Haber Detayı
28 Kasım 2019 - Perşembe 13:31
 
Verilen sözler yerine getirilirse
devleti yöneten üst düzey yöneticiler “çözeceğiz” sözü veriyorlar fakat çözüm..
EKONOMİ Haberi
Verilen sözler yerine getirilirse

Sorunlar dile getiriliyor, devleti yöneten üst düzey yöneticiler “çözeceğiz” sözü veriyorlar fakat çözüm yok. Bakanlar ve üst düzey yöneticiler (Bakan yardımcısı- Genel Müdür- Bölge Müdürü gibi) tarafından TSO’ya verilen sözler yerine getirilirse,  Malatya’nın ve işdünyasının yıllardır süren sorunları çözülecek.

OSB’nin ulaşım ve kavşak sorunu, üniversitelerin sanayi alanına çekilmesi, sorunların ilk ağızdan bakanlara aktarılması, yıllardır çözülemeyen istimlak bedelleri ve arıtma tesisi konuları, ulaşımın yanı sıra Malatya ekonomisini olumsuz yönde etkileyen uçak seferlerinin yetersizliği gibi konuların tekrar dile getirildiği TSO Meclisinin Kasım Ayı olağan toplantısı yapıldı.

Meclis Başkanı Hasan Özkan başkanlığında toplanan meclis, gündem maddelerini oylayarak karara bağladı. Malatya’daki işdünyasının önünü açmak için ulaşım olmak üzere kamu yatırımlarının bir an önce tamamlanması gerektiğini ve iş insanlarını Bakanlar ve kamu Bankalarının üst düzey yöneticileri ile bir araya getirerek sorunları çözmeye çalıştırdıklarını belirterek sözlerine başlayan Başkan Oğuzhan Ata Sadıkoğlu’nun, Oda’nın Kasım Ayı faaliyetleri hakkında ki konuşma başlıkları şöyle;

Ulaşım ve kavşak sorunu

“1 ve 2. OSB’deki işadamlarımızın sorunlarını ve sıkıntılarını özellikle ulaşım ve kavşak yetersizliğinden kaynaklanan problemlerimizi bertaraf etmek için Büyükşehir ve Yeşilyurt Belediyelerimizle bir araya geldik. Sorunların çözümü için duyarlılık gösterdiler. Huzurlarınızda teşekkür ediyorum.

Üniversiteleri sanayinin içine çekmeye çalışıyoruz

Sanayimizin geliştirilmesi ve ticaretimizin artırılması noktasında gece ve gündüz durmadan çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu anlamda Malatya’da ve ülkemizde Bilim ve Teknoloji alanında yapılan çalışmalara erişme ve yatırımlar konusunda rehber olan KÜSİP portalinin girişimciler tarafından tanınması, kullanımının aktif olarak sağlanması, diğer paydaşlarla iş birliğinin kurulması ve güçlendirilmesi amacıyla Kamu-Üniversite-Sanayi İş birliği (KÜSİ) toplantısına ev sahipliği yaptık. Önümüzdeki süreçlerde bu tür toplantıların sayılarını daha da artırarak sanayinin içerisine üniversitelerimizi çekmeye çalışıyoruz. Malatya’da bulunan iki devlet üniversitemizin akademik çalışmalarından istifade etmek zorundayız. Üniversitelerimizin görevi sadece öğrenci yetiştirmek değil, gelişmiş sanayisi olan ülkeleri incelediğinizde üniversitelerin daha çok işin içerisinde olduğunu görüyoruz. Üniversitede öğrenim gören öğrencilerimiz önümüzdeki süreçlerde sanayimizde kendi meslekleriyle ilgili hem staj yapacaklar hem de istihdam edilecekler.

Üst düzey yetkililere ilk ağızdan sorunları aktardık

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ve Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu gibi birçok önemli ismi üyelerimizle buluşturarak iş dünyamızın sorunlarını çözebilecek etki alanı oluşturduk.

İstimlak bedelleri

Organize Sanayi Bölgesinde yatırım yapan sanayicilerimizin elini-kolunu bağlayan ve yıllardır çözülemeyen yaklaşık 40 milyon lira kadar istimlak bedellerinin ödenememesi sorunu var. Sorunun çözümü için Bakanımızdan söz aldık.

Küçük ölçekli tekstilcilere destek

Organize Sanayi Bölgelerimizde yatırım amaçlı olmayan ve bahçe- tarla olarak kullanılan alanları küçük ölçekli tekstilci işadamlarımıza tahsisi için çalışmalar başlatarak onlarında desteklenmeleri yolunda adımlar attık.

Arıtma tesisi

İnsan sağlığı için ciddi tehditler oluşturan ve yıllardır çözülemeyen arıtma tesisi sorununu çözümü için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı başta olmak üzere yetkili tüm kurumlarımız ile görüşmelerimiz sürüyor.

Kazakistan ve Kosova ile işbirliği

İş insanlarımıza Kazakistan ve Kosova ile ticaret yapabilmelerinin önünü açmak için sürdürdüğümüz girişimler önümüzdeki dönemde meyvelerini vermeye başlayacak

Uçak seferleri

Malatya’ya uçak sefer yapan 3 firmadan bir tamamen çekildi, bir diğeri seferlerini azalttı. Sadece THY kaldı. Malatya olarak, iş insanları olarak mağduriyet yaşıyoruz. İstanbul’daki Malatyalı işadamları ve STK’larla birlikte THY Genel Müdürümüzü ziyaret ettik ve sorunumuzu aktardık.” Bilgilerini veren Oda Başkanı Sadıkoğlu son olarak da; “ 1. OSB girişine (nizamiye) güvenlik sistemi, ayrıca ana caddelerde kurulan aydınlatma armatürleri ara sokaklara kurulma çalışmaları başladı. Böylece üretim alanımız daha güvenli ve aydınlık bir ortama kavuşmuş olacak.” Dedi.

gazetemalatya.com

Kaynak: Editör:
Etiketler: Verilen, sözler, yerine, getirilirse,
Yorumlar
Haber Yazılımı }); });