Haber Detayı
04 Eylül 2020 - Cuma 17:26
 
KUDEP’ten Malatya’nın kültür envanteri
Valilikten sonra Büyükşehir Belediyesi de Kültür Envanteri hazırlıyor. Malatya genelinde yer alan ve tescilli..
Kültür Haberi
KUDEP’ten Malatya’nın kültür envanteri

Valilikten sonra Büyükşehir Belediyesi de Kültür Envanteri hazırlıyor. Malatya genelinde yer alan ve tescilli taşınmaz olan kültürel ve doğal varlıklarının yer alacağı “Malatya’nın Kültür Envanteri” adlı kitap hazırlığında son aşamaya gelindi. Malatya Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı bünyesinde hizmet vermekte olan Kültür Varlıkları ve Proje Müdürlüğü (KUDEP) tarafından hazırlanan ve içerisinde tescilli 805 eserin fotoğraf ve tanıtımının yapılacağı Malatya’nın ‘Kültür Envanteri’ ile ilgili yapılan açıklamada;

Çalışmalar il genelini kapsıyor

“Malatya’nın Kültür Envanterini hazırlamak için 13 ilçede çalışmalar yaptıklarını belirten Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür Varlıkları ve Proje Şube Müdürü Gökçek Boyraz, 2020 Ocak ayında başlatmış olduğumuz çalışmalar neticesinde Malatya genelinde toplam 805 eserin fotoğraflama çalışmalarının akabinde kimlik bilgilerini çıkardıklarını belirtti.

İlimiz için çok önemli olan böylesine detaylı ve anlamlı bir projeyi gerçekleştirmekten büyük bir mutluluk duymaktayız. Büyükşehir Belediye Başkanımızın yönergeleri doğrultusunda 2020 Ocak ayında başlatmış olduğumuz çalışmaların saha bölümünü tamamladık” dedi.

Şube Müdürü Boyraz konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi, “İl bütününü kapsayan bir envanter çalışması 2014 yılında Malatya Valiliği tarafından basılmış ve o dönemde hazırlanan envanterde eser sayısı 420 olarak belirlenmişti. Büyükşehir Belediyesi olarak yapmış olduğumuz envanterde bu sayı 805 e çıkmıştır ve bu eserlerin bütününü içeren başka bir envanter bulunmamaktadır.

Büyükşehir Belediyesi olarak yapmış olduğumuz bu çalışmanın amacı tescilli kültür varlıklarının dökümünü çıkararak; gerek akademik araştırma yapan, gerekse şehri gezmek-görmek ve tanımak isteyen vatandaşlarımıza hizmet sunmaktır. Kültür envanteri çalışması, Doğal sit alanlarımızın, tabiat parklarımızın ve diğer doğal alanlarımızın da bir dökümünü içerek, bununla birlikte şehrimizin tarihi, sosyo ekonomik durumu ve geleneksel yaşamı hakkında da genel bilgiler verecektir.” İfadeleri yer aldı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Malatya Kültür Envanteri, KUDEP, Tarihi ve doğal varlıklar
Yorumlar
Haber Yazılımı }); });