Haber Detayı
05 Mart 2021 - Cuma 00:12
 
Malatya, yasaklı günlere mi dönmek istiyor?
Mart Ayının ilk 4 gününde günlük vaka sayısı 100 binde 50’nin üstüne çıkmış. Hatta 4 ...
SAĞLIK Haberi
Malatya, yasaklı günlere mi dönmek istiyor?

Yaşar KARAASLAN yazdı

Şubat Ayının son haftasını 100 binde 35-40 vaka sayısı ile yüksek riskli iller arasında yer alan Malatya, vaka sayılarında yapılan güncellemeler sayesinde, yüksek riskli gruptan çıkarak orta riskli grupta yer aldı ve “Kontrollü normalleşmenin” başladığı iller arasında yerini aldı.  Bundan sonraki hedefimiz düşük veya sıfır vakalık iller arasında yer almak olması gerekirken tam tersi bir sürece girdik.
Bu öngörüyü dillendirmemizin gerekçesini anlatalım;

Edindiğimiz gayri resmi bilgilere göre, şubat ayının son günleri ile Mart Ayı’nın ilk 4 gününde günlük vaka sayısı 100 binde 50’nin üstüne çıkmış. Hatta, 4 Mart günü (Saat 15.00 suları) vaka sayısı 64’ kadar yükselmiş.

Sağlık camiası yetkililerine “bunun anlamı nedir?” diye sorduğumuzda verdikleri yanıtı aynen aktarıyorum;

“İllerde günlük olarak tespit edilen;

0-20 arası vaka sayısı çok düşük risk

20-50 arası vaka sayısı orta risk

50-100 arası yüksek risk

100 ve üzeri ise çok yüksek riskli grupta yer alıyor.

Ve İllerde yapılan/yapılacak olan normalleşmeler- kısıtlamalar (yasaklamalar) bu veriler doğrultusunda karara bağlanıyor. Şubat Ayının son haftasına kadar Malatya’nın günlük vaka sayısı 35-40 arasında seyrediyordu. Ancak son günlerde bu sayılara her geçen gün artmaya başladı.

Eğer vakalardaki artış böyle devam ederse Mart’ın ikinci haftasında Malatya’da yasaklı günler tekrar başlayacak gibi.” İfadeleriyle yasaklı günlerin başlayabileceğini ima ettiler.

Vaka sayılarının artmasının nedenleri üzerinde pek fazla durmadım. Çünkü bu konuda seçilmiş yöneticiler (bunu özellikle vurgulamak istiyorum. Atanmışlar değil) Vatandaşların kurallara uymaması olarak görür ve bu yönde algı oluşturmaya çalışırken

Bizler ise seçilmiş yöneticilerin; hiçbir yasağa- kurala tabi olmadan (sözde önlem alınıyor gibi görüntüler gerçeklerle bağdaşmıyor. Bağdaşması da mümkün değil.) Köy- köy, mahalle-mahalle, ilçe- ilçe, kurum-kurum) üstelik ilgili kurum-kuruluş yetkililerini de yanlarına alarak ve boy boy fotoğraflar vererek (Kongreleri saymıyorum) vatandaşa yanış örnek olduğunu düşünenlerdeniz.

Artışın gerekçesi, ister vatandaş kaynaklı isterse seçilmiş yöneticiler kaynaklı hangisi olursa olsun böyle vaka sayılarındaki artış böyle devam edersek Malatya’nın yasaklı günlere dönmesi uzak bir ihtimal değil.

Değerli Malatyalılar, yasaklı günlere dönmek istemiyorsak, Maske ve hijyen kurallarına sıkı sıkıya bağlılık ve Fiziksel temasın (Sosyal mesafe) sıfırlandığı yaşam tarzını bir müddet daha devam ettirelim…

Kaynak: Editör:
Etiketler: Malatya,, yasaklı, günlere, mi, dönmek, istiyor?,
Yorumlar
Haber Yazılımı }); });