Haber Detayı
07 Ekim 2020 - Çarşamba 17:27
 
Vizesi yapılmamış teşvik belgesi sahipleri de yararlanabilir!
daha önce düzenlenmiş ve tamamlama vizesi yapılmamış ..
EKONOMİ Haberi
Vizesi yapılmamış teşvik belgesi sahipleri de yararlanabilir!

Cazibe Merkezleri Programı kapsamındaki 24 ilde özel sektör tarafından gerçekleştirilecek “İmalat” sanayi yatırımlardan uygun bulunan ve desteklenmesine karar verilen yatırımların uygulama süresi 31.12.2021 tarihine kadar uzatıldı. Yeminli Mali Müşavir Mustafa Bahadır Altaş, bu destek imkânlarından, daha önce düzenlenmiş ve tamamlama vizesi yapılmamış teşvik belgesi sahibi işletmelerin de yararlanacağını kaydetti.

mba@mbaymm.com

21 Ağustos 2020 tarih 31220 sayılı resmi gazetede yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararı Cazibe Merkezleri Programı kapsamındaki 24 ilde özel sektör tarafından gerçekleştirilecek “İmalat” sanayi yatırımlardan uygun bulunan ve desteklenmesine karar verilen yatırımlara, 6. Bölge için sağlanan destek unsurlarından yararlanma imkana ilişkin 2012/3305 sayılı yatırımlarda devlet yardımları hakkındaki bakanlar kurulu kararında yer alan yatırımlar başlıklı 18 maddesinin 4 bendinde yer alan Cazibe Merkezleri Programı kapsamındaki yatırımlara ilişkin düzenleme (Son müracaat tarihi 31.12.2020 iken) yatırımların desteklenmesine yönelik olarak alt bölge uygulamasın geçilmesi nedeniyle yürürlükten kaldırılmıştı.

Konuyla ilgili, yazarımız Yeminli Mali Müşavir Mustafa Bahadır Altaş’ın alomaliye.com’da yer alan makalesinde, 07.10.2020 tarih ve 31267 sayılı resmi gazetede yayınlanan Cazibe Merkezleri Programı Kapsamında Yatırımların Desteklenmesi Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar 3063 sayılı Cumhurbaşkanı kararıyla 24 ilin yer aldığı Cazibe Merkezleri Programı Kapsamında Yatırımların Desteklenmesi “31/12/2021” tarihine kadar uzatılmasını şöyle değerlendirdi:

Bu Karar kapsamında desteklenecek imalat sanayi yatırımlarının (US-97 Kodu: 15-37) organize sanayi bölgesi veya endüstri bölgesinde gerçekleştirilmesi ve asgari 2 milyon TL yatırım tutarı şartını sağlaması gerekiyor.

Yatırımlar İçin Sadece Cazibe merkezi Desteklerinden Yararlanma Şartı

Cazibe merkezi programı kapsamındaki destek unsurlarından yararlanan yatırım harcamaları, diğer kamu kurum ve kuruluşlarının desteklerinden yararlanamayacak. Diğer kamu kurum ve kuruluşlarının desteklerinden yararlanılan veya yararlanılacak yatırım harcamaları için, bu karar kapsamındaki desteklerden yararlanmak üzere Bakanlığa müracaat edilemeyecek.

Bu konudaki tek istisnai durum, diğer kamu kurum ve kuruluşlarının sadece sübvansiyonlu kredi desteğinden yararlanan yatırımlar, sübvansiyonlu krediye faiz veya kâr payı desteği sağlanmaması kaydıyla, bu Karar kapsamındaki destek unsurlarından yararlanabilecekler.

Cazibe merkezi programı kapsamındaki destek unsurlarının uygulanmasına ilişkin düzenlemelere aykırı davranılması halinde, Cazibe merkezi programı kapsamındaki destek unsurlarından yararlanılan destekler ilgili mevzuat çerçevesinde geri alınacak.

Daha Önce Düzenlenmiş Yatırım Teşvik Belgeleri

Uygulama süresi 31.12.2021 tarihine kadar uzatılan bu destek imkânlarından, daha önce düzenlenmiş ve tamamlama vizesi yapılmamış teşvik belgesi sahibi işletmelerde yararlanacaklar.

 Cazibe merkezi illerde yapılacak yatırımlar için sağlanan destek unsurları

Katma Değer Vergisi istisnası (Makine ve teçhizatlar için)

Gümrük Vergisi muafiyeti

Kredi Faiz desteği

Vergi İndirimi (İndirimli Gelir/Kurumlar Vergisi)

Sigorta Primi İşveren hissesi desteği

Sigorta Primi İşçi hissesi desteği

Gelir vergisi (stopaj) desteği

Enerji desteği

İnşaat-Yapı Harçları Muafiyeti

Emlak Vergisi Muafiyeti

Damga Vergisi Muafiyeti

Yatırım Yeri Tahsisi

Kapsamdaki iller

Adıyaman

Ağrı

Ardahan

Batman

Bayburt

Bingöl

Bitlis

Diyarbakır

Elazığ

Erzincan

Erzurum

Gümüşhane

Hakkâri

Iğdır

Kars

Kilis

Malatya

Mardin

Muş

Siirt

Şanlıurfa

Şırnak

Tunceli

Van

Kaynak: hürses.com.tr

Kaynak: Editör:
Etiketler: MBA, Vizesi, yapılmamış, teşvik, belgesi, sahipleri, de, yararlanabilir!,
Yorumlar
Haber Yazılımı }); });