Haber Detayı
17 Kasım 2020 - Salı 16:54
 
Talep mi yanlış ret mi ?
İşlek kavşağa özel okul talebinin ret edilmesi ve aynı güzergahta bulunan..
GÜNDEM Haberi
Talep mi yanlış ret mi ?

Özel okul talebini ret eden Büyükşehir Belediye Meclisi, aynı güzergahta bulunan ve  ticaret+konut alanının tamamen ticari alana dönüştürülmesine onay vermesi kafaları karıştırdı. İşlek kavşağa özel okul ( Ana-İlk ve Okul tesisi) talebinin ret edilmesi ve aynı güzergahta bulunan ticaret+konut fonksiyonunda olan parsele ticari alan fonksiyonu verilmesine onay vermesi kafaları karıştırdı. 

Alan yetersiz, üstelik araç trafiğinin yoğun olduğu kavşak

İsmetpaşa Caddesi ile Altın Kayısı Bulvarının kesiştiği kavşakta bulunan ve mevcut imar planında konut alanı olan yaklaşık 3 dönümlük (2800 m2)parsele özel okul tesisi fonksiyonu verilmesi talebi İmar Komisyonu doğrultusunda Büyükşehir Belediye Meclisince ret edildi. İmar Komisyonunun fonksiyon değişikliğinin ret kararında; “Parselin yüzölçümünün tesisler için yetersiz ve araç trafiğinin yoğun olduğu bir alanda olması, özellikle ana ve ilkokulu öğrencileri için tehlike arz etmesi gibi” gerekçeler yer aldı. İmar Komisyonu yine aynı güzergahta bulunan ve ticaret-konut fonksiyonunda olan bir parselin tamamen ticari alana dönüştürülmesi uygun buldu ve fonksiyon değişikliğ talebi mecliste kabul edildi.  

Başkanvekillerinden Vahap Erdem Başkanlığında toplanan Büyükşehir Belediye Meclisi Kasım Ayı çalışmalarını tamamladı. Pazartesi ve Salı günlerinde yapılan ve görüşülerek karara bağlanan maddeler şöyle;

  • Tecde Mahallesi 5600 ada 4 nolu parsel ( Altın Kayısı Bulvarı ile Altın Kaşık Sokak arası) mevcut planda ticaret+ konut alanında bulunan fonksiyonunun tamamının ticaret alanı fonksiyonuna dönüştürülmesinin kabul edilmesi, (1.5000’lik plan)
  • Eskimalatya 314 ada 1 ve 6 nolu parseller ile 293 ada 5 ve 6 parsellere (Gelinciktepe bölgesi) konut-ticaret-ibadet ve park alanı fonksiyonlarının verilmesinin ve (1.5000’lik plan)
  • Arapgir İlçesi Yenimahalle’de mevcut planda rekreasyon alanı ve Poşatar Mahallesi 601 ada 64 parselin ise Kamu hizmet alanında 1.5000’lik nazım imar planında düzenleme yapılmasının kabul edilmesi,
  • Mevcut imar planında Konut fonksiyonunda olan Tecde Mahallesi 5630 ada 4 nolu parselin (İsmetpaşa Caddesi ile Altın Kayısı Bulvarı Kavşağı Özel anaokulu-ilk ve orta öğretim tesis (binaları) yapılması amacıyla “ Özel Eğitim Tesis alanı fonksiyonuna dönüştürülmesi talebi şehircilik ilkelerine ve okul alanları yapım yönetmeliğine aykırı olduğu gerekçesiyle ret edilmesi
  • Doğanşehir İlçesi Sürgü Mahallesi için hazırlanan 1/1000 ölçekli revizyon uygulama imar planı oylanarak kabul

Gündemdeki maddelerin bazılarının ilgili komisyonlara havale edilmesi ve bazılarının da ertelenmesi ve 4. Birleşimin 19 Kasım Günü yapılması kararlaştırıldıktan sonra 3. Birleşim sona erdi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Talep, mi, yanlış, ret, mi, ?,
Yorumlar
Haber Yazılımı }); });