Haber Detayı
20 Eylül 2020 - Pazar 19:20
 
Su kaynağı ve depoları teknolojik takipte
İçmesuyu kaynağının bulunduğu Gündüzbey Kaptajı ile şebekelere su sağlayan..
YAŞAM Haberi
Su kaynağı ve depoları teknolojik takipte

İçmesuyu kaynağının bulunduğu Gündüzbey Kaptajı ile şebekelere su sağlayan ana depolar kurulan SCAD sistemi ile takip ediliyor olası bir arıza veya sorun halinde anında müdahale ediliyor. Başkan Gürkan’a MASKİ bünyesinde kurulan SCADA otomasyon takip sistemi ile bilgiler veren Genel Müdür Karataş;  “Ana kontrol merkezi ve cep telefonlarından izlenilip kontrol edilebilen sistem, geleceğin akıllı şehirlerinin oluşumunun bir parçası olarak görülüyor.” Dedi. SCADA sistemi bilgilendirme sunumu ile ilgili yayınlanan bültende;

“Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, MASKİ Genel Müdürlüğü’nü ziyaret etti. Malatya genelinde arıza ve kesinti takip sistemi SCADA hakkında MASKİ Genel Müdürü M. Yaşar Karataş’tan bilgi aldı. MASKİ Genel Müdürlüğü Toplantı Salonunda gerçekleşen sunuma, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, MASKİ Genel Müdürü M. Yaşar Karataş, MASKİ Genel Müdür yardımcıları ile daire başkanları katıldı.

Karataş: Anında kontrol sağlanıyor

Toplantıda ilk olarak konuşan MASKİ Genel Müdürü M. Yaşar Karataş, “MASKİ SCADA birimi, içme suyu kaynaklarına ve su depolarına kurulan SCADA sistemiyle anında kontrol sağlıyor. Ana kontrol merkezi ve cep telefonlarından izlenilip kontrol edilebilen sistem, geleceğin akıllı şehirlerinin oluşumunun bir parçası olarak görülüyor. İçme suyu kaynaklarımızın su seviyesini, debisini, su pompa motorlarının çalışmasını, pompalarla su deposu arasındaki su basıncını, depolarımızın su seviyesini, klorlama sistemini, su seviyesi düşük olan depoya başka bir kaynaktan su takviyesi yapılması gibi birçok özelliği ana kontrol merkezinde ve teknik elamanlarımız, cep telefonlarından anında görüntüleyerek, duruma anında müdahale edebiliyorlar. İçme suyu kaynaklarımızdan saniyede ne kadar debide kaç litre su sağladığımızı, ilimizde içme suyu şehir şebekesine saniyede ne kadar debide kaç litre içme suyu verdiğimizi görebiliyoruz. SCADA otomasyon sistemini kullanarak, zamandan, personelden, enerjiden, yakıttan ve en önemlisi de su kaynaklarımızın boşa gitmesini engelleyerek tasarruf sağlıyoruz” dedi.

Başkan Gürkan: Teknolojiyi en iyi şekilde kullanıyoruz

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ise, Büyükşehir Belediyesi’nin Malatya genelinde hummalı bir çalışma yaptığını kaydederek, MASKİ’nin teknolojiyi en iyi şekilde kullandığını söyledi. Başkan Gürkan, “İçmesuyunun bu denli takip ediliyor olması çok önemli. MASKİ bünyesinde kullanılan bu sistemde emeği geçen tüm mesai arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” ifadeleri yer aldı.

gazetemalatya.com-Bülten

Kaynak: Editör:
Etiketler: Su kaynağı, ana depolar, MASKİ, Selahattin Gürkan, teknolojik takip
Yorumlar
Haber Yazılımı }); });