Haber Detayı
09 Eylül 2020 - Çarşamba 20:32 Bu haber 1002 kez okundu
 
Sesli meclis olmalıyız!
Geçtiğimiz aylarda tadilata gidilerek yenilenen salonda ilk meclis toplantısı yapıldı.
GÜNDEM Haberi
Sesli meclis olmalıyız!

Haber: Yaşar KARAASLAN

Malatya Büyükşehir Belediye Meclisi Eylül Ayı ilk oturumu Belediye Başkanı Selahattin Gürkan Başkanlığında toplanarak gündem maddelerini oylayarak karara bağladı. Gündem maddelerine geçilmeden önce konuşan Başkan Gürkan; meclis üyelerinin taşıdığı sorumluluğuna vurgu yaparak, “ Özellikle imar konularında örneğin, konut alanından ticari alanlara dönüştürürken, imar uygulamaları (şuyulandırmalar) yapılırken, kamu ve yeşil alanlarda fonksiyon değişikliğine gidilirken çok dikkatli olmalıyız. Ola ki bir yanlışımız ola. Siz meclis üyeleri olarak sesli olarak bizi uyarmalısınız. Sesli bir meclis olmamız gerekir. Demokrasinin de gereği budur.” İfadeleriyle meclis üyelerinin, sesli olarak görüşlerini dile getirmelerini istedikten sonra devamla “Bir mahallenin veya bir semtin hakkını zayi edersek bunun sorumluluğu bize aittir. Hakka hukuka ve adalete azami gayret göstereceğiz. Büyükşehir Belediyesi olarak, 12 bin 300 kilometrekare alan içerisinde gerek yol çalışması gerek alt yapı konusunda, üst yapı noktasında topluma sunulması noktasında gerekli gayreti gösteriyoruz.

Parolamız, Malatya’yı mazisine layık istikbale hazırlayacağız dedik, Şeyh Edebali’nin dediği gibi ‘Azminden dönme, çıktığın yolu iyi bil, insanı yaşat ki devlet yaşasın’ insanlar şehri inşa ederken esasında gönlünde olanları inşa ediyorlar.” Diyerek konuşmasını sonlandırdı. Başkanın konuşmasından sonra CHP’li Hekimhan Belediye Başkanı Turan Karadağ ve AKP’li Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder söz aldılar.

Karadağ; Pandemi sürecinde parti ayrımı gözetmeksizin

Meclis Salonunun yenilenmesi ile ilgili olarak söz alan Hekimhan Belediye Başkanı Turan Karadağ, “Yeni Meclis Salonumuz hayırlı olsun. Büyükşehir Belediye Başkanımız ve ekibine meclisin yenilenmesinden dolayı teşekkür ediyorum. Hayırlı kararların alınmasını temenni ediyorum. Bu kadar zor bir süreçte geçerken, pandemi ve depremlerin yaşandığı, ekonomik sorunların olmasına rağmen Malatya Büyükşehir Belediyemiz hiç durmadan ve hiçbir ayrım yapmadan köy, şehir, mezra demeden partiler üstü hizmet amaçlı ekibiyle birlikte yapmış olduğu hizmetlerden dolayı Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve ekibine teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Güder: Görev yaptığı tüm kurumlarda

Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder’de yenilenen meclis salonu ile ilgili olarak “Meclis toplantısında almış olduğumuz kararların hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Başkanımı tanıyan biri olarak, bugüne kadar birçok kurumda görevler yaptı. Görev yaptığı tüm kurumlarda değişim ve dönüşümler yaptı. Meclis Salonumuz gerçekten değişim ve dönüşümü çok güzel bir ortam oluşturulmuş, Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

Görüşülerek karara bağlanan maddeler ise şöyle;

  • Bölgenin enerji ihtiyacını karşılama amacıyla Karakavak Mahallesi 5909 ada 4 nolu parselin güneyine trafo alanı tahsisi,
  • Mevcut planda konut+ticaret alanında olan Bostanbaşı Mahallesi 127 ada 5 nolu parselde uygulama imar planı değişikliği,
  • Arguvan Dolaylı, Tepebağ ve Yeni Mahalleleri için hazırlanan 1.1000’lik uygulama imar planı değişikliğinin nazım imar planına uygun olarak hazırlandığı gerekçesiyle kabul edilmesi,
  • Doğanşehir Söğüt Mahallesi için hazırlanan 1.5000’lik nazım imar planına askı süresi içerisinde yapılan 1 adet itirazın kabul edilmesi maddeleri ayrı ayrı oylanarak kabul edildi.  
  • Mevcut planda orta yoğunluklu konut alanında olan Bostanbaşı 297 nolu parsel ile Tecde Mahallesi 5990 ada 17 nolu parsellerin ticari alana dönüştürülmesi talebi, bölgenin yoğunluğunu artıracağı gerekçesi ile ayrı ayrı oylanarak ret edildi. Maddeleri tamamlanması ve bir sonraki toplantının 11 Eylül Cuma Günü yapılması kararlaştırıldıktan sonra meclisin Eylül ayı 1. Oturumu sona erdi.  
  • gazetemalatya.com
Kaynak: Editör:
Etiketler: Sesli meclis, Malatya Büyükşehir, imar konuları, Selahattin Gürkan
Yorumlar
Haber Yazılımı }); });