Haber Detayı
31 Ekim 2020 - Cumartesi 09:24
 
Öğrencilere yeni stres kaynağı “Uzaktan eğitim”
Büyük paralarla kurulan uzaktan eğitim sistemi, hem akademik personele ..
EĞİTİM Haberi
Öğrencilere yeni stres kaynağı “Uzaktan eğitim”

Büyük paralarla kurulan uzaktan eğitim sistemi, hem akademik personele hem de öğrencilere proplemler yaşatıyor, strese girmelerine neden oluyor. Koronavirüs salgını nedeniyle yüz yüze eğitime alternatif olarak uygulamasına başlanan uzaktan eğitim verimli çalışmadığı ive yetersiz kaldığı için strese giren öğrenciler alternatif arayışlara girdi. Malatya’daki 2 üniversitede de uzaktan eğitimle ilgili ciddi sorunlar yaşandığını konu alan Yeni Malatya Gazetesinden Güler Hazar’ın malatyahaber.com’da yayınlanan haberi şöyle;

Üniversiterein uzaktan eğitimi sorunlu 

Koronavirüs salgını nedeniyle yüz yüze eğitime alternatif olarak  2019-2020 ders yılının Mart ayından itibaren, uzaktan eğitime geçen üniversitelerde, büyük bütçelerle kurulan ‘uzaktan eğitim sistemi’nin verimli çalışmadığı, kurulan sistemlerin yetersiz kalması ya da verimsiz olması üzerine, üniversite yönetimlerinin, akademik personeli, ücretsiz Google ürünü olan Google Meet üzerinden ders yapmaya yönlendirdiği öğrenildi.

Büyük bütçelerle kurulan, ancak verimli bir ders ortamı sunamayan, ders veren akademik personele ve öğrencilere büyük sıkıntılar yaşatan, öğretim görevlisi ya da öğretim üyesi ile öğrenciyi derste buluşturma konusunda sık sık sorun üreten yazılımlar kullanan çok sayıdaki üniversite arasında İnönü Üniversitesi ve Malatya Turgut Özal Üniversitesi’nin de bulunduğu öğrenildi.

İnönü Üniversitesi ve Malatya Turgut Özal Üniversites’nin kullandığı UZEM Sistemlerinde, özellikle UZEM’e girememe, girse bile derse katılamama; öğrenci ve dersi anlatan akademik personelin, seslerini birbirine duyuramaması; sistemin öğrenciyi dışarıya atması, ders materyaline ait görüntülerin öğrenci tarafına aktarılamaması, ders materyallerinin sisteme yüklenememesi, belirli bir sayıdaki öğrenci dışında sisteme öğrenci kabul edilmemesi ve bu nedenle tüm öğrencilerin derse katılamaması, ders yoğunluğunun olduğu saatlerde sistemin çökmesi gibi çok sayıda sorun yaşanıyor.

Tüm bu sorunlar nedeniyle, hem İnönü Üniversitesi’nde hem de Malatya Turgut Özal Üniversitesi’nde, 2020-2021 ders yılının ilk üç haftasında, derslerin; gerektiği düzey, kalite ve sürede işlenemediği ve ilk üç haftalık periyodun özellikle öğrenciler açısından son derece verimsiz geçtiği belirtiliyor.

 

UZEM Sistemlerindeki bitmeyen ve sadece biçim değiştiren sorunlar nedeniyle İnönü Üniversitesi Rektörlüğü yazılı bir açıklama yaparak, öğretim görevlisi ve öğretim üyelerini, ücretsiz Google uygulaması olan Google Meet üzerinden ders yapmaya yönlendirdi.

İnönü Üniversitesi Rektörlüğü tarafından, öğretim elemanlarına hitaben yapılan yazılı açıklamada, “ALMS sisteminin canlı ders modülüyle ilgili zaman zaman bağlantı sorunları oluştuğu” vurgulanarak, öğretim elemanlarının ve öğrencilerin derslerinin sorunsuz bir şekilde işleyebilmeleri amacıyla, Google Meet ve Zoom uygulamalarından faydalanılması istendi. Açıklamanın ekinde, ayrıca Google Meet uygulamasının nasıl kullanılacağına ilişkin videolar da yayınlandı.

Malatya Turgut Özal Üniversitesi’nde de, UZEM Sistemi’nde yaşanan yoğun sorunlar nedeniyle, ilk üç haftada, derslerin çoğunlukla işlenemediği, sisteme girebilme şansını yakalayan öğretim elemanı ve öğrencilerin de bu derslerden yeterli verimi elde edebilecek bir ortamda ders yapamadığı, ders sırasında sık sık kesintiler, dışarıya atılmalar, ses sorunları yaşandığı belirtildi.

UZEM çalışmayınca, Google Meet ve Zoom aracılığı ile öğretim elemanı öğrenci, öğrenci öğretim elemanı yakalamaya çalışıyor

İnönü Üniversitesi Rektörlüğü resmi olarak, UZEM sistemlerinin sorun ürettiğini belirterek, dersini sorunsuz işlemek isteyen öğretim elemanlarının Google Meet ve Zoom kullanmasını isterken, Malatya Turgut Özal Üniversitesi’nden resmi bir açıklama yapılmasa da öğretim elemanlarının bir bölümü zorunlu olarak derslerini Google Meet veya diğer ücretsiz sanal derslik sistemlerinde yapmaya çalıştı.

Her iki üniversitede de öğretim üyeleri, ders içeriği, kalitesi ve dersin öğrenciye nitelikli biçimde aktarılması yerine, UZEM Sistemlerindeki sorunlarla boğuşmak zorunda kalırken, öğrenciler de bir UZEM’e bir Google Meet’e, bir Zoom’a girerek ders yakalamaya çalıştı.

 

Güler HAZAR, Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com-gazetemalatya.com

Kaynak: Editör:
Etiketler: stres kaynağı, uzaktan eğitim, İnönü, T. Özal Üniversiteleri
Yorumlar
Haber Yazılımı }); });