Haber Detayı
20 Aralık 2019 - Cuma 21:00 Bu haber 1649 kez okundu
 
Resimlerle tıp eğitimi
Tıp eğitimi gören öğrencilerin öğrenimine yardımcı..
SAĞLIK Haberi
Resimlerle tıp eğitimi

Tıp eğitimi gören öğrencilerin öğrenimine yardımcı olmak amacıyla “Görsellerle hastalıklar” konulu resim yarışması düzenlendi. İnönü Üniversitesi tarafından bu yıl 6. düzenlenecek olan ve her kesime açık olan yarışmanın son başvuru tarihi 2 Şubat olarak belirlendi.

 Tıp eğitiminin daha kolay ve akılda kalıcı olmasına katkı sağlamak, her türlü görselin kullanılarak hastalıkların anlatılması amacıyla düzenlenen ödüllü yarışmada  ilk 3’e giren yarışmacılara Birinciye 3 bin, İkinciye 2 bin ve 1000 Lira toplam 6 bin lira ödül verileceği belirtildi.

Geçtiğimiz yıl 5. Yapılan yarışmanın ödül töreninde konuşan İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, makamında gazetecilere yaptığı açıklamada, yarışmada çizilen ve hastalıkları etkileyici, açıklayıcı, vurgulayıcı şekilde yansıtan görselleri, tıp eğitimi sırasından materyal olarak kullanmayı amaçladıklarını belirtti.

Kızılay, "Bunun için de yeni tarzda resim, grafik ile hastalıkları açıklayıcı materyal üretilmesini yarışmayla teşvik ediyoruz." dedi. 

Aynı zamanda toplumda sağlık okur yazarlığı düzeyini de yükseltmeyi hedeflediklerini dile getiren Kızılay, "Hastalıkların izahında sözlü anlatım önemli ama yeterli değil. Anlatımın görsellerle desteklenmesi daha fazla etkileyici olur diye düşünüyoruz. Biz de Görsellerle Hastalıklar yarışmasıyla materyal topluyoruz." İfadeleriyle yarışmanın amacını açıklamıştı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Resimlerle, tıp, eğitimi,
Yorumlar
Haber Yazılımı }); });