Çevre Haber Girişi: 15.11.2020 - 23:15, Güncelleme: 15.06.2021 - 12:24

Taşkın önlemeye 140 milyon lira ödenek

 

Taşkın önlemeye 140 milyon lira ödenek

Karagöz Deresi, İnderesi, Selağzı ve Horata dere yatakları. Malatya’nın korkulu rüyası...
Haber: Yaşar KARAASLAN Karagöz Deresi, İnderesi, Selağzı ve Horata dere yatakları. Malatya’nın korkulu rüyası olan aşırı yağışlar ve sonrasında oluşacak taşkın ve sel suları önleme projesi için Cumhurbaşkanından 140 Milyon Lira ödenek sözü.  ‘Karagöz Deresi ıslah edilsin” ve bu projenin hayata geçirilmesi için 140 milyon lira ödenek aktarılsın’  talimatı bizzat Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından verildi” diyen Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, “Yaşanabilir bir şehir oluşturma adına gece-gündüz demeden çalışıyoruz” ifadeleriyle derelerin ıslahı çalışmalarına öncelik vereceklerini belirtti. Doğal afetler sıralamasında 2. Sırada yer alan su taşkın ve sel tehlikesi Malatya için büyük ölçüde tehlike arz etmesine rağmen çözümü konusunda bir adım atılmış değil. Tehlike, 2002’den beri Derelerin ıslahı- Taşkın önleme- Kuşaklama gibi adlarla Malatya Büyükşehir Belediyesi ile DSİ arasında yazışmalar boyutunda yıllardır gidip geliyor. Aşırı bir yağışta 600 bin nüfusun neredeyse yüzde 60-70’ini olumsuz anlamda etkileyecek olan ve çözüm olarak düşünülen kuşaklama (Taşkın önleme) projesinin hangi aşamada olduğunu Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’a sorduk. Soru: Bursa İstanbul Giresun Rize Trabzon gibi illerde meydana gelen aşırı yağışlar can ve mal kayıplarına neden oldu. O yağışların yarısı dahi yağsa, Malatya seller-sular altında kalır. Çöşnük İnderesi, Karagöz Deresi (TOKİ), Horata Deresi ve Tecde Selağzı dere yatakları Malatya için çok büyük bir tehlike arz ediyor. DSİ ile Belediye arasında sürekli yazışmalar var ama sonuç yok. Bu konuda çalışmalarınız var mı? Varsa nelerdir? İlk defa size açıklıyorum! Başkan Gürkan: Geçtiğimiz günlerde Sayın Cumhurbaşkanımız geldiğinde mevcut ishale hatlarında kayıpların olduğu ifade ettik ve Sayın Cumhurbaşkanımız benim yanımda oturan Tarım Bakanına “Yeni isale hattının oluşturulması, ayrıca TOKİ dediğimiz Beydağı’ndan gelen karagöz dediğimiz derenin ıslah edilmesi 140 Milyon Lira ödenek aktarılması talimatlarını verdi. Bu bir müjdedir. Ben bunu daha sonra açıklayacaktım. İlk defa burada açıklamış oldum” dedikten sonra “Ora (Karagöz Deresi) çok önemli Yani şehrin hakikaten yaşanabilir bir şehir olması konusunda bizler gecemizi gündüzümüze katmış durumda çalışmaları yürütüyoruz.” Diyerek derelerin ıslahı ve taşkın önleme projeleri ile ilgili Malatya’ya 140 Milyon Lira ödenek aktarılacağı müjdesini verdi.
Karagöz Deresi, İnderesi, Selağzı ve Horata dere yatakları. Malatya’nın korkulu rüyası...

Haber: Yaşar KARAASLAN

Karagöz Deresi, İnderesi, Selağzı ve Horata dere yatakları. Malatya’nın korkulu rüyası olan aşırı yağışlar ve sonrasında oluşacak taşkın ve sel suları önleme projesi için Cumhurbaşkanından 140 Milyon Lira ödenek sözü.  ‘Karagöz Deresi ıslah edilsin” ve bu projenin hayata geçirilmesi için 140 milyon lira ödenek aktarılsın’  talimatı bizzat Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından verildi” diyen Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, “Yaşanabilir bir şehir oluşturma adına gece-gündüz demeden çalışıyoruz” ifadeleriyle derelerin ıslahı çalışmalarına öncelik vereceklerini belirtti.

Doğal afetler sıralamasında 2. Sırada yer alan su taşkın ve sel tehlikesi Malatya için büyük ölçüde tehlike arz etmesine rağmen çözümü konusunda bir adım atılmış değil. Tehlike, 2002’den beri Derelerin ıslahı- Taşkın önleme- Kuşaklama gibi adlarla Malatya Büyükşehir Belediyesi ile DSİ arasında yazışmalar boyutunda yıllardır gidip geliyor. Aşırı bir yağışta 600 bin nüfusun neredeyse yüzde 60-70’ini olumsuz anlamda etkileyecek olan ve çözüm olarak düşünülen kuşaklama (Taşkın önleme) projesinin hangi aşamada olduğunu Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’a sorduk.

Soru: Bursa İstanbul Giresun Rize Trabzon gibi illerde meydana gelen aşırı yağışlar can ve mal kayıplarına neden oldu. O yağışların yarısı dahi yağsa, Malatya seller-sular altında kalır. Çöşnük İnderesi, Karagöz Deresi (TOKİ), Horata Deresi ve Tecde Selağzı dere yatakları Malatya için çok büyük bir tehlike arz ediyor. DSİ ile Belediye arasında sürekli yazışmalar var ama sonuç yok. Bu konuda çalışmalarınız var mı? Varsa nelerdir?

İlk defa size açıklıyorum!

Başkan Gürkan: Geçtiğimiz günlerde Sayın Cumhurbaşkanımız geldiğinde mevcut ishale hatlarında kayıpların olduğu ifade ettik ve Sayın Cumhurbaşkanımız benim yanımda oturan Tarım Bakanına “Yeni isale hattının oluşturulması, ayrıca TOKİ dediğimiz Beydağı’ndan gelen karagöz dediğimiz derenin ıslah edilmesi 140 Milyon Lira ödenek aktarılması talimatlarını verdi. Bu bir müjdedir. Ben bunu daha sonra açıklayacaktım. İlk defa burada açıklamış oldum” dedikten sonra “Ora (Karagöz Deresi) çok önemli Yani şehrin hakikaten yaşanabilir bir şehir olması konusunda bizler gecemizi gündüzümüze katmış durumda çalışmaları yürütüyoruz.” Diyerek derelerin ıslahı ve taşkın önleme projeleri ile ilgili Malatya’ya 140 Milyon Lira ödenek aktarılacağı müjdesini verdi.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve gazetemalatya.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.