Haber Detayı
03 Mart 2021 - Çarşamba 18:21
 
Şartlar yerine getirilmezse yıktırılacak!
Çevreyolunda 12 yıldır görüntü kirliliği yaratan “iskelet binaya” süre
GÜNDEM Haberi
Şartlar yerine getirilmezse yıktırılacak!

 

Haber: Yaşar KARAASLAN 

Çevreyolunda atıl halde olan ve görüntü kirliliği yaratan “iskelet binaya” süre tanınması, 6 kat istenen binaya koşullu olarak 5 kat verilmesi, çekme mesafesinin düşürülmesi ve otopark alanı ile yol alanı ayrılması karşılığında tamamen ticari alan dönüşmesi ve Meclis üyelerini parkmetre ücretlerinden muaf tutulması gibi konuların damga vurduğu Yeşilyurt Belediye Meclis Mart Ayı çalışmaları başladı. Belediye Başkanı Mehmet Çınar Başkanlığında toplanan meclis gündemdeki konuları oylayarak karara başladı.

Oylanarak karara bağlanan maddeler şöyle;

  • Mevcut planda 4 kat olan fakat 5 katlı yapılaşması olan İlyas Mahallesi 5482 ada 1 nolu parsel (Yeni Köy Terminali yanı) için istenen 6 kat yükseklik  talebi, parsel içinde yol alanı bırakması koşulu ile mevcut yerleşime uygun olarak 16,50 metre (5 kat) yükseklik verilmesi,  
  • Mevcut planda konut +artı ticaret fonksiyonunda olan Haciabdi Mahallesi (Alpaslan İlkokulu yanı) 110 ada 321 ve 392 nolu parseller için istenen tamamen ticari alana dönüşmesi talebi, otopark alanı ayrılması ve düğün salonu yapılmaması koşulu ile kabul edilmesi,  
  • Çekme mesafesi mevcut planda 15 metre olan  Karakavak Mahallesi 5906 ada 11 parsel (Çevreyolu Tapu Müdürlüğü karşısı)  imar hattına uygun olarak 10 metreye çekilmesi ve
  •  Çevre yolu üzerinde (Eski Arapgir Garajı yanı) 2018 yılında yapımına başlanan kaba inşaatı tamamlandıktan sonra kaderine terkedilen iskelet halinde bırakılması nedeniyle görüntü ve kirliliği yaratan ve halk arasında iskelet bina olarak adlandırılan İsmeti Mahallesi 5482 ada 1 nolu parsel için istenen ruhsat yenilene talebi, binanın deprem dayanıklılık raporu, projesine aykırı imalatların yıkılması ve 2 yıl içinde eksikliklerin giderilerek başvurması halinde talebin kabulüne, 2 yıl içerinde eksikliklerin tamamlanmaması halinde kaba inşaatın yıkılmasına maddeleri ayrı ayrı oylanarak karara bağlandı.

Otopark ücret alınmasın!

Gündem maddelerinin tamamlanmasından sonra söz alan AKP’li Meclis Üyesi Murat Gümüş, ana caddeler üzerinde otopark ücretleri konusunda sıkıntılarının yaşandığını ve Battalgazi ile Yeşilyurt Belediyeleri Meclis üyelerinin de bu sıkıntıları sık yaşadıklarını belirterek “Büyükşehir Belediyesi ana caddeler üzerindeki sağlı sollu araç parklarını bir şirkete ihale etmiş, şirkette oradan otopark ücreti alıyorlar. Ama Büyükşehir Belediyesi, Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyelerinden otopark ücreti alınmasın diye bir talimat vermiş. Fakat Battalgazi ve Yeşilyurt Belediye Meclis üyelerinde bu ücret alınıyor. Bizde Büyükşehir Belediye Başkanından kendi büyüklüğüne yakışır şekilde bizlerden de otopark ücreti almamalarını talep ediyoruz” diyerek İlçe Belediye Meclis üyelerinden de  otopark ücretlerinin alınmaması talebinde bulundu.

Selahattin Başkana ileteceğim

Meclis üyesi Gümüş’ün bu talebi Başkan Çınar tarafından “Bu konuyu mutlaka Selahattin Başkanımla paylaşacağım. Meclis üyelerimizin böyle bir beklenti içerisinde olduklarını da kendilerine ileteceğim” ifadeleriyle konuyu Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’a ileteceğini söyledi.

Çözüm çok katlı otoparklarda

Konu ile ilgili olarak söz alan CHP’li Meclis üyesi Tayfun Çakır’da “Cadde ve sokakları özel şirketlere kiralamak çağdaş şehircilik ilkelerine yakışmıyor. Geçtiğimiz yıllarda Emeksiz Caddesinde tatsız bir olay yaşanması üzerine parkmetre uygulaması durdurulmuştu. Aradan geçen birkaç yıl içerisinde olay unutulunca uygulama tekrar Başlatıldı. Belediye olarak çok katlı otoparklar yaparak sorunu kökten çözmemiz gerekir” değerlendirmesinde bulundu.

Yeni otopark alanları oluşturmaya…

Başkan Çınar’da “ Doğru. O nedenle biz yeni otopark alanları oluşturmaya çalışıyoruz. Yeni yapılan Belediye Hizmet Binamızda da o bölgenin ve de çevreyolu güzergahının park ihtiyacını karşılaması amacıyla 3 katlı yaklaşık 6 bin metre karelik otopark alanları da oluşturduk” diyerek CHP’li üye Çakır’ın değerlendirmesine katıldığını ima etti.

Maddelerin tamamlanması ve bazı maddeleri ertelenmesi ve bazılarının da havale edilmesi ve bir sonraki oturumun  5 Mart Cuma Günü yapılması kararlaştırıldıktan sonra 1. Oturum sona erdi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Şartlar, yerine, getirilmezse, yıktırılacak!,
Yorumlar
Haber Yazılımı }); });