Haber Detayı
10 Mayıs 2020 - Pazar 11:10 Bu haber 4916 kez okundu
 
Korona sürecinde kayısı ve tarım
korona virüs salgını sürecinde kayısı ve tarım sektörün masaya yatırılacağı bir e-panel
Tarım Haberi
Korona sürecinde kayısı ve tarım

Malatya’da korona virüs salgını sürecinde kayısı ve tarım sektörün masaya yatırılacağı bir e-panel düzenlendi.  Malatya Turgut Özal Üniversitesi (MTÜ) tarafından, akademisyenlerin yanı sıra ilgili STK’ başkanlarının da katılacağı panel online sistemle yapılacak. Salgın sürecinde sektörün;  üretimi, sanayiye etkisi, yönelik kamusal uygulamalar ve çiftçilerin beklentileri gibi konuların işleneceği  “Covıd-19 Salgın Sürecinde Malatya’da Kuru Kayısı ve Tarım Sektörü” konulu e-Panelle ilgili yayınlanan duyuruda;  

“MTÜ tarafından düzenlenen ve üniversitenin Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi’mizin  (MTÜ-UZEM) sistemi üzerinden yapılacak olan “Covıd-19 Salgın Sürecinde Malatya’da Kuru Kayısı ve Tarım Sektörü” konulu E-Panel 12 Mayıs 2020 Salı günü saat   Saat 14:00’de başlayacak.

-BİR AY İÇİNDE KAYISI İLE İLGİLİ İKİNCİ ONLİNE ÇALIŞMA

Malatya Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, “Malatya Turgut Özal Üniversitesi Covid_19 salgını sürecinde eğitim ve akademik faaliyetleri ile topluma karşı sorumluluklarını kesintiye uğratmamıştır. Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi’mizin  (MTÜ-UZEM) üzerinden uzaktan eğitim faaliyetlerinin yanında, Covid_19 sürecinde çalıştay, konferans ve panellerde gerçekleştirerek akademik çalışmalarımız devam etmiştir. Kısa bir süre önce Ziraat Fakültemizin değerli Öğretim Üyeleri ile online çalıştay yapmış ve  “Kayısıda Çiçek Monilyası Raporunu” kamuoyunu sunmuştuk. Bu kez  üniversitemizin MTÜ-UZEM sistemi üzerinden E-Panel yaparak Covıd-19 salgın sürecinde Malatya’da kuru kayısı ve tarım sektörünü konunun tarafları ile masaya yatıracağız. Hem sanayici, hem tüccar, hem çiftçi ve üretici, hem resmi kurum yöneticileri ve hemde konunun  akademik boyutları tartışılacaktır. Sonuç raporu ilgili kurumlara gönderilecektir.

Bu süreçte  online toplantılar  ile kayısı üreticilerinin sorunları ve çözüm önerilerini kamuoyu önünde tartışan Ziraat Fakültemizin değerli öğretim üyelerini tebrik ediyorum. Bu çalışmalarımız her alanda devam edecektir.” şeklinde konuştu.

-E-PANELE KATILACAK PANELİSTLER

Malatya Turgut Özal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hakan Yıldırım’ın moderatörlüğünde yapılacak E-Panele konuşmacı olarak katılacak panelistler ve konu başlıkları şu şekilde:

-Malatya Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut , “Salgın, Gıda ve Bağışıklık Üçgeninde Kayısının Rolü)

-Tarım ve Orman Bakanlığı  Bitkisel Üretim Genel Müdürü Dr. Mehmet Hasdemir  (Covid-19 Sürecinde Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Tarımsal Üretime Yönelik Tedbirleri)

- Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu (Covid-19 Salgın Döneminde Malatya’da Tarıma Dayalı Sanayinin Durumu)

- Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan (Salgın Döneminde Borsanın Pozisyonu ve Kuru Kayısı Ticaretine Yönelik Beklentiler)

- Malatya Tarım ve Orman İl Müdürü Tahir Macit (Salgın Sürecinde Malatya’da Tarım ve Gıda Sektörüne Yönelik Kamusal Uygulamalar )

- MTÜ Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Orhan Gündüz (Covid-19 Sürecinde Tarım ve Kuru Kayısı Ekonomisi Üzerine Değerlendirmeler)

- TZOB Yönetim Kurulu Üyesi ve  Malatya Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu Başkanı Yunus Kılınç (Çiftçi Gözüyle Kayısı Tarımına Yönelik Beklentiler)” Bilgileri yer aldı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Korona, sürecinde, kayısı, ve, tarım,
Yorumlar
Haber Yazılımı }); });