Haber Detayı
20 Şubat 2018 - Salı 11:48
 
Sarıgöl Ovası’nın sulamasının yüzde 40’ı tamamlandı
DSİ Genel Müdürlüğü 'Sarıgöl Sulaması Yenileme Projesi'ne zorlu kış şartlarına rağmen hız kesmeden devam ediyor. Yüzde 40’ı tamamlanan projenin yeni sezona yetiştirileceği belirtildi.
EKONOMİ Haberi
Sarıgöl Ovası’nın sulamasının yüzde 40’ı tamamlandı

Manisa'nın Sarıgöl ilçesindeki üzüm üreticilerinin yakından takip ettiği 'Sarıgöl Sulaması Yenileme Projesi' soğuk ve yağışlı hava şartlarına rağmen hız kesmeden devam ediyor. 23 bin 780 dekar araziyi modern sulama ile tanıştıracak projenin yüzde 40'ı tamamlandı.
Üreticiye her yıl 18 milyon 711 bin lira daha fazla kazandıracak çalışmaları yakından izleyen Sarıgöl Sulama Birliği Başkanı Halil Duran, "Çiftçimiz ürün hasat ederken; tarlalarda çalışmakta zorlanıyorduk. Bağlarda üreticinin olmadığı zamanı iyi değerlendirmeyi hedefledik ve kış aylarında sahadaki ekip sayısını artırarak inşaata hız verdik. Yüzde 22 olan fiziki gerçekleşme oranımız bir ayda yüzde 40’a yükseldi. Hedefimiz haziran ayında projeyi tamamlayarak, üreticimize yeni sistemden su verebilmek” diye konuştu

"371 sanat yapısı inşa edilecek"
Sarıgöl Sulama Birliği Başkanı Halil Duran, "Bölge çiftçisine her yıl 18 milyon 711 bin lira ek gelir sağlayacak proje kapsamında 83 kilometre polietilen boru imalatı yapılacak. 371 adet sanat yapısı, 251 hidrat, 56 tahliye hattı, 2 basınç kırıcı ile 6 kap kapama vanası, 45 ayrım yapısı inşa edilecek. Bölgeye 4 bin 193 metre çelik isale hattı döşenecek" dedi. Proje’de şu ana kadar ana hat ile 48 kilometrelik kısımda boru döşeme işlemleri tamamlandığını kaydeden Duran, ayrıca basınç kırıcı tesisin ve sanat yapılarının da bitirildiğini kaydetti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Sarıgöl, Ovası’nın, sulamasının, yüzde, 40’ı, tamamlandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı }); });