Haber Detayı
29 Nisan 2020 - Çarşamba 15:50 Bu haber 5576 kez okundu
 
Şahıs firmalarına da 25 bin lira kredi
Başvurular kabul edilmeye başlandı. 25 bin liralık cansuyu kredilerinden TSO üyesi şahıs
EKONOMİ Haberi
Şahıs firmalarına da 25 bin lira kredi


Başvurular kabul edilmeye başlandı. 25 bin liralık cansuyu kredilerinden TSO üyesi şahıs firmaları da yararlanabilecek. İşe devam desteği kapsamında Halkbank tarafından verilecek desteklere “Küçük İşletme Can Suyu Kredisine” MTSO üyesi şahıs firmalarının da dahil edildiğini duyuran TSO Başkanı Sadıkoğlu,“Malatya’mız deprem felaketini henüz atlatamadan, Koronavirüs Salgınıyla tüm dünya gibi ciddi bir ekonomik dar boğaza düştü. Burada işletmelerimize vereceğimiz desteklerle onları ayakta tutmayı oda olarak bir vazife kabul ettik." ifadelerini kullandı. Kredi talebi başvuruların bugünden itibaren başladığı belirtilen desteklerle ilgili yapılan açıklamada; 
"Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, Malatyalılara müjde niteliğinde bir kredinin daha  hayata geçtiğini söyledi. 
Başkan Sadıkoğlu, “İşe Devam Desteği” kapsamında Halkbank aracılığıyla verilen “Küçük İşletme Can Suyu Kredisine” MTSO üyesi şahıs firmalarının da dahil edildiğini duyurdu. Sadıkoğlu, ”Şuana kadar Taleplerimizi karşılıksız bırakmayan gerek bakanlıklar ,gerek bankalar nezdinde bizlere destek olan  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu'na desteklerinden dolayı, şahsım yönetim kurulum ve üyelerim adına teşekkür ederim” dedi.
Üyelerinden gelen talepleri her fırsatta her platformda ilgili mercilere ileterek çözüm arayan MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, Malatya’da sanayi çarklarının durmaması için yoğun çaba serf ettiklerini belirtti. Sadıkoğlu, “Malatya’mız deprem felaketini henüz atlatamadan, Koronavirüs Salgınıyla tüm dünya gibi ciddi bir ekonomik dar boğaza düştü. Burada işletmelerimize vereceğimiz desteklerle onları ayakta tutmayı oda olarak bir vazife kabul ettik. Daha önce hem rakamsal hem de kredi hacmi olarak görülmemiş ekonomik paketleri gerek hükümet yetkilileri gerekse de TOBB’un aracılığıyla ilimize getirdik. Deprem nedeniyle açıklanan destek paketi sadece imalat sektörü ve hasar gören işletmeler içindi. Biz bunu tüm işletmelerimizin yararlanacağı hale getirdik, kredi hacmini artırdık. TOBB’un vermiş olduğu Nefes Kredisini yine Malatya’daki tüm işletmelerin yararlanabileceği şekilde açıkladık. 
Tüm bu kredilerimizi ilgili bankalarda kredibilitesi uygun olan işletmelerimiz kullanacak. Bazı bankaların sorun çıkardığı şikayetleri aldık, tüm bankalara resmi yazıyla bu kriz ortamından el birliğiyle çıkmamız gerektiğine dair talepte bulunduk. 
Yeni bir kredi tanımlaması da “İşe Devam Desteği” kapsamında Halkbank aracılığıyla verilen “Küçük İşletme Can Suyu Kredisi” içindi. MTSO üyesi şahıs firmalarının da dahil edilmesini sağlayarak üreticimizin hem istihdamını devam ettirmek hem de en çok üretime ihtiyaç duyduğumuz şu dönemde durağanlaşan piyasayı yeniden hareketlendirdik. 
Halkbank'ın Can Suyu Paketi'nden esnaflarla birlikte Malatya Ticaret ve Sanayi Odamıza kayıtlı üyelerden gerçek kişi şahıs işletmeleri de faydalanacak. Şahıs işletmesi üyelerimiz, 25 bin TL krediyi yüzde 7.5 faiz oranıyla kullanabilecekler. Yıllık satış hasılatı 3 milyon lirayla sınırlı şahıs işletmelerini kapsayacak yüzde 7,5 maliyetle, 6 ay anapara ve faiz ödemesiz toplam 36 ay vadeli olacak. “İşe Devam Desteği Küçük İşletme Can Suyu Kredisi”ne bugün itibarıyla üyelerimiz başvuruda bulunabilirler diye konuştu.
TSO Yönetim Kurulu ile birlikte bu süreci aktif bir şekilde sürekli girişimlerde bulunarak ve yaşanan tıkanıklıkları pürüzleri gidererek, Malatya’da kredi kullanmaya müsait durumdaki hemen hemen her sektöre ve işletmeye kredi imkânı sağladıklarını belirten Sadıkoğlu, “İlk kredilerden  500 üyemiz faydalanmıştı. Deprem kredisinden ise 2500 üyemiz daha kredi kullanabilecek. Nefes kredileriyle son açıklanan can suyu kredisiyle 4000 üzerinde üyemiz  ciddi bir kaynaktan faydalanabilecek. Üyelerimize ve Malatya’mıza hayırlı olsun. Malatya Ticaret ve Sanayi Odası olarak üreten, büyüyen ve Türk ekonomisine katkıda bulunan Malatya işletmelerinin daima yanında olacağız.” İfadelerini kullandı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Şahıs, firmalarına, da, 25, bin, lira, kredi,
Yorumlar
Haber Yazılımı }); });