Haber Detayı
18 Eylül 2020 - Cuma 12:03
 
Yanlış anlaşılma mı panik mi?
Aile Hekimlerini de zor durumda bırakan zatürre ve grip aşısına yoğun talep artışına “Bir yanlış anlaşılma mı
SAĞLIK Haberi
Yanlış anlaşılma mı panik mi?

Aile Hekimlerini de zor durumda bırakan zatürre ve grip aşısına yoğun talep artışına “Bir yanlış anlaşılma mıdiyeyim yoksa bir panik havasından dolayı mı diyeyim, Aile Sağlığı Merkezlerinde çok ciddi bir yoğunluk var. Son günlerde görüyoruz ki gerçekten aile sağlığı birimlerimizde çok ciddi bir talep var. Vatandaşlarımıza lütfen sakin olun diyoruz” çağrısı yapan Dr. Bentli, “Bu aşılar korona virüse karşı herhangi bir koruma sağlamadığını” söyledi.

Sağlık uzmanlar tarafından önerilmesi üzerine yoğun bir talep artışına neden olan ve Aile Hekimleri ile vatandaşlar arasında gerginlik zaman zaman da tatsız olayların yaşanmasına neden olan zatürre ve grip aşısı için “ Bu aşılar korona virüse karşı herhangi bir koruma sağlamadığını” belirten Sağlık İl Müdürü Dr. Recep Bentli, “Covid-19 enfeksiyonu geçirirken aynı zamanda bir zatürre geçirip durumu ağırlaşmasın diye bu aşıları sadece riskli grup diye tabir edilen kronik hastalar için öneriyoruz” dedi.

Lütfen sakin olun

Enfeksiyon hastalıklarından korunmanın en önemli yollarından birinin aşı olduğunu ifade eden Dr. Bentli, “Nasıl ki biz şu anda Covid-19 için bir aşı bekliyorsak, bu aşı da diğer enfeksiyonlar için en önemli korunma yollarından birisi. Ama bir yanlış anlaşılma mı diyeyim yoksa bir panik havasından dolayı mı diyeyim, Aile Sağlığı Merkezlerinde çok ciddi bir yoğunluk var. Son günlerde görüyoruz ki gerçekten aile sağlığı birimlerimizde çok ciddi bir talep var. Vatandaşlarımıza lütfen sakin olun diyoruz” diyeçağrısı yaptı. 

Covid-19’a hiçbir faydası yok!

Dr. Bentli, zatürre ve grip aşısının korona virüs enfeksiyonuna karşı herhangi bir koruma sağlamadığını da belirterek, “Bir zatürre aşısının Covid-19 hastalığına hiçbir faydası yok. Biz niye daha fazla öneriyoruz, eskiden kronik hastalığı olanlar da yaptırmıyordu ama bu dönemde özellikle Covid-19 enfeksiyonu geçirirken üzerine bir de bakteriyel dediğimiz zatürre ve o hastalığın üzerine binip hastanın kliniğine ağırlaştırması diye bu risk grubunun mutlaka yaptırmasını öneriyoruz” diyen Dr. Bentli son olarak da

Kalp ve Hipertansiyonlu hastalarıın.. 

Özellikle kronik akciğer hastalığı ve astım hasatlarının bu aşıyı yaptırmalarını isteyen Bentli, “Kronik kalp hastaları, hipertansiyonu olan hastalar da hemen gidip ben aşı yaptırmak istiyorum demesi de doğru değil. Bu sefer gerçekten aşı yaptırılması gerekenlerin hakkını yemiş oluyor. Yani tek başına hipertansiyonu var ve 65 yaş altı olan bir hastanın gidip ben aşı yaptırmak istiyorum diye aile sağlığı merkezlerindeki aile hekimlerimizi lütfen zorlamasınlar.

Aşılar sınırlı sayıda Aile hekimleri zor durumda 

Gerçekten onlar da zor durumda kaldı, çünkü belli bir sayıda dediğim gibi aşı geliyor. Aşılar haftalık geliyor aile hekimlerimiz risk grubunda olan kişileri telefonla arayarak, aşılarını yapıyor” diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yanlış, anlaşılma, mı, panik, mi?,
Yorumlar
Haber Yazılımı }); });