Haber Detayı
16 Eylül 2020 - Çarşamba 06:15 Bu haber 840 kez okundu
 
Suçumuz köylerde yaşamak mı?
Evlerimiz yıkıldı-yıkılacak ve oturulamayacak halde. Üstelik sürekli depremler..
YAŞAM Haberi
Suçumuz köylerde yaşamak mı?

Haber: Yaşar KARAASLAN

Kent ve ilçe merkezlerinde yaşayan depremzedelerin yanına her fırsatta giden ve her türlü desteği sunduklarını söyleyen atanmış ve seçilmiş yöneticiler, köylerde yaşayan depremzedelerin “ Kış geliyor, neredesiniz? Şehir ve ilçe merkezlerinde var sınız ama köylerde niye yoksunuz? Suçumuz köylerde yaşamak mı? ” haykırışına kulak veriniz!

6.8’lik depremin üzerinden 9 ay geçtiği halde halen oturulamaz durumda olan evlerde yaşayan köylüler, “Kış geliyor. Evlerimiz yıkıldı-yıkılacak ve oturulamayacak halde. Üstelik sürekli deprem oluyor. Sürekli depremlerin olduğu bir dönemde ve soğuk kış günlerinde de mi bu evlerde oturacağız. Bizim canımızın kıymeti yok mu?  Haykırışıyla başta Bakanlıklar, Valilik ve milletvekilleri olmak üzere seçilmiş -atanmış tüm yetkililere seslendiler.

Ocak Ayında meydana gelen 6.8 Sivrice merkezli depremde evleri ve ahırları büyük hasar gören köylerden olan ve belirsiz aralıklarla sürekli meydana gelen deprem ve sarsıntılarla sık sık gündeme gelen Pütürge’ye bağlı Sahilköy, Esenlik, Çamlıdere, Başmezra, Aliçeri köylüleri ilgisizlikten ve sahipsizlikten yakınarak dert yandılar. 

Yetkililerin “Depremzedelerin yaralarını sarıyoruz,  konut –ev-ahır yapıyoruz, her türlü desteği veriyoruz” yönlü açıklamalarını televizyonlarda sürekli görüp- dinlediklerini söyleyen Sahilköy sakinleri; “ Deprem bizi olduğu kadar yakınımızdaki köyleri de vurdu. Onlarda mağdur. Evleri oturulamaz halde. Buna rağmen, yetkililerin televizyonlarda bahsettiği yaraları sarma, ev-ahır yapma, destek vermelerini bırakın, yüzlerini dahi görmedik.” Dedikten sonra “Bizler vergi vermiyor muyuz, bizler oy vermiyor muyuz?, bizler bu ülkenin vatandaşı değil miyiz, suçumuz ilçelerde –şehirlerde değil de köylerde yaşamak mı?” ifadeleriyle, yetkililerin köylülere üvey evlat muamelesi yaptıklarını ima ettiler. Bizler insan değil miyiz, bizler depremzede değil miyiz? ifadeleriyle yıkıldı-yıkılacak durumda olan evlerde yaşama zorunda bırakılmalarına isyan etiileri. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Suçumuz, köyde yaşamak mı, Pütürge, Sahilköy, evlerimiz, yıkıldı-yıkılacak halde
Yorumlar
Haber Yazılımı }); });