Haber Detayı
21 Ağustos 2020 - Cuma 12:42 Bu haber 5802 kez okundu
 
Mağduriyetini Belgele faturaların 3 ay ertelensin!
Evleri-işyerleri yıkılan, orta ve ağır hasarlı depremzedelerin, elektrik ve doğalgaz
EKONOMİ Haberi
Mağduriyetini Belgele faturaların 3 ay ertelensin!

Mağduriyetini belgele, borcun 3 ay ertelensin. Evleri-işyerleri yıkılan, orta ve ağır hasarlı depremzedelerin, elektrik ve doğalgaz faturaları, beleğe sunmaları koşuluyla 3 ay süreyle ertelendi. Temmuz-Ağustos ve Eylül aylarını kapsayan ertelemeden, Çevre Şehircilik Bakanlığı (İl Müdürlüğü) tarafından verilen “Hasar Durumu Belgesi” nde evleri yıkılan, orta ve ağır hasar gören binalar da oturan tüketiciler yararlanabilecek.

Cumhurbaşkanı imzası ile Resmi Gazete’ de yayımlanan Kararda; Ertelemeden yararlanmak isteyen depremzedeler, Elazığ ve Malatya’da 24 Ocak depreminden dolayı mağdur olduğunu gösteren belgeler ile başvuruda bulunarak, elektrik ve doğal gaz faturalarının Temmuz – Ağustos ve Eylül 2020 dönemlerine ait faturaları 3 ay ertelenmesi talebinde bulunabilecek.

24 Ocak tarihinde Elazığ’da meydana gelen depremin hane halkı ve küçük esnaf üzerindeki etkilerini azaltmak amacıyla elektrik ve doğalgaz tüketimlerine yönelik tahsilatların ertelenmesi amacıyla hazırlanan ve 21 Ağustos 2020 tarihli Resmi Gazete’ de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı’nda, elektrik ve doğal gaz faturalarının ertelenmesine yönelik uygulamanın esaslar şöyle belirlendi:

1) İkinci madde kapsamındaki tüketicilerden,

a) Deprem öncesinde ikamet ettiği veya işyerinin bulunduğu binaya ilişkin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından düzenlenmiş “Hasar Durum Belgesi”ni,

b) Ticarethane grubundaki tüketicilerin ertelemeye dahil etmek istedikleri, işyerlerinin deprem tarihi sonrasında açıldığını gösterir “İşyeri Açma ve Çalışma Belgesi”ni, 1 Ekim 2020 tarihine kadar ilgili şirketlere ibraz edenlerin 2020 yılı Temmuz, Ağustos ve Eylül fatura dönemlerine ait tüketim faturaları 3 ay süreyle ertelenir.

2) Uygulamadan faydalanan tüketicilerin deprem öncesinde de kendi adlarına veya ticari unvanlarına kayıtlı bir aboneliklerinin olması ve deprem sonrası abonelikleri ile deprem öncesi aboneliklerinin aynı abone grubunda bulunması zorunludur.

3) Bir Hasar Durum Belgesi ile tek bir abonelik için uygulamadan faydalanılması esastır.

4) Erteleme süresi, ertelemeye konu her bir fatura için ayrı ayrı uygulanır.

gazetemalatya.com-Resmi Gazete

Kaynak: Editör:
Etiketler: Elektrik, doğalgaz, Malatya, fatura, depremzede
Yorumlar
Haber Yazılımı }); });