Yazı Detayı
13 Ocak 2019 - Pazar 23:25
 
BİLGECE DEĞİŞİM
Metin Şimşek
metinsimsekdb@hotmail.com
 
 

Hepimizin ulaşmak istediği ama yeterince emek harcayamadığı hayalleri, bir türlü bitirememekten yakındığı işleri, yapmak zorunda olduğu sorumlulukları vardır. Ne zaman kendini bu noktada bulursan geri sayım sayacını kur ve ne olursa olsun 5 dk o iş üzerinde yoğunlaşmaya zorla kendini. Bunun sana kazanımlarını görelim:

1.Erteleme psikolojisinden kurtulup başlayamama durumunu ortadan kaldıracaksın.

2.Kısıtlı bir sürede de olsa o konuyla ilgili ilerleme kaydetmiş olacaksın ve bu durum devam etmene veya bu fikre sahip olmana yardımcı olacaktır.

 

Duran bir cismi harekete geçirmek kolay olmayabilir -zordur - lakin hareket halindeki bir cismin hızını arttırmak daha kolaydır. Bu yüzden 5 dakikanın az olduğunu, yetersiz olduğunu düşünmeyin ve harekete geçin! Aslında bu yöntem sizi tembellikten kurtarıp bir an önce işlerinize başlamanıza yardımcı olacaktır.

Ama en mühim mesele şudur ki bir şeyi yapmak için mutlaka bir sebebiniz olmalı. Eğer bir sebebiniz yoksa ya da o sebebiniz yeterince olgunlaşmamışsa üşengeçlikten kurtulamazsınız. Her şey gözünüzde büyümeye, zor görünmeye başlar. Sebebiniz ne kadar güçlü olursa karşınıza çıkabilecek engellerle mücadeleniz ve dikkatinizi dağıtabilecek olaylara dayanabilme gücünüz o kadar fazla olacaktır. Bir fikri aklınıza koymadan ya da aklınıza koyduğunuz bir fikir için uğraşmadan asla sonuca ulaşamazsınız. Yerdeki bir taşı kaldırmak için bile önce bir sebep sonra emek gerekir.

Sebeplerinizi olgunlaştırmak için ilk yapmanız gereken şey varış noktasına ulaştığınızda sizi bekleyen güzellikleri hayal etmek olacaktır. Sebepler ancak sonuçların bize sunduğu güzellikleri görebilme becerisini kazandığımızda olgunlaşacak ve sağlamlaşacaktır. Unutmayın ki sabretmeyen muradına eremez. Zahmet olmadan mutluluk olmaz.

 

Ölçülebilir bir gerçek vardır ki kaybetmenin bedeli kazanmanın bedelinden daha ağırdır.Kaybetmekten korkmayın.Başarmayı denemeniz size hiçbir şey kaybettirmeyecektir.Harekete geçtiğiniz için asıl olan tembellikten kurtulmayı başarmış olacaksınız.

 

Tembelliğin ölçütü ertelemektir.Eğer bir şeyleri sürekli erteliyorsanız üşengeç olduğunuzu kabul edin.Ertelemek vazgeçmektir çoğu zaman. Ayağa kalk ve harekete geç. Yolda destekçilerin çok olacaktır ama  yerinde durdukça kim kimse sana destek olamaz.

 

KENDİN İÇİN BİR ŞEYLERİ YAPMANIN VAKTİ GELMEDİ Mİ ?

DURMA !

KENDİNİ KEŞFET !

 
Etiketler: BİLGECE, DEĞİŞİM,
Yorumlar
Haber Yazılımı