Haber Detayı
16 Haziran 2020 - Salı 22:17 Bu haber 7968 kez okundu
 
Pazarlıkla mı açıklandı?
TSO’nun açıklaması kayısı rekoltesi pazarlık konusu mu oldu? kuşkusuna neden
Tarım Haberi
Pazarlıkla mı açıklandı?

TSO’nun açıklaması kayısı rekoltesi pazarlık konusu mu oldu?kuşkusuna neden oldu. .Rekoltenin belirlenmesinde imzası bulunan Malatya Ticaret ve Sanayi Odası (TSO), “ Üreticinin yaraına olacak olan Tarım Bakanlığının taban fiyat açıklaması taahhüdü ile kayısı rekoltesinin 10 bin ton fazla açıklanmasını kabul ettik dedi. TSO Meclis üyesi Merdan De4mirtaş, Kayısı irekoltesi ile ilgili bir basın toplantısı yaptı.

Malatya Ticaret Borsası, Turgut Özal Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Malatya Ticaret ve Sanayi Odası, Kayısı Araştırma Enstitüsü, Kayısı Araştırma ve Geliştirme Vakfının bulunduğu komisyon tarafından rekolteyle ilgili TSO Binasında yapılan toplantıda konuşan Meclis Üyesi Merdan Demirtaş;

 “Rekolte miktarı Tarım İl Müdürlüğü yetkililerinin söylemleri üzerine en az 10 bin ton fazla açıklanmıştır” dedi.

Demirtaş; “Geçtiğimiz günlerde Tarım İl Müdürlüğü’nün yapmış olduğu kayısı rekoltesi çalışmasına Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Üyesi olarak katıldım. Yaptığımız çalışma sonucunda Malatya çiftçisinin hakkını savunmak için gayret ettik ancak Tarım İl Müdürlüğü’nde yapılan komisyon çalışmasında bize söylenen; bu yıl kayısı rekoltesinin Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından açıklanacağı, TMO alım yapacağı ve taban fiyat açıklanacağı şeklindeydi. Bu söylemlere göre bu durum Malatya için bir ilk olacak ve Malatya çiftçisi ticari anlamda karlı çıkaktı. Bizden bu durum göz önünde bulundurularak rekoltenin mevcut rakamın üzerinde açıklanması talep edildi. Bizler de TMO kayısı alımı yapsın, kayısı için bir taban fiyat belirlensin, çiftçimizin hakkı korunsun diye komisyon olarak bu rakamı kabul ettik” dedi.

MTSO’nun Malatyalı üreticinin menfaati doğrultusunda alınacak her kararı destekleyeceği, zararına olacak tüm işlerin ise karşısında olacağına vurgu yapan Demirtaş, Tarım İl Müdürlüğü’nün taahhütlerinin gerçekleşmediğini ve en az 10 bin ton fazla açıklanan rekolte miktarının doğuracağı mağduriyetten ötürü vicdanini sorumluluk duyulduğunu dile getirerek; “Gelinen noktada Bakanlık tarafından rekolte açıklaması yapılmadığı gibi taban fiyatı açıklanması ve TMO’nun alım yapılacağına dair bir açıklama da gelmedi. Bu durum çiftçimizi mağdur duruma düşürmüş oldu. Biz bu nedenle komisyonun yeniden toplanarak sağlıklı bir rekolte açıklaması yapmasını talep etmekteyiz” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Pazarlıkla, mı, açıklandı?,
Yorumlar
Haber Yazılımı }); });