Yazı Detayı
23 Kasım 2018 - Cuma 10:38
 
Öğretmenlik bir meslek olmanın dışında entelektüel bir uğraş alanıdır
Metin Şimşek
metinsimsekdb@hotmail.com
 
 

Başta atama bekleyen öğretmenlerimiz olmak üzere bu toprakların her bir zerresinde memleketimin çocuklarına ışık olan, aydınlanma süreçlerinde onlarla gülen,onlarla ağlayan,bu ülkenin şefkat ve merhamet timsali koca yürekli kahraman öğretmenleri hepinize selam olsun.

Ülkemizin farklı sosyo kültürel yapısı içinde;o küçük sıralarda, o küçük yüreklere eşit bir eğitim ve öğretim sunabilen, bu ülkenin her köşesine ve her meslek grubuna neferler yetiştiren gizli kahramanlardır öğretmenler.

Öğretmenlik bir meslek olmanın dışında entelektüel bir uğraş alanıdır. Birçok ailenin ev içerisinde dahi çocuklarına hakim olmakta zorlanmasına rağmen,onlarca ailenin çocuklarının bir arada bulunduğu küçük bir odayı mabede dönüştürerek ve adına sınıf dediğimiz yapıyı oluşturan dünyada onlara en güzel şekilde rehberlik edendir öğretmen.

Yaşamayı,mücadeleyi ve en önemlisi kendimize olan  saygımızı bize kazandıran kişilerdir.Kendisinden başka hiç kimseden yardım almayan ve kimseden beklentisi olmayan birilerinden bahsedecek olursak öğretmenlerimiz çıkacaktır karşımıza.Bu görevi icra etmek adına şehit olan Aybüke öğretmenimiz gibi 150’yi aşkın şehit öğretmeniyle bu ülkenin ölümden korkmayan eli sadece kalem ve tebeşir tutan en korumasız savaşçılarıdır öğretmenlerimiz.

Güler yüzü ve umuduyla o çocuk yüreklere,o büyük beklentilere,o kırılgan yapılara ilk dokunan;onları ilk işleyen ,kimi zaman onların bedenlerinin üşümesini engellemek için soba yakan ve çoğu zaman yüreklerinin üşümesini engellemek içinse şevkati ile yürekleri ısıtan,aralarında kan bağı olmadan o kuvvetli bağı kuran masal kahramanı değil insanlığın en reel vicdanı olan öğretmendir.

Yıllar sonra karşılaştığınızda size anlattıklarından çok yüreğinizde bırakmış olduğu sevgiyle sizi duygulandıran,yapmış olduğu fedakarlıklarla sizi kendisine mahcup bıraktıran ve bunların hiçbirinin farkında olmayan ,sadece hatırlanmak isteyen,eşsiz bir varlıktır öğretmen.

Tüm öğretmenlerimin öğretmenler gününü kutluyorum. Saygılarımla.

 
Etiketler: Öğretmenlik, bir, meslek, olmanın, dışında, entelektüel, bir, uğraş, alanıdır,
Yorumlar
Haber Yazılımı