Haber Detayı
14 Ocak 2021 - Perşembe 21:33
 
Madene değil, siyanürle aramaya karşıyız.
Yeraltından maden çıkarılmasına karşı olmadıklarını belirten Başkanı Karadağ, “Başta insan olmak...
Çevre Haberi
Madene değil, siyanürle aramaya karşıyız.

Haber: Yaşar KARASLAN 

Yeraltından maden çıkarılmasına karşı olmadıklarını belirten Başkanı Karadağ, “Başta insan olmak üzere tüm canlıları ve toprakları yok eden siyanürle altın aranmasına karşıyız” dedi. Başkan Karadağ, ayrıca “Siyanürle yapılacak her türlü maden arayışına, hiçbir izin-imza vermeyeceğimiz gibi, siyanürün toprakla buluşmasını önlemek için başta Belediye yönetimi ve muhtarlarımız olmak üzere tüm Hekimhanlılar olarak yasal çerçevede mücadelemizi sürdüreceğiz.” Diyerek siyanürle altın aramasına karşı olduklarını ifade etti.  Kolin şirketi tarafından altın, gümüş ve demir madeni aranması ve yöre insanının itirazlarını Hekimhan Belediye Başkanı Turan Karadağ’a sorduk. Başkan Karadağ’ın siyanürle maden arama ilgili verdikleri yanıtlar şöyle;  

Evrak bize gelene kadar bilgimiz yoktu

Hekimhan'da,  2011 yılında, 10 yıl süreli maden arama rusatı verilmiş. Geçtiğimiz yılın ortalarında “Deveci, Basak, Güvenç, Karaköcek ve Aşağısaz mahallelerinde altın-gümüş ve demir arama için aynı firma (KOLİN) tarafından talep edilmiş. Yetkililer tarafından, (Kolin) adlı şirkete altın, gümüş, demir madeni arama izni (Ruhsat)( verilmiş. Bu arama izninden Hekimhan Belediyesi de dahil, adı geçen köylerdeki hiçbir muhtarın ve yöre halkının haberi yoktu.  2020 yılı ortalarından sonra ilgili makamlardan altın madeni arama ruhsatı alan firmanın ÇED ve İşletme ruhsatı aşamasında Belediyeye başvurması ile bilgimiz oldu. Tabi bu durumda Belediye yönetimi olarak bizim olduğu kadar da bölge insanları arasında, sağlıklarının yitirilmesi ve toprakların kaybedilmesi endişesine neden oldu.”

“ÇED Raporunu bütün kurumlar imzalamış…”

Malatya ceviz diyarı, Malatya kayısının ana yurdu. Malatya Alıç sirkesinin bir anayurdu. Hekimhan aynı zamanda yeraltı zenginlikleri bakımından Demir başta olmak üzere birçok madende Türkiye'de bir numarayız.  Bundan 1 ay önce bize bir dosya geldi. Bu dosyada altın arama ruhsatı almışlar. Bize sadece ÇED (Çevresel Etki Değerlendirme) raporunu onaylamak için bir dosya geldi. Biz bu dosyaya bir baktık ki o dosyada bizden önce ilgili tüm kurumlar imza atmış. Sadece Hekimhan Belediyesi kalmış.

Siyanür atıkları, sadece canlıyı değil, toprağı da yok ediyor…

Dosyayı okuduğumuzda içeriğinde siyanür ile altın ayrıştırması safhası vardı. Hammadde yeraltından çıkarılıyor, çıkarıldıktan sonra buna siyanür ile ayrıştırma olayı var. Siyanür ile ayrıştırma demek orada kalan atıkların bütün toprağı, suyumuzu, hayvanlarımızı ürettiğimiz meyvelerimiz e ağaçlarımızı tamamen kurutuyor. Örnek olarak Ordu altın arama nedeniyle bütün bölge yok edildi. Ağaçlar katlediliyor. Yeşillik yaşam ortamı yok oluyor. Erzincan İliç, örneği var. Bunların hepsi siyanürün ne kadar tehlikeli olduğunu gösteriyor. Kaz Dağları'nda ormanlar yok edildi. Siyanürle altın arama sonrası araziler kıraç hale geliyor. Hakikaten canlıyı, sadece canlıyı değil toprağı da yok ediyor.

Madene değil siyanürle maden aranmasına karşıyız…

Biz her şeyi burada çıkaralım burada kalsın diye düşünmüyoruz. Burada bizim köylülerimiz ‘Biz madenlerin yanındayız ama siyanürle altın çıkarılmasına karşıyız’ diyorlar.  Bunun nedenlerini en güzel örneklerini de burada sizlere sunduk. Canlımızı, bitkimizi meyvemizi hepsini yok etmek istemiyoruz.  Biz belediye olarak bu karara imza atmıyoruz, atmayacağız. Biz toprağımızı siyanür ile buluşturmayacağız.

Belediye olarak siyanürle altın aranmasına karşıyız…

ÇED Raporunu, Malatya'nın ilgili tüm kurumları imzalamış ve son olarak dosya bize geldi. Eğer imzalamış olsaydık şu anda ÇED raporu almış olacaktı. Altını çizerek şunu söylemek istiyorum. Belediye Başkanı olarak ben ve belediye meclisimiz, köy muhtarlarımızla birlikte. 60 tane muhtar tarafından imza Kaymakamlığa imza verilerek Siyanür ile altın aranmasına karşı olduğumuzu dile getirdik.  Bu konuda vatandaşımızın yanındayız vatandaşımıza beraber. Siyanür ile altın aranmasına belediye kurumu olarak biz kesinlikle ve kesinlikle onların karşısında olacağız. Karşı duracağız ve raporu imzalamayacağız, İmzalamayacağız. 

 

Arama ruhsatı alınmış, şimdi de işletme ruhsatı almaya…

Firma 2011 yılında 10 yıllık bir altın arama ruhsatı almış. 2020 yılının 9. ayında bu altın arama ruhsatı almışlar. Şimdi ise işletme ruhsatı almaya çalışıyorlar. Bize defalarca geldiler. Ben her şeyin para olmadığını oradaki canlıların yaşama şanslarını yok etmek istemiyoruz. Orada belki fakir insanlar yaşıyor. Altın bulununca belki çok para alacaklar ama biz önce İnsan diyoruz. Sonra canlı ondan sonra da sermaye diyoruz.

Bölge halkı yokuz dediği sürece, baskı nereden gelirse gelsin…

Şayet biz bunu imzalamış olsaydık şu anda alınan ÇED raporu devam edecekti.  Biz kesinlikle o yöre halkının, o yörenin muhtarlarının, o Hekimhan halkının biz bu konuda yokuz dediği müddetçe Belediye yönetimi olarak da başkan olarak o raporu imzalamayacağız. Kesinlikle vatandaşlarımızla muhtarlarımızla beraber olacağız. Bana neye mal olursa olsun bu kararı imzalamayacağım. Bize görev düştüyse onların karşısında olacağım.

Bizleri by pass ederlerse de halk olarak yasal çerçevede karşılarında olacağız…

ÇED’le ilgili eğer bizleri baypass ederlerse de o zaman da halk olarak yasal çerçevede karşılarında olacağız. Bizim vatandaşımız bizim yanımızda olacak. Biz madenlerin çıkarılmasına karşı değiliz. Onların önünü açıyoruz. Bürokrasiye bakmıyoruz. Elimizden gelen Yardımları yapıyoruz. Çünkü bu yatırımlara biz ön ayak olacağız. Ben de bir iş adamıyım. Önce bulunduğumuz yerdeki imkânları iyileştireceğiz. Oradaki vatandaşa zarar vermeyeceğiz. Bu olay çok önemli. Bu konuyu her yerde anlatmaya da devam edeceğiz. Biz kesinlikle neye mal olursa olsun imza atmayacağız. Buradaki bir diğer amacımız da halkımızla devletimizi karşı karşıya getirmemektir. Bu yüzden de kararı imzalamayı düşünmüyoruz.” Diyerek siyanürle altın aranmasına, her ne pahasına olursa olsun yasaların elverdiği ölçüde karşı çıkacaklarını belirtti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Madene, değil,, siyanürle, aramaya, karşıyız.,
Yorumlar
Haber Yazılımı }); });