Haber Detayı
10 Şubat 2020 - Pazartesi 00:05
 
Yapılandırma borçları olanlar dikkat!
Yapılandırma borçlarında erteleme yok..
EKONOMİ Haberi
Yapılandırma borçları olanlar dikkat!

Deprem felaketi, yapılandırma mağdurlarını vurmamış. Her türlü vergi borçlarını 3 ay erteleyen Maliye Bakanlığı, yeni bir açıklama yaparak yapılandırma borcu olanların ertelemeden yararlanmadığını ve mağdur olmamaları için taksitlerin zamanında ödemeleri gerektiğini belirti. Ekonomi uzmanı Altaş, “ Özellikle yapılandırılan borçlarla ilgili bazı vergisel yükümlülüklerin açıklanan mücbir sebep dışında kaldığı yönündeki açıklamalar vatandaşlar açısından yeni mağduriyetlere neden olacaktır.” Diyerek Vergi Dairesince yapılan açıklamanın ileride telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğuracağını belirtti.  

Malatya Vergi Dairesi Başkanlığı konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada;

 “Merkez üssü Elazığ Sivrice ilçesi olan deprem felaketi nedeniyle Elazığ ve Malatya İllerinde Vergi Kanunlarının uygulaması bakımından 3 ay süreyle “Mücbir sebep” hali ilan edilmiştir.

Mücbir sebep süresince vergi beyanname verilme süreleri ile bu beyannamelerden dolayı tahakkuk eden vergilerin ve diğer bazı vergilerin ödeme süreleri de uzatılmıştır.  

Ancak yapılandırma kanunlarından yararlanılan ve ödemeleri devam eden taksitlerin ödeme sürelerinde herhangi bir süre uzatımı yapılmamıştır.

Bu nedenle herhangi bir mağduriyet yaşanmaması için vatandaşlarımızın bu taksitlerini ödeme planlarına uygun olarak ödemeye devam etmeleri gerekmektedir.

Yapılandırma kanunlarından 6736 sayılı kanun kapsamında 18 eşit taksit seçeneğine göre yapılandırılan borçların son taksit ödeme süresi 31 Ocak 2020 tarihinde son bulmuştur.

6736 ve 7020 sayılı kanunlar kapsamsında yapılandırılan ve Mayıs 2018 ayına kadar ödenmesi gereken taksitlerden bir takvim yılında iki taksit ödememe hakkının kullanılması nedeniyle ödenmemiş olan taksitlerin süreleri 7143 Sayılı Kanunun 10/1-b maddesi ile yeniden belirlenmiştir..”  ifadelerine yer aldı.  

Yapılandırma borçlarının “mücbir sebep hali” kapsamı dışında tutulması ile ilgili olarak görüşlerine başvurduğumuz malatyahaber.com ekonomi yazarı Yeminli Mali Müşavir Mustafa Bahadır Altaş

Bu uygulama ileride telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğurur.

" Bilindiği üzere Hazine ve Maliye Bakanlığınca 24.Ocak 2020 cuma günü meydana gelen deprem felaketi nedeniyle 25 Ocak 2020 cumartesi günü yapılan açıklamada Elazığ ve Malatya İllerinde vergi kanunlarının uygulaması bakımından 3 ay süreyle mücbir sebep hali ilan edilmiştir. Bu açıklamaya eş zamanda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan bir başka açıklamada da 24 Ocak 2020 tarihinde meydana gelen deprem nedeniyle Elazığ ve Malatya’da SGK prim ödeme süresinin 30 Nisan 2020 tarihine kadar uzatıldığı açıklanmıştı.

Yeni mağduriyetlere neden olacak!

Bu açıklamalar sonrasında Elazığ ve Malatya İllerinde yaşayan ve depremden dolayı mağduriyet yaşayan vatandaşlarımız bir nebzede olsa moral buldular: Yapılan bu açıklamalardan sonra özellikle yapılandırılan borçlarla ilgili bazı vergisel yükümlülüklerin açıklanan mücbir sebep dışında kaldığı yönündeki açıklamalar vatandaşlar açısından yeni mağduriyetlere neden olacaktır.

Uygulamanın bu şekilde yapılması halinde ileride telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğuracağı kaçınılmaz olacaktır." dedi.

Altaş, mücbir sebep konusundaki vergi mevzuatının çok açık olduğunu belirterek "Hazine ve Maliye Bakanlığınca yapılan açıklamanın giriş bölümünde yer alan vergi kanunlarının uygulaması bakımından cümlesi ile 2.fıkrasında yer alan deprem tarihinden önce tahakkuk etmiş ödeme süresi mücbir sebep hali ilan edilen süreye rastlayan her türlü vergi, ceza ve gecikme faizinin ödeme süresi şeklindeki düzenleme gereğince 6736 sayılı kanun 7020 sayılı kanun ve 7143 sayılı kanun kapsamında yapılandırılan borçların ilan edilen 3 aylık mücbir sebep süresi içine denk gelen taksitlerinin ödemesinin de bu kapsamda değerlendirilmesi gerekir."  dedi.

Elazığ farklı Malatya farklı yorumluyor.

Altaş,Bakanlık tarafından konuya ilişkin uygulama tebliğinin halen yayınlanmamış olmasının tereddütlere yol aştığını belirterek "Bu konuda edinilen bilgiye göre Hazine ve Maliye Bakanlığınca Elazığ ve Malatya İlleri için ilan edilen mücbir sebep uygulaması Elazığ da farklı Malatya da farklı yorumlanmaktadır. En kısa sürede Elazığ ve Malatya illeri için 3 aylık mücbir sebep uygulama tebliğinin yayınlanması önem arz etmektedir. Aksi takdir de borçlarını yapılandıran ve deprem nedeniyle yapılandırılan borçlarının 2020 yılı ilk taksitlerini mücbir sebep hali nedeniyle ödemeyen vatandaşlarımız yapılandırmalarının bozulması ile karşı karşıya kalacaklardır. " dedi

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yapılandırma, borçları, olanlar, dikkat!,
Yorumlar
Haber Yazılımı }); });