Haber Detayı
24 Temmuz 2020 - Cuma 10:44
 
Malatyalı değil ama Malatya'nın sorunlarını
Malatya'nın da en önemlisi sıkıntısı işsizlik, şehirde 2 tane üniversite var ancak ..
SİYASET Haberi
Malatyalı değil ama Malatya'nın sorunlarını

Son olarak Malatya'dan söz etmek istiyorum; hemen hemen bütün şehirlerimizde olduğu gibi Malatya'nın da en önemlisi sıkıntısı işsizlik. Malatya'nın nüfusu 800 bin kişi ve ne yazık ki çalışabilir nüfusun 50 bini işsiz, şehirde 2 tane üniversite var ancak özellikle üniversite mezunu gençler ve kadınlar işsiz. Şehrin Doğu ve Güneydoğu Anadolu'dan göç alması da işsiz sayısını artırıyor, 30-40 bine yakın Suriyeli var Malatya'da. Niteliksiz işsiz çok fazla. Bu insanların hepsi akşama kadar sokakta.

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

BAŞKAN - Tamamlayalım Sayın Türkkan.

LÜTFÜ TÜRKKAN (Kocaeli) - Teşekkür ediyorum.

Malatya'da elektrik ve doğal gaz dağıtımını yapan Aksa, yaklaşık on yıldır şehre yatırım yapmamış hiç; arızalar, elektrik kesintileri Malatya'da 2020 yılında devam ediyor. Şu an Malatya'da, sulama mevsimi olduğu için, tarımla uğraşan Malatyalı vatandaşlarımız elektrik kesintileri nedeniyle büyük sıkıntı yaşıyorlar, düşük voltaj nedeniyle vatandaşlarımızın motorları arıza yapıyor, bu da vatandaşa ciddi oranda ek masraf çıkarıyor.

Malatya'nın merkezindeki otopark sıkıntısı da şehrin ciddi problemlerinden biri. Şehrin ana caddesinde ciddi bir trafik yoğunluğu var, yoğunluk nedeniyle araçlar ilerlemekte güçlük çekiyor ve otopark olmadığı için park etmiş araçlar da bu yoğunluğu etkiliyor.

Teşekkür ediyorum Sayın Başkan.

Kaynak: TBMM Tutanakları

Kaynak: Editör:
Etiketler: Malatyalı, değil, ama, Malatya'nın, sorunlarını,
Yorumlar
Haber Yazılımı }); });