Haber Detayı
22 Eylül 2020 - Salı 14:16
 
Kırtasiye sektörü can çekişiyor!
Yaklaşık bir yıldan bu yana, adeta varlık-yokluk mücadelesine girişmek..
EKONOMİ Haberi
Kırtasiye sektörü can çekişiyor!

Eğitim sektörünün en önemli aktörleri olan Kitap ve Kırtasiye sektörü önce deprem sonrasında ise korona virüs salgını nedeniyle can çekişiyor. Geçtiğimiz hafta sektörün zor dönemler geçirdiğini söyleyen dernek Başkanı Doğan, “Yaklaşık bir yıldan bu yana, adeta varlık-yokluk mücadelesine girişmek zorunda kaldığını, bu nedenle, hükümetin, zor durumdaki kırtasiyeci esnafının vergi, kredi ve SGK primi ödemelerini ertelemesi gerektiği” çağrısından sonra, MTSO Başkanı Sadıkoğlu’da “Üyelerimiz ve Tüm Kırtasiyeciler Derneği (TÜKİD) gibi STK’larla yaptığımız görüşmelerde, sektörün bu süreci atlatmak ve ayakta kalmak adına ; KDV muafiyeti, kira desteği, vergi, SGK ödemeleri, kredi ve yapılandırmaların ertelenmesi ile kredi desteği gibi haklı talepleri olduğunu görüyoruz. MTSO olarak, sektörün bu zor dönemde desteklenmesini ve taleplerin yetkililer nezdinde karşılık bulmasını umut ediyoruz.” İfadeleriyle sektöre destek çağrısında bulundu.

Salgın sürecinin kitap ve kırtasiye sektörünü de olumsuz yönde etkilediğini ifade eden Malatya Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu,

“Sektörde faaliyetlerini sürdüren üyelerimiz aracılığıyla gerek özel eğitim kurumları gerekse kitap ve kırtasiye sektörünün yaşadığı zorlukları yakından takip ediyoruz. Mart ayında ilk kapatılan sektörler içerisinde yer alarak ekonomik anlamda büyük sıkıntı yaşayan eğitim sektörü, okulların tüm sınıflarda açılmaması sebebiyle daha büyük sorunları göğüslemek zorunda kaldı. Salgın nedeniyle ciddi iş kaybı yaşayan kitap ve kırtasiye sektörü temsilcilerimiz, okul başlangıç ürünleri satışını gerçekleştiremedikleri için stoktaki ürünlerin dahi ödemelerini yapamadıklarını ayrıca büyük zincir mağazalar ve e-ticaret siteleri karşısında rekabet güçlerini kaybetmeleri ile ödeme güçlerinin tükenme noktasına geldiğini ifade ediyorlar” dedi.

“Kredi Desteği ve Ödeme Erteleme Talepleri Karşılık Bulmalı”

MTSO üyeleri yanında, Malatya ve farklı illerde bulunan kırtasiye dernekleri ile konunun istişare edildiğini, ciddi zorluklar yaşayan sektörün destek taleplerinin karşılık bulmasının elzem olduğunu ifade eden Sadıkoğlu; “Üyelerimiz ve Tüm Kırtasiyeciler Derneği (TÜKİD) gibi STK’larla yaptığımız görüşmelerde, sektörün bu süreci atlatmak ve ayakta kalmak adına ; KDV muafiyeti, kira desteği, vergi, SGK ödemeleri, kredi ve yapılandırmaların ertelenmesi ile kredi desteği gibi haklı talepleri olduğunu görüyoruz. MTSO olarak, sektörün bu zor dönemde desteklenmesini ve taleplerin yetkililer nezdinde karşılık bulmasını umut ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Dernek Başkanı Doğan; Önce deprem sonra korona virüs

Geçtiğimiz hafta bir açıklama yapan Malatya Kitap ve Kırtasiyeciler Derneği Başkanı Şahin Doğan, koronavirüs salgınının bazı sektörleri, diğerlerinden çok daha fazla olumsuz yönde etkilediğini,

bu sektörlerin başında kırtasiyecilik sektörünün geldiğini belirterek, Malatya ve Elazığ’daki kırtasiyeci esnafının 24 Ocak depremi ve sonrasındaki koronavirüs salgını nedeniyle, yaklaşık bir yıldan bu yana, adeta varlık-yokluk mücadelesine girişmek zorunda kaldığını, bu nedenle, hükümetin, zor durumdaki kırtasiyeci esnafının vergi, kredi ve SGK primi ödemelerini ertelemesi gerektiğini söyledi. Doğan, yeni eğitim-öğretim yılında kırtasiyeci esnafına yönelik destek paketi açıklanmasının da sektöre canlılık getireceğini kaydetmişti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kırtasiye sektörü, can çekişiyor, TSO, Sadıkoğlu, Şahin Doğan
Yorumlar
Haber Yazılımı }); });