Haber Detayı
17 Ocak 2020 - Cuma 18:18 Bu haber 967 kez okundu
 
Polis kirve oldu
Anadolu coğrafyasında, kan bağı dışında güçlü bağlar kurmanın en önde..
Kültür Haberi
Polis kirve oldu

Emniyet Müdürlüğü bünyesinde mahalle polsis olarak görev yapan polis memuru Onat, 2 kardeşe kirve oldu. Akrabalık bağlarını güçlü olduğu Anadolu coğrafyasında, kan bağı dışında güçlü bağlar kurmanın en önde gelen geleneklerinden biri olan “Kirvelik” müessesi, polis tarafından yaşatılmaya çalışılıyor. Kirvelik müessesinin yaşatılmaya, polis-halk işbirliğini yaşamın her alanında geliştirmeye yönelik olarak gerçekleştirilen kirvelikle ilgili Malatya Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada;

“Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü olarak Polis Halk ilişkilerinin geliştirilmesi ve sosyal hayatın her anında vatandaşlarımızın yanında olduğumuzun göstergesi olarak Battalgazi İlçesi Battalgazi Mahallesi'nde Mahalle Polisi olarak görev yapan Polis Memuru Burhan ONAT, Anadolu coğrafyasının kadim geleneklerinden olan Kirvelik kültürünü yaşatarak Hüseyin ve Yunus kardeşlere Kirve oldu.

İki kardeş Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde sünnet ettirildikten sonra Battalgazi Mahallesi'nde bulanan evlerine getirildiler. Evlerinde de Mahalle Polisi abileri tarafından ziyaret edilen kardeşler sünnet olmaktan ve Mahalle Polisi abileri ile Kirve olmaktan dolayı çok mutlu olduklarını söylediler.” İfadeleri yer aldı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Polis, kirve, oldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı }); });