Haber Detayı
10 Ağustos 2020 - Pazartesi 14:20 Bu haber 3075 kez okundu
 
Törende, tören yapılmaması uyarısı!
" Asker uğurlamayı (törenleri) Kurul kararıyla yasakladık. Askerin 1. derece de..
SAĞLIK Haberi
Törende, tören yapılmaması uyarısı!

Haber:Yaşar KARAASLAN

Vali Baruş'dan anlamlı korona virüs uyarısı. Büyükşehir Belediyesi tarafından toplu ulaşım filosunu güçlendirmek amacı ile alınan 15 araçın hizmete alınması nedeniyle düzenlenen törende konuşan Vali Baruş " Asker uğurlamayı (törenleri) Kurul kararıyla yasakladık. Askerin 1. derece de yakınları dışında terminale kimse alınmayacak" diyerek Büyükşehir Belediyesi yönetimine ince bir mesaj gönderdi  Araçların hizmete alınması nedeniyle düzenlenen tören konuşmasına Hakkari’de şehit olan 2 Özel Harekat polislerine Allah’tan rahmet ve hizmete alınacak toplu ulaşım araçlarının hizmete hayırlı olmasını dileyerek başlayan Malatya Valisi Aydın Baruş,  

Vatandaşlarımızın yanında olmaya çalıştık

“Malatya'mız 2020 yılında başta sivrice depremi olmak üzere, meydana gelen depremler ve meydana gelen Covid salgını nedeniyle zor günler geçirdi. Bu zor günlerde hep vatandaşımızın yanında olmaya çalıştık. Bütün yerel yönetimler olarak. Sıkıntılarla mücadelede vatandaşlarımızla el ele vererek yürümeye çalıştık.

Başarılı bir noktaya geldik ancak..

Covid salgını ile Malatya’nın gerçekten güzel mücadele örnekleri verdiğini belirten Vali Baruş

“Sıkıntılı zamanlarda sağlık görevlilerinin de desteğiyle mesai kavramı gözetmeksizin yapmış olduğu çalışmalar Malatya'mız başarılı bir noktaya gelmiştir. Ancak mücadelenin devam ettiğini unutmayalım.”

Maske günlük yaşamımızın bir parçası

Kontrollü sosyal yaşamın sürdüğü bu dönemde maske kullanmanın hayatın bir parçası haline geldiğini belirten Vali Baruş, “Buradan bir kaç hatırlatmada bulunmak istiyorum; Değerli vatandaşlarımız, yeni sosyal hayata geçiş ile birlikte sosyal hayatımız kontrollü bir hale geldi. Kontrollü sosyal hayat döneminde, maske kullanmak hayatımızın bir parçası haline geldi.  Evinizden dışarıya adım attığınız her anda mutlaka maske takmak elzemdir. Dışarıda bulunduğunuz zaman, caddede, sokakta, alışveriş yaparken, sosyal mesafeye mutlaka dikkat edelim. Sosyal mesafe, hastalıkla mücadelede temel koşullardan bir tanesi, temizliğe dikkat edelim, özellikle el temizliğine.  Belediyelerimizin farklı yerlerde kurmuş olduğu stantlardaki dezenfektanları kullanalım.  Market, alışveriş merkezleri ve diğer yerlerde; dezenfektan ve kolonya kullanımına dikkat edelim.

Kapalı ortamlarda uzun süre kalmayalım

Kapalı ortamlarda uzun süreli kalmayalım diyen Vali Baruş; “Bu açıdan, düğün, mevlit, taziyeler önem kazanıyor. Kapalı ortamlarda uzun süre kaldığımız müddetçe, bu hastalık bize davetiye çıkarıyor. Hastalığın bulaşma riskini artırdığını aklımızdan çıkarmayalım.

Polisler müsaade etmeyecek!

Asker uğurlamalarında 1. Derecede akrabaların dışında kimsenin terminale alınmayacağını belirten Vali Baruş; “Evlatlarımızı, askere uğurluyoruz.  Asker uğurlamalarında daha önce almış olduğumuz il hıfza kurulu kararı ile asker uğurlamayı yasakladık. Özellikle şehirler arası otobüs terminalinde, vatandaşlarımızı, askerlerimizi yollamak üzere oralara gittiğini görüyoruz. Çocuklarımızın, çevremizdeki insanların sağlığını düşünüyorsak, lütfen bunu yapmayalım. Kalabalıklara meydan vermeyelim. Askerlerimizin birinci derece yakınları dışında kimse terminale alınmayacak. Polislerimiz müsaade etmeyecek.” Uyarısında bulundu.

51 Vatandaşımızı yitirdik

Korona virüs salgınında 51 vatandaşın hayatını kaybettiğini belirten Vali Baruş;”Ülkemizin geleceği, sağlıklı insanların yetişmesi ve çalışmasına bağlı olur. Bunu hiçbir zaman unutmayalım.  Her hastalanan insan ülkemiz için bir kayıptır. Bugüne kadar Malatya'da 51 vatandaşımızı Covid 19 nedeniyle kaybettik. Üzüntümüz büyük. Vefat eden tüm vatandaşlarımıza Allahtan rahmet diliyoruz.

Vaka ve yatan hasta sayısında artış!

Son zamanlarda sosyal hayat kurallarındaki eksikliklerden dolayı, vaka sayısında ve hastanede yatan hasta sayısında artış olduğunu görüyoruz. Malatya olarak bunu hak etmiyoruz. Bu başarılı mücadele sürecini lütfen devam ettirelim.  Yerel yönetimlerimiz ve kamu kurumlarıyla birlikte aldığımız tedbirlere lütfen riayet edelim. Üzücü hadiselere meydan vermeyelim. Özellikle toplu olarak bulunulan ortamlara dikkat edelim, uzun süre kalmamaya riayet edelim. İnşallah önümüzde ki süreci ülke olarak hep birlikte atlatırız.  Eğer bizde kurallara riayet edersek, maskesiz toplu taşıma araçlarına binmezsek, konulan diğer kuralları harfiyen uygularsak bu süreci başarılı bir şekilde atlatmış oluruz.” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Törende,, tören, yapılmaması, uyarısı!,
Yorumlar
Haber Yazılımı }); });