Haber Detayı
12 Temmuz 2020 - Pazar 20:09
 
Tıbbi ve ekonomik değeri çok yüksek
Arguvan Belediyesinin başlattığı Büyükşehir Belediyesinin de desteklediği lavanta..
EKONOMİ Haberi
Tıbbi ve ekonomik değeri çok yüksek

Arguvan Belediyesinin başlattığı Büyükşehir Belediyesinin de desteklediği lavanta üretiminin hasadı gerçekleştirildi.  Arguvan’da gerçekleştirilen hasat gününe Vali Aydın Baruş, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş, Tarım İl Müdürü Tahir Macit ve diğer yetkililer katıldı.  

Törende konuşan Vali Baruş, “Arguvan Belediyemizin böyle bir çalışmaya girmiş olması, çiftçilerimize örnek olması açısından önemli. Biz buradaki çiftçilerimizin lavanta yetiştiriciliğine ilgi göstermesini istiyoruz. Çünkü lavanta bitkisi ekonomik anlamda iyi değerlendirilirse kozmetik sanayinde, ilaç sanayinde kullanılan bir bitki ve verimli olarak yağı çıkarıldığı takdirde çok ciddi maddi değere sahip. Dolayısıyla bunu değerlendirdiği zaman çiftçimiz diğer ürünlere göre daha fazla gelir elde edecek. Diğer taraftan arıcılık için de lavanta çiçeği çok önemli. Çevrede lavanta tarlası sayısı arttığı zaman burada arıcılarımız gelip lavanta çiçeğinden bal elde etme imkânına kavuşuyorlar ki lavanta balı da değeri yüksek bir ürün. Bunu ekonomik olarak değerlendirip hem arıcılık, hem yağı ve diğer ürünlerinden istifade ederek bunu ekonomiye kazandırmak Arguvan ilçemize ve uygun olan diğer ilçelerimizdeki çiftçilerimize önemli gelir sağlayacak. Bugün de lavanta hasadını yapmak üzere buraya geldik. Ben Arguvan Belediyemizi ve bu projeyi destekleyen Büyükşehir Belediyemizi tebrik ediyorum. Bu çok önemli bir çalışma umarım bundan sonraki yıllarda İl Tarım Müdürlüğümüzün, İlçe Tarım Müdürlüğümüzün de desteğiyle buradaki lavanta tarlalarının sayısı artar ve çiftçimize önemli bir gelir sağlanmış olur. Ben tekrar bu çalışmada emeği geçen tüm arkadaşlarımızı tebrik ediyorum ve ilerde çiftçimizin böyle alternatif ürün alanlarının daha da mesafe kaydetmesini yürekten diliyorum” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Gürkan’da “ Arguvan Belediye Başkanımız bize lavanta bitkisi temin edildiği takdirde Arguvan topraklarının buna müsait olduğunu ve yetiştirilebileceğini, sanayi ürünü olarak da kozmetik ürünü olarak da önemli bir katma değere sahip olmasıyla Ülkemiz ve Arguvan ekonomisine katkı sağlaması anlamında önemli bir çalışma olacağını ifade ettiler. Bizde Büyükşehir Belediyesi olarak gerekli tüm desteği verdik ve lavanta bitkisinin dikimi gerçekleştirildi. Bugünde Sayın Valimiz ile birlikte ilk hasadı yaptık. Hayırlı uğurlu olsun diyorum” diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Tıbbi, ve, ekonomik, değeri, çok, yüksek,
Yorumlar
Haber Yazılımı }); });