Haber Detayı
13 Mayıs 2020 - Çarşamba 16:57 Bu haber 6339 kez okundu
 
Sektör olamamış bir uğraşı
hiçbir zaman ekonomik refah seviyesine kavuşamamış, her yıl çiftçilik faaliyetini devam ettirip ettirmeme..
Tarım Haberi
Sektör olamamış bir uğraşı

14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü nedeniyle yazılı bir mesaj yayınlayan Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Malatya Şubesi, “Çiftçilerimizin bu günlerinden hiçbir zaman haberi olmaz. Çünkü kendi günü olduğu halde hiçbir zaman ekonomik refah seviyesine kavuşamamış, her yıl çiftçilik faaliyetini devam ettirip ettirmeme konusunda tereddütler yaşamış, özellikle ülkemizde hiçbir dönem sektör olmayıp sadece meşgale olarak bakılan bir iş olmuştur.” İfadeleriyle ülkemizde ki çiftçilerin ekonomik özgürlüğüne bir türlü kavuşamadığını belirtti. ZMO Şube Başkanı Fevzi Çiçek imzalı mesajda;

“Toplumun hiç bıkmadan usanmadan çalışmaya üretmeye devam eden, bir zorluklarla mücadele ederek alın terinin karşılığını dahi alamayan çiftçilerimizin günü. Özellikle içinde bulunduğumuz ve toplumun bütün kesimini yaşam şartlarını, kalitesini olumsuz etkileyen COVİD-19 virüsü nedeni ile Dünya genelinde pandemiye dönüştüğü bu süreçte her şartta üretime devam eden, üretmeye gayret eden çiftçilerin günü. Bu yoğun çalışma temposunda kendisinin bile hatırlamadığı, toplumun hiç gündeminde yer almadığı gün yani 14 Mayıs DÜNYA ÇİFTÇİLER GÜNÜ.

Kendisinin dahi haberi olmaz!

Bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de her yıl 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü olarak kutlanmaktadır. Dünya Çiftçiler Günü 1984 yılından bu güne kutlanır ama nedense günlerini kutladığımız çiftçilerimizin bu günlerinden hiçbir zaman haberi olmaz. Çünkü kendi günü olduğu halde hiçbir zaman ekonomik refah seviyesine kavuşamamış, her yıl çiftçilik faaliyetini devam ettirip ettirmeme konusunda tereddütler yaşamış, özellikle ülkemizde hiçbir dönem sektör olmayıp sadece meşgale olarak bakılan bir iş olmuştur. Bu nedenle ne çiftçi kelimenin tam anlamı ile tarif edilebilmiş, ne de tarımla uğraşan kesime tam olarak çiftçi denebilmiştir.

Sürdürülebilir bir tarım politikası

İçinde bulunduğumuz süreç aslında bütün dünya ülkelerinin ekonomik ve siyasi stratejisinde kendine yeterliliğin önemini ayan beyan ortaya konmuştur. Esas olan bu durumdan ders çıkarıp bu krizi fırsata çevirme, kendine yeter, sürdürülebilir bir tarım politikası, hatta tarım reformu geliştirmesi gerekmektedir.

Her zaman dile getirdiğimiz özelikle gıda üretiminde kendine yeten, tükettiğinden daha fazla üreten ülkeler zengin ülkeler olacak sözümüz bu süreçte yaşanarak öğrenilmiş olduğunu umuyoruz. Tarım topraklarının ne kadar önemli olduğu, topraklarımızın sadece üretim için kullanılması gerektiğini, kaybedilmesi durumunda geri kazanılmasının mümkün olmadığını her fırsatta dile getirmiştir.

Yine bir başka hatırlatma gelecekte gıda ve su savaşları olacak bu kaynakları elinde tutan geliştiren değerlendirilen ülkeler zengin ülkeler olacak tezimiz Pandemi sürecinde ne kadar karşılık bulduğunu bir kez daha göstermiştir.

Virüs insanı, açlık ise insanlığı öldürür..

Çünkü biliyoruz ki “virüs insanı, açlık ise insanlığı öldürür.” Şimdi bütün bunların yanında bu işlerin bıkmaz yorulmaz aktörleri çiftçilerin kıymetinin, değer verilmesinin, alkışlanmasının kaçarı kalmamıştır. Bu güne kadar uygulanan tarım politikaları, çiftçi desteklemeleri, sürdürülebilirliği sağlayacak şekilde politikaların yeniden gözden geçirilip, sanayiciye verilen desteğin, hizmet sektörüne verilen desteğin çiftçilerimize de verilmesi, çiftçilerimizden esirgenmemesini bir kez de kendi günlerinde dillendirmiş olalım. İçinde bulunduğumuz süreçte paran olsa dahi alamayacağın en önemli ihtiyaç maddesi gıda olduğu ülke politikalarından anlaşılmaktadır.

Sorunlarla boğuşmakta

O zaman bunun yolu ise tarımsal üretimin hak ettiği şekilde desteklenmesi, tarımsal üretimin baş aktörü çiftçilerimizin morallerinin yüksek tutulması, üretim şevkinin düşmemesi için, doğduğu yerde doyması ve ülkesi için üretmesi için her geçen gün daralan ve terk edilen tarım alanlarının yeniden üretime katılması için kayıtsız şartsız desteklenmesi gerekmektedir. Çiftçiliğin ne demek olduğunu ancak içinde bulunanlar bilir. Çiftçilik; Tamamen tabiata açık üretim yapılarak değişen iklim şartları, doğal afetlerle, yarınını göremeyen, üretim maliyetlerinin artması, piyasada rekabet edememesi, emeğinin karşılığını alamaması gibi sıralanacak birçok nedenle her yıl, her üretim döneminde bin bir sorunla boğuşmaktır. Her yıl bu mağduriyetlerin bir ya da birkaçını birlikte yaşamaktır. Ancak bütün bu olumsuzluklara rağmen üretmeye, çalışmaya devam eden, yorulmadan usanmadan bir yıl sonraya ümitle bakmaktır. Bütün bunların yanında birde piyasayla rekabet etme mecburiyetinde kalmaktır. Bütün bu gerçeklerle kendi gününden haberi olmasa da olanlarında buruk bir şeklide hatırladığı bütün çiftçilerimizin DÜNYA ÇİFTÇİLER GÜNÜNÜ kutlarım

Kaynak: Editör:
Etiketler: Sektör, olamamış, bir, uğraşı,
Yorumlar
Haber Yazılımı }); });