki en önemli iki sorunun, projelendirilen yeni sanayi sitesine taşınma işleminin nasıl yapılacağı ve yapım aşamasında ihtiyaç duyulan finansman ihtiyacının nasıl karşılanacağının henüz cevap bulmaması olduğunu söyledi.

Üretim Reform Paketi Ne Oldu?
Yaklaşık 3 bin 500 işyerini kapsayan taşınma projesinin devlet desteği olmadan ve finansmanı sağlanmadan kısa sürede tamamlanmasının çok zor olduğunu belirten Altaş, “Malatya Büyükşehir Belediyesi, Malatya Ticaret ve Sanayi Odası, Malatya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği ile müştereken ilgili bakanlıklar nezdinde projenin, Üretim Reform Paketi kapsamında gerçekleştirilmesi ve bakanlıklardan hem teknik olarak hem de finansman temini için gerekli girişimleri yapması. Sürece ilişkin gelişmelerin tek bir merkezden doğru ve sağlıklı bir şekilde paylaşılması gerekmektedir” dedi

“Mevcut  Sanayi Sitesi Üzerinden Rant Hesabı Yapılmamalıdır”
Malatya ESOB Başkanı Şevket Keskin’in Yeni Sanayi Sitesi’nde iş yeri tahsisi konusundaki uyarılarını ve endişelerini gündeme taşımasının önemli ve faydalı olduğunu belirten Altaş, konuya ilişkin sorulara cevap verirken şu hususlara dikkat çekti:

“Bu dönüşümde dikkat edilmesi gereken bir diğer hususta mevcut sanayi sitelerinin arsalarının emlak rantı karşısında yok edilmesine imkân vermemek olmalıdır. Çünkü Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’nün yaptığı açıklamasındaki eski alanları da belediye ile değerlendireceklerini belirterek “Şehrin durumuna göre imar imkânı vereceğiz. Oralara lüks konutlar yapılabilecek, AVM’ler yapılabilecek. Mülkiyet sahipleri bu işten zarar etmeden kâr edecekler” ifadesi bu dönüşümde sanayi sitelerindeki işyerlerinden çok onların boşalttığı alanlara yapılacak yeni ticari alanlar ön plana çıkmaktadır. Bu dönüşümde mevcut sanayi sitelerindeki işyeri sahiplerinin mülkiyet hakkı üzerinden emlak rantı hesabı yapılmamalıdır.

Kafa karışıklıkları giderilmelidir
Geçtiğimiz günlerde ESOB başkanı Şevket Keskin tarafından yapılan “Kimse Para Yatırmasın, Öncelik Kayıtlı Esnafın. Malatya sanayisi sitelerinde çalışan yaklaşık 3 bin 500 esnafımızın yerleri tespit edilmeden derneklere gidip para ödeyenlere kayıt olanlara yer almak isteyenlere yer verilmeyecektir. Bu konuda yaşanacak tereddütlerin giderilmesi, Malatya kamuoyu ile taşınması düşünülen işyeri sahiplerinin doğru ve sağlıklı bilgi alabilmesi için ESOB başkanı Şevket Keskin tarafından belirtilen hususlara dikkat edilmelidir.

Kat karşılığı inşaat zihniyeti ile şehrin geleceğinin planlanması sağlıklı değildir
Bu proje Malatya’nın geleceğine ilişkin önemli bir projedir. Yer seçiminden başlayarak, projenin yapımı ve teknik alt yapısı başta olmak üzere ulaşım planlaması ve istihdam kaynaklarına kadar komple bir şekilde değerlendirilerek hayata geçirilmesi gerekiyor. Günümüzde Akıllı Şehirlerin projelendirildiği bir dönemde yetkin ve üreten aynı zamanda hayata değer katan yaşanabilir bir Malatya’nın gelecek yirmi beş yıllık, elli yıllık döneminde bu projenin şehir imar planındaki yeri nedir? Bu proje ile ilgili ulaşım, çevre ve altyapı ile birlikte planlama konusunda bugüne ne gibi çalışmalar yapılmıştır? Bu sorularla birlikte proje ile ilgili araştırma, analiz ve değerlendirme ile uygulama senaryosunun bilimsel ve teknik bilgiyi kullanarak doğru yapılması ve sürecin gelişiminin sağlıklı bir şekilde izleme gerekir. Aksi takdirde Malatya adına olumsuz bir durum olabilir.

Bu büyüklükteki bir projenin emri vaki ya da ben bilirim yaptım oldu mantığı ile yapılması ileride telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğurabilir. Bu tür projelerin her türlü siyasi ve ticari kaygılardan uzak olarak şehrin gelişimine katkı sağlaması düşünülmelidir. Bu konuda özellikle konuya taraf olan mimarlar ve mühendisler odaları ile şehir plancıları odasının da görüşleri ve destekleri kesinlikle alınmalıdır.

Yeni Şire Pazarı ve Yeni Buğday Pazarı’nda yapılan yanlışlar Yeni Sanayi Sitesi için yapılmamalıdır
Altay Kışlası üzerinde tahsis edilen yaklaşık 2 bin 100 dönümlük bir alan üzerinde inşa edilecek sanayi sitesine mevcut işletmelerinin taşınması planlanmaktadır.

Yakın zamanda yeni şire pazarı ve yeni buğday pazarında yapılan hatalar bunda tekrarlanmasın. Belediyelerin görevi müteahhitlik yapmak değildir. Kat karşılığı inşaat ticari zihniyeti ile şehrin geleceğinin planlanması sağlıklı değildir. Üzülerek söylemek isterim ki son yıllarda yönetenlerin yetersizliği şehrimiz için ciddi anlamda sorun olmaya başlamıştır. Anti parantez şunu da özellikle belirtmek isterim ki tahsis edilen 2 bin 100 dönümlük alanın bin dönümünün mera alanı olması da Malatya kamuoyunda ayrıca tartışmaya açılmalıdır.

Güçlerini ve birikimlerini birleştirmeleri için küçük esnaf desteklenmelidir
Bu nedenle üretim reform paketi içinde yer alan şehir merkezlerinde kalan sanayi sitelerini şehir dışına taşınması sadece bir mekân değişikliği olarak bakılmamalıdır. Projesi kapsamında küçük esnafın bu değişim ve dönüşümde sermayelerini, makine parkı ile güçlerini ve birikimlerinin birleştirmeleri, kümelenme için altyapı ve ortaklık faaliyetlerinin desteklenmesi. Yenilikçilik ve girişimcilik için yeni açılımlar sağlanmalı. Teknolojik gelişim ile alternatif yaklaşımlar için eğitim ve danışmanlık hizmetleri sağlanmalı. Hepsinden de önemlisi esnaf ve sanatkârlarımızın üzerindeki vergi, sigorta primi ve diğer yükümlülüklerin azaltılmalıdır”.

 

Güler HAZAR, Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com- gazetemalatya.com

Kaynak: Editör:
Etiketler: Rant, zihniyeti, ile, değil,, Mimar-mühendislerin, görüşleri, de..,
Yorumlar
Haber Yazılımı }); });