Haber Detayı
27 Kasım 2019 - Çarşamba 01:14
 
Yanlış yoldasınız Sayın Güder!
“Müteahhit Dostu Başkan” oldu. Meğersem..
Tarım Haberi
Yanlış yoldasınız Sayın Güder!

Yaşar Karaaslan yazdı

Kaldırım Mahallesi ziyareti nedeniyle yayınlanan bülteninizin  daha ilk paragrafında tüylerim diken diken oldu. İlk anda aklıma gelen yakıştırma “Müteahhit Dostu Başkan” oldu. Meğersem daha beteri de varmış. Onu da bültenin son iki paragrafında gördüm.

Etkili ve güçlü konumda olan bir kısım arsa rantiyecileri –müteahhitler- beton-demir gibi inşaat sektörünün aktörleri tarafından abluka altına alındığınızı ve ekip olarak onlara karşı nasıl mücadele verdiğinizi de biliyordum veya bildiğimi sanıyordum.

Bültenin sonuna doğru yaklaştıkça bildiklerimin doğru olup-olmadığı konusunda tereddüde düştüm ve beynimde “Toprak düşmanı ve müteahhit dostu Başkan” yakıştırması netlik kazandı.  

Sayın Başkan; Yoğunluk artışı ile ne ilçe kazanır ne belediye ne de vatandaş kazanır. Kazanan sadece yukarıda saydığımız aktörler. Çünkü onlara ne kadar verirseniz verin doymazlar. Bugün 1.20 olan yoğunluğu 1.50’ye ileride de 1.75’e daha sonraları da 2’ye 3’ doğru çıkarırlar.

Örnekleri kent merkezinde ve yerleşim yeri alarak planlanan Karakavak- Tecde- Bostanbaşı Bölgeleri’nde yaşıyoruz. 

Kent merkezinde bırakın araçları insanlar bile kaldırımlarda yürüyemiyor. Altyapı şebekeleri her geçen gün artan yükü kaldıramıyor ve sürekli sorunlar yaratıyor.

Yeni yerleşim alanları olarak 7 katlı (21 metre yükseklik) olarak imara açılan Karakavak-Tecde- Bostanbaşı bölgeleri. O Bölgelerde gelişme adı altında imara açılmıştı. Ama o spekülatörler doymadı 7 katı 10, 13, 15 kadar çıkardılar. Kat artışları ile yetinmediler, giriş katlarını iş yeri, daha sonra da ön bahçeleri de prefabrik yöntemlerle kapatarak dükkânlarına kattılar. Yine de yetinmediler, yerleşim alanı olarak planlanan Bostanbaşı’nda bir binayı bütünüyle ticari (işyeri) alana çevirdiler.  

O Bölgelerde yaşanan trafik kazaları, Elektrik (Meclislere gelen trafo alanı taleplerini bir araştırırsanız bile bu yazdıklarımın ne derece doğru olduğunu görürsünüz) kanalizasyon ve su şebeke arızaları gibi alt ve üst yapı sorunları her geçen gün artıyor. O Bölgelerde yaşayan insanların çoğu hem sosyal- kültürel yaşam anlamında hem de şehircilik anlamında mutsuz. Ama sistem onların bu mutsuzluğunu örtüyor.  Bu konu da yanlış yoldasınız Sayın Başkan.

Ya Vasfını kaybeden (Ki nasıl kaybediyor onu da anlamış değilim. Hala o bölge de ekili- dikili çokça arazi var. Bu araziler ekilip biçiliyor da yanındaki araziler vasfını nasıl kaybediyor. Tarım toprakları için söylediklerin tam bir “TOPRAK DÜŞMANLIĞI” olarak görüyorum.

Evet, Sayın Başkan Toprak düşmanlığına devam edin. Gıdanızı- sağlığınızı toprakla değil  Betonla karşılarsınız nasılsa!

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yanlış, yoldasınız, Sayın, Güder!,
Yorumlar
Haber Yazılımı }); });