Haber Detayı
21 Ocak 2021 - Perşembe 00:35
 
Yatırım için her türlü destek var!
Dev yatırım süreci başlayınca Belediye de sosyal ve ticari ihtiyaçların karşılanması için...
EKONOMİ Haberi
Yatırım için her türlü destek var!

Haber: Yaşar KARAASLAN 

Belediyeden açık çek, yatırımcılara her türlü destek var. Hekimhan’da 1.5 milyon dolarlık dev yatırım süreci başlayınca Belediye de sosyal ve ticari ihtiyaçların karşılanması için iş insanlarına çağrıda bulundu. 1.5 Milyon dolarlık dev bir yatırıma ev sahipliği yapacak olan Hekimhan, yatırımcı iş insanlarını bekliyor. Kısa vadede 5 bin kişilik istihdama ulaşacak olan dev yatırımda istihdam edileceklerin ihtiyaçları için konut, otel, restoran, yan sanayi yatırımları gibi bir çok iş alanlarına ihtiyaç olacağını belirten Belediye Başkanı Karadağ, “Hekimhan, Malatya’nın yükselen bir yıldızı. Yatırımcılara sesleniyorum. Erdemir tarafından ilçemize ilk etapta 2 bin, orta vadede ise 5 bin kişinin istihdam edileceği 1 buçuk milyar dolarlık yatırım yapıyor. Bu insanların ihtiyaçlarını karşılayabilecek yatırımlar yapılması halinde Belediye olarak her türlü desteği sunmaya hazırız.” Çağrısı yaptı. Erdemir Maden tarafından ilçeye yapılacak yatırımla ilgili olarak konuşan Belediye Başkanı Turan Karadağ;

72 yıllık maden rezervi ile Türkiye’nin

“Artık Hekimhan Malatya'nın yükselen bir değeri. Her yönüyle yükselen bir ilçesi. Gelecek vaat eden bir ilçe. OYAK grubuna bağlı Erdemir Maden, 6 ay önce bir buçuk milyar dolarlık bir yatırımla ilgili ilçemizde çalışmalara başladı.  Bu konuda sözleşmeler yapıldı. Yaklaşık bir buçuk ay önce bütün mühendisleri geldi. Biz Hekimhan Belediyesi olarak otellerimizi, lojmanları onlara tahsis ettik. Şu anda çalışıyorlar. Yılda 4 milyon metreküp maden çıkarmayı hedefliyorlar. Bu maden, 72 sene rezervi olan bir maden.  Türkiye'nin yüzde 70 demir cevheri Hekimhan Hasan Çelebi mahallemize çıkmaktadır. Onun için de bu olay hem Hekimhan için hem Malatya’mız için hem de Türkiye’nin ekonomi açısından mükemmel bir olay. Biz şanslıyız gururluyuz. Gerçekten büyük bir yatırım olduğunu söyleyebilirim.

Gerçekten büyük bir yatırım!..

“Bu maden, 72 sene rezervi olan bir maden.  Türkiye'nin yüzde 70 demir cevheri Hekimhan Hasan Çelebi mahallemizde çıkmaktadır. Onun için de bu olay hem Hekimhan için hem Malatya’mız için hem de Türkiye’nin ekonomi açısından mükemmel bir olay.

İlk etapta 2 bin istihdam, 2024'den sonra da..

Bu tesis, yaklaşık 2 bin kişi istihdam ederek işe başlayacak.  2024 yılında peletleme fabrikasının devreye gireceğini ve ondan sonra da bu işin 5 bin tane çalışana ve en az 30 bin tane iştirakçiye burada dolaylı yönden iş imkânı sağlayacağını düşünüyoruz. Burada bir çağrı yapmak istiyorum. Bütün işverenler, Hekimhan’ı sevenler, Malatya’yı sevenler İş insanları gelsinler istiyoruz.

Belediye olarak önlerini açacağız…

Belediye olarak, yatırımcı iş insanlarına her türlü kolaylığı sağlayacağız ve önlerini açacağız.  Yeter ki yatırım yapsınlar.  Bu konu sadece Hekimhan Belediyesi olarak değil, değil benim olduğu kadar sizin gazetecilerin, Malatya'nın ileri gelen bürokratlarının Malatya’daki iş adamlarımızın önem vermesi gereken bir konudur.  Aman ha aman gelin. Hekimhan gerçekten Türkiye'de bir değerdir. Bir markadır. Malatya'nın yükselen bir yıldızıdır diyerek yatırımcıları, iş adamlarını Hekimhan’a davet ediyorum. Gelin birlikte beraber el ele vereceğiz burada onlara yardımcı olacağız. Biz yer altından çıkan hiçbir madene karşı değiliz. Biz onların yanındayız. Onlarla beraberiz.  Onlara sahip çıkacağız diyorum.

Çalışanlarını buradan sağlaması tek koşulumuz…

Fabrikadan tek bir şartımız var diyen Başkan Karadağ “Öncelikle çalışanlarını Hekimhan’dan, Malatya'dan, diğer ilçelerden de alacaklar. Biz bunu istiyoruz.  Evet kendi getireceği bir kadro olacak. Ne getirecekler. Kendileri teknik elemanlarını getirecekler.  Ama geriye kalan en az bin tane adamı ilk başta Malatya’dan alacaklar. Hekimhan var, Kuluncak, Yazıhan var. Diğer ilçeler var. Malatya merkez var.  Burada teknik elamana da ihtiyaç olacak. İnşaat mühendisi, Makine mühendisi, jeoloji mühendisi, kaynakçı, güvenlikçi gibi diğer bütün elemanların elinde bir sertifika olması lazım. Bize veya direkt olarak maden ocağına başvurdukları zaman biz onların öncülüğünü yaparak, yine söylüyorum bu bölgenin insanlarından başlamak şartıyla, öbür insanlarla beraber bunu devam ettireceğiz.

Bu çok önemli bir olay. Hekimhan gerçekten bundan 70 yıl önce 45 bin nüfusa sahipti. Bu madenin gitmesi ile beraber Şu anda beraber şu anda nüfus 20 bine düştü.

Bu yatırıma bütün Malatya’nın sahip çıkması…

Maden çıkarma konusunda Müthiş derecede bir talep var. Yine söylüyorum.   Bir tek benim işim değil bizim işimiz olmak lazım. Biz mesela Malatya'da bir vagon fabrikasının âtıl durumdaki alanı yapılıyor. 20 milyon dolar harcanarak tesisler yapılıyor.1000 adam alınacak.  Hekimhan da bir buçuk milyar dolarlık bir yatırım yapılıyor. Şu anda pandeminin olduğu yerde, depremin, krizin olduğu yerde bu kadar bir yatırım var. Bu yatırımın sahip çıkılması lazım. 2021'de doğalgazı olayı başladı. Kararımızı aldık 2021 yılı içinde de doğalgaz çalışmalarımız başlayacak. 

Madenler yerinde işlenecek…

Doğalgazda geldiği zaman Hekimhan eski hareketine, canlılığına yeniden kavuşacağına inanıyorum. Buraya kurulan fabrikada madenler işlenecek, fabrikada bilye haline getirilecek, buradan demiryolu vasıtasıyla İskenderun’a veya Karabük’e gönderilecek. Buraya yapılan fabrika da Divriği’de olan fabrikanın 3 buçuk katı büyüklüğünde bir yapı olacak.” Diyerek, çıkarılan madenin Hekimhan’da işlenerek İskenderun veya Karabük’e gönderileceğini belirtti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yatırım, için, her, türlü, destek, var!,
Yorumlar
Haber Yazılımı }); });