Haber Detayı
13 Kasım 2019 - Çarşamba 19:47
 
Muhalefetin hizmete teşekkürü bile iktidarı kızdırdı
CHP’li Başkanın, ilçelerindeki içme suyu sorunu ile birlikte bir çok sorunlara anında müdahale eden ve çözüm getiren Büyükşehir Belediyesi ve MASKİ’ye..
GÜNDEM Haberi
Muhalefetin hizmete teşekkürü bile iktidarı kızdırdı

CHP’li Başkanın, ilçelerindeki içme suyu sorunu ile birlikte bir çok sorunlara anında müdahale eden ve  çözüm getiren Büyükşehir Belediyesi ve MASKİ’ye teşekkür etmesi, Battalgazi Belediye Başkanı Güder’in tepkisine neden oldu. Başkan Güder’in hizmete teşekkür tepkisi AKP’lilerde dahil olmak üzere meclis üyeleri tarafından “ Muhalefet eleştirince, ‘Hiç mi iyi bir şey yok’ diyorlar, teşekkür edince de tepki gösteriyorlar. Anlaşılan, iktidarın bırakın eleştiriyi, teşekküre bile tahammülü yok. 

AKP’Lİ BAŞKAN:”YETER YA!”.

Büyükşehir Belediye Meclisi’nde CHP’li Arapgir Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu’nun özellikle içme suyu başta olmak üzere diğer alt yapı yatırımlarının Selahattin Gürkan’ın Büyükşehir Belediye Başkanı olmasıyla hızlandığını belirtip teşekkür etmesi, AKP’li Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder’i kızdırdı. Haluk Cömertoğlu’nun, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ve MASKİ Genel Müdürü Yaşar Karataş’a teşekkür etmesine sinirlenen Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, “İlçelerin alt yapı yatırımının ne zaman yapıldığına bakın. İki de bir bu konuyu gündeme getiriyorsunuz. Selahattin Başkanı göğe çıkarıp birilerini yerin altına geçirmenin kimsenin hakkı olmadığını ifade etmek istiyorum” diye yanıt verdi.

Büyükşehir Belediye Meclisi’nin  Kasım ayı toplantılarında İki başkan arasındaki bu diyalog tartışmalara neden oldu.

İlk oturumu yapılan Meclis toplantısının ardından dilek ve temenniler bölümünde söz alan Arapgir Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu, ilçe belediyesi olarak geçmiş 5 yılda mahallelere tankerle içme suyu taşıdıklarını ancak Selahattin Gürkan’ın Büyükşehir Belediye Başkanı olmasının içme suyu başta olmak üzere geçmiş dönemde kalan eksik hizmetlerin hızlı bir şekilde tamamlandığını belirterek Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ve MASKİ Genel Müdürü Yaşar Karataş’a teşekkür etti. CHP’li başkanın övgü dolu sözleri Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder’ı kızdırdı.

“Selahattin Başkanı göğe çıkarıp birilerini yerin altına geçirmek kimsenin hakkı olmadığını ifade etmek istiyorum” diyen Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder ile Haluk Cömertoğlu arasında şu diyaloglar geçti:

Haluk Cömertoğlu:  Ben özellikle MASKİ’nin hizmetlerinden dolayı Genel Müdürümüz Yaşar Karataş ve Büyükşehir Belediye Başkanımız Selahattin Gürkan’a çok teşekkür ediyorum. Geçmiş dönemden ağır aksak bugüne kalan işler hızlı bir şekilde tamamlanıyor. Ben bu başarılı hizmetlerinden dolayı Sayın Başkanımız Selahattin Gürkan’a bir kez daha teşekkür ediyorum.

Osman Güder: Konuştunuz ama siyaset yaptınız.  Akçadağ’ın alt yapı yatırımı ne zaman yapıldı?  Hekimhan’a yatırımlar ne zaman yapıldı Haluk Başkan’a ben bunu soruyorum. Doğanyol veya hangi ilçeye giderseniz gidin. Önceki dönemde, gerçekten AK Parti döneminde alt yapı ile ilgili ciddi çalışmalar oldu. Şu an belediyemizin borçlanmış olduğu hususlar da bununla alakalıdır.  İkide bir bazı yerlere gönderme yaparak, Selahattin Başkan da bizim başkanımızdır, Ahmet Çakır da bizim başkanımızdır. Bu konuyu kaç defadır gündeme getiriyor. Selahattin Başkanı göğe çıkarıp birilerini yerin altına geçirmek kimsenin hakkı olmadığını ifade etmek istiyorum. Ben şimdi MASKİ’nin yatırım programına baktığımda bundan önceki dönemde sayın vekillerimizin ve MASKİ Ekibinin yapmış olduğu çalışmalar neticesinde, bu JICA kredileri ve belli bir oranda Suriyelilerin Malatya’da barınmasından dolayı JICA kredisi onaylandı.

Biz elbette birilerinin hakkını teslim edelim, ama bazı insanlar da burada yokken her defasında, her mecliste birilerini yukarı çıkarıp birilerini aşağı indirmeyelim.

Haluk Cömertoğlu: 16 yıldır MASKİ yoktu. 5 yıldır var. Size bırakılan mirası birilerinin övmesinden rahatsızlık duyuyorsanız o zaman kendi aranızda hesaplaşın. Bu konuda kimseyi övmek veya yermek gibi bir amacımız yok. Sahayı yöneten biziz. 5 yıl boyunca köylere su taşımaktan bıktık. İlk kez Yaşar Karataş ve Selahattin Gürkan döneminde susuzluğumuz giderildi. Tankerimizi tek bir köye götürmedik.

Sen nereyi yönetiyorsun ben nereyi yönetiyorum. Kimin bütçesini kullandığınızı ve kiminle konuştuğunuzu da bileceksiniz. Biz mevcut sahamızdaki problemi konuşuyoruz. Sizinle alakalı sözümüz yok. Bu konuyla alakalı iki de bir yaranız varsa siz gocunun, bizim gocunacak tarafımız yok.

Osman Güder:  Yara sizde var. Her toplantıda bunu gündeme getiriyorsunuz.

Haluk Cömertoğlu: Ben getiririm.

 Osman Güder: Haddinizi bilerek getireceksiniz.

Haluk Cömertoğlu: Ben haddimi biliyorum. Sen kendi sahanı yöneteceksin. Burada sen büyükşehir belediye başkanı değilsin.  Bu konuda bana ders verecek adam değilsin. Siyasi katılımcıların olabilir, iktidar gücün de olabilir ama ben senin şu an oturduğun makama da su taşımış bir adamım.  Biz burada Büyükşehir Belediyesi’nin uygulamalarında, Malatya’nın menfaati olan her şeye destek veriyoruz ve teşekkür ediyoruz. Bu kadere el kaldırıyoruz ve ortak oluyoruz. Bu durum birilerinin zoruna gidebilir. Yoksa kimseyi yermek gibi bir derdimiz yok.

Selim Pilten: Biz burada bugüne kadar ister AK Partili, ister CHP’li, ister MHP’li isterse hangi partiden olursa olsun kim bir çivi çakmışsa buradan teşekkür ediyoruz. Bu bütün ilçelerimiz için geçerli.

Haluk Cömertoğlu: Selahattin Başkanın övülmesinden rahatsız olanlar neden rahatsız oluyorlar bunu merak ediyorum. Birlikte 15 yıl çalıştıklarını iddia ediyorlar madem neden rahatsız oluyorlar?

Osman Güder: Yeter ya.. Selahattin Başkanın belki en fazla savunuculuğunu yapan benim. Bunu kendisi de biliyor.

Haluk Cömertoğlu: Niye gocunuyorsun o zaman?

Osman Güder: Ben kimseden gocunmuyorum. Diyorum ki, bir insanın hakkını teslim ederken eskileri yermeyin.

Haluk Cömertoğlu: Biz 5 yıl boyunca mahallelerimize içme suyu taşıdık Osman.  Biz kiminle nerde nasıl konuşacağımızı bilen bir tedrisatla buraya geldik. Biz milleti temsil ediyoruz. Biz kimsenin ismini de telaffuz etmedik.  Sen telaffuz ettin. Haddini aşan biri değilim. Haddini aşanlara da haddini bildirmeyi görev bilirim.

Güler HAZAR, Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com-gazetemalatya.com

Kaynak: Editör:
Etiketler: Muhalefetin, hizmete, teşekkürü, bile, iktidarı, kızdırdı,
Yorumlar
Haber Yazılımı }); });