Haber Detayı
22 Ekim 2020 - Perşembe 06:27
 
Özel sipariş raporla, tarihi binalar yıkılamaz
“Sultansuyu Harası zarar ettirilerek kapatılmak mı isteniyor?” sorusunu..
SİYASET Haberi
Özel sipariş raporla, tarihi binalar yıkılamaz

Sultansuyu Harasında bulunan  tarihi taş binaların yıkım kararını TBMM’de gündeme getiren ve Bakan Pakdemirli’ye soru yönelten Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Malatya Milletvekili Mehmet Celal Fendoğlu, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, özel bir şirkete hazırlatılan sipariş raporla yapılacak yıkımı kabul etmediklerini söyledi. Fendoğlu, TBMM’deki konuşmasında ayrıca, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlamasıiçin, “Sultansuyu Harası zarar ettirilerek kapatılmak mı isteniyor?” sorusunu yöneltti.

“Asla kabul etmiyoruz’

Milletvekili Fendoğlu, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’ne bağlı Sultansuyu Tarım İşletmesi yönetiminin, Cumhuriyet dönemi yatay mimarisinin temel özelliklerini taşıyan ve Hara’nın nitelikli dokusunun en önemli unsurunu oluşturan kültür mirası niteliğindeki binaların yıkım kararına yönelik sert eleştirilerini dile getirdiği TBMM’deki konuşmasında şunları söyledi:

 “Türkiye’nin stratejik öneme sahip tarımsal üretim alanlarını barındıran ve dünyaca ünlü saf kan Arap taylarının yetiştirilmesinin yanı sıra hayvan yetiştiriciliği yapan Sultansuyu Harasının kültürel miras nitelindeki binaların özel bir şirkete hazırlatılan deprem raporu bahane edilerek yıkılmasını asla kabul etmiyoruz.

“Özel sipariş raporla bu binalar yıkılamaz”

Sultansuyu Harası’nın tarihi taş yapılarının özel bir şirkete hazırlatılan deprem raporuna dayanılarak yapılacak yıkım sonrası yaklaşık 15 milyon TL harcanarak yeni binaların yapılacağını öğrendik. Bir süre önce restore edilen iki katlı ve yatay mimarı tarzındaki yapılar için özel siparişle hazırlanan raporla yıkım kararı alınmasını kabul etmiyoruz. Depremin ardından yaklaşık bir yıl geçmesine rağmen yıkım kararının bugünlerde alınması manidardır. Tarihi ve kültürel yapının yıkılmasına gönlümüz razı değil.  Sultansuyu Harası zarar ettirilerek kapatılmak mı isteniyor?”.

MHP Malatya Milletvekili Mehmet Celal Fendoğlu, Sultansuyu Harası’nın dokusunun korunması için, MHP olarak konunun yakın takipçisi olacaklarını söyledi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: özel sipariş, raporla, tarihi binalar, yıkılamaz, MHP, Mehmet Fendoğlu
Yorumlar
Haber Yazılımı }); });