Haber Detayı
08 Aralık 2019 - Pazar 23:11
 
Tamamen taşınmıyor!
Taşınma değil, üniversitenin büyümesi söz konusu. Bazı fakülteler Beylerderesi’ne..
EĞİTİM Haberi
Tamamen taşınmıyor!

AKP İl Başkanı İhsan Koca, Malatya Turgut Özal Üniversitesi’nin(MTÜ)Yeşilyurt’taki Beylerderesi  Yerleşkesine taşınacağı iddiasına ilişkin olarak, “Taşınma değil, üniversitenin büyümesi söz konusu. Bazı fakülteler Beylerderesi’ne yapılıyor” dedi.

Battalgazi’nin il merkezindeki bazı mahalle muhtarlarının “Malatya Turgut Özal Üniversitesi Beylerderesine taşınıyor, Battalgazi bölgesindeki arsa ve ev fiyatları para etmeyecek, ilçemiz gelişmeyecek” iddiasını AKP İl Başkanı İhsan Koca cevaplandırdı.

ÜNİVERSİTE TAMAMEN TAŞINMIYOR, BÜYÜYOR”

İl Başkanı Koca, Vuslat TV’de Merve Karadağ Doğan’ın hazırlayıp sunduğu programda yaptığı açıklama da, “Son günlerde gündem gelen bir konu. Taşınmadan ziyade üniversitenin büyümesi söz konusu. Üniversitenin yeni bölümlerinden bazılarının Yeşilyurt’un Beylerderesi bölgesinde arazilerdeki bir kısmına yeni binalarının yapılması söz konusu. Üniversitenin tamamen taşınması diye bir şey söz konusu değil.”  ifadelerini kaydetti.

 

Bu arada, eski levazım alayı arazisi ve binalarının tahsisiyle Eskimalatya yakınlarında, İnönü Üniversitesi’ne bağlı olarak “Battalgazi Yerleşkesi” adı altında Ziraat Fakültesi ve bazı MYO’ların faaliyete geçirildiği kampus, Malatya Turgut Özal Üniversitesi’nin kurulmasıyla, bu üniversiteye devredilmişti.

Battalgazi Belediyesi’nin, geniş bir alanı imara açma çabalarının başladığı bir dönemde, Battalgazi ilçesinin eski merkezi olan, Eskimalatya olarak bilinen semtin yakınında bulunan MTÜ Rektörlüğü’nün yeni yerleşkeye taşınacağı, dolayısıyla Battalgazi’de imara açılan arazilerin rantının azalacağı gerekçesiyle Yeşilyurt Yerleşkesi’nin yapımına karşı çıkıldığı öne sürülüyor. İnönü Üniversitesi’nin de Battalgazi ilçesi sınırlarında yer aldığı belirtilirken, MTÜ’nün Yeşilyurt’taki yerleşkesine, Battalgazi’nin kayba uğrayacağı iddiasıyla karşı çıkılmasına bir anlam verilemiyor.

Battalgazi’nin eski belediye başkanı olan Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ın da, Yeşilyurt Yerleşkesi ile ilgili tavrının bu yerleşkeye karşı çıkanlarla aynı olduğu ve Battalgazi’den yana tavır koyduğu öne sürülürken, “Gürkan, artık Battalgazi’nin değil, Büyükşehir’in belediye başkanı olduğunu hatırlayıp, kendisine bağlı bir başka ilçe olan Yeşilyurt’a üniversite yerleşkesinin yapılmasına karşı çıkmamalı. Mevcut tavrını sürdürürse, Yeşilyurt’a karşı açıkça Battalgazi’nin, hatta bu ilçenin bir semti olan Eskimalatya’nın yanında yer alıyor demektir. Battalgazi diye ifade ettikleri ve ikinci kampüsle kayba uğrayacağını öne sürdükleri yer, şimdi artık Malatya’nın bir semti olan Eskimalatya. Selahattin Gürkan, ilk başka Battalgazi adıyla daha dar sınırlı olan Eskimalatya’nın belediye başkanıydı. Malatya Büyükşehir olduktan sonra, şehir merkezinin de yarısını kapsayan bir Battalgazi ilçesi oluştu ve Gürkan oraya da başkanlık yaptı. Eski ilçe merkezi artık sadece bir semt. Semtin menfaatleri Malatya’nın ve üniversitenin gelişmesine engel olmamalı.” eleştirileri yapılıyor.

O ARSA FETÖ’YE VERİLMİŞTİ

Beylerderesi’ndeki Malatya Turgut Özal Üniversitesi’ne devredilen ve imar planında da üniversite kampüsü olarak yeralan arsa; 15 Temmuz darbe girişimi öncesinde FETÖ ile iltisaklı olan ve yöneticilerinin tamamı da FETÖ’den işlem gören ve kapatılan Malatya Eğitim Kültür Sanat ve Sağlık Vakfı’na 4 Temmuz 2013 tarihinde Malatya Defterdarlığı tarafından 49 yıllığına tahsis edilmişti. Söz konusu arsa tahsisi işlemi 11 Mart 2016 tarihinde iptal edilmişti.

BAZI VAKIFLAR İSTEMİŞ..

FETÖ’den geri alınıp MTÜ’ye verilen ve üzerinde 4 katlı kaba inşaatı yarım kalan arsa için Malatya’daki bazı vakıfların “Özel üniversite kuracağız” diyerek talipli olduğu, bu arsanın devrinin iptali için kulis yaptıkları, ancak arsanın 11 Kasım 2018 tarihinde Malatya Turgut Özal Üniversitesine tahsis edildiği de biliniyor.

MTÜ ise, bu tahsisin ardından yeni fakülte binalarının yapımına başladı.

malatyahaber.com- Vuslat TV-

Kaynak: Editör:
Etiketler: Tamamen, taşınmıyor!,
Yorumlar
Haber Yazılımı }); });