Tarım Haber Girişi: 01.07.2020 - 19:36, Güncelleme: 15.06.2021 - 12:24

Kendi üreticisine düşman!

 

Kendi üreticisine düşman!

Yerli tütün bulunduranlara, satanlara yada nakledenlere uygulanacak olan hapis cezasını ..
Yerli tütün bulunduranlara, satanlara yada nakledeenlere uygulanacak olan hapis cezasını protesto etme amacıyla Bakırcılar Pazarında tütüne satan esnafları ziyaret eden CHP İl başkanı ve yöneticileri “Sonuna kadar yanınızdayız” nesajı verdi.  CHP İl Başkanı Kiraz, Uygulanacak olan cezai müeyyideleri “kendi üreticisine bu kadar düşmanlık eden başka bir ülke yönetimi anlayışı görmek mümkün değil” ifadelerini kullandı. Doğanşehir ve Akçadağ İlçeleri Dışında Tütün Ekimi Yasak “Bugün tütün üreticilerimizi ziyaret etmemizin bir sebebi var. 1 Temmuz itibariyle tütün satışını yasaklayan yönetmelik bugün itibariyle yürürlüğe girdi. Tütünü sigara kağıdına sarıp satmak, tütün bulundurmak, bir yerden bir yere nakletmek 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılacak.” Diyen CHP İl Başkanı Enver Kiraz, “Ayrıca açık tütün satışlarına, tütün bulundurmaya idari para cezası uygulanmaya başlanıyor. Belki önümüzdeki yıldan itibaren idari para cezaları da hapis cezasına dönüştürülebilecek. Hem Genel Başkan Yardımcımız Veli Ağbaba’nın hem Adıyaman Milletvekilimiz Abdurrahman Tutdere’nin bu cezaların uygulanmaması ile ilgili çok büyük çabaları oldu. Ayrıca sadece cezayla alakalı bir sıkıntı yok üretimdeki kısıtlamayı da ele almamız gerekiyor. Kendi üreticisine düşman anlayışı! Bundan sonraki süreçte Malatya’da tütün üretimi için iki ilçeye izin veriliyor. Biri Doğanşehir diğeri Akçadağ. Bu iki ilçenin dışında başka hiçbir ilçe tütün üretemeyecek. Kendi üreticisine bu kadar düşmanlık eden başka bir ülke yönetimi anlayışı görmek mümkün değil. Kayıtlı bin kadar tütüncü esnaf var Malatya’da yaklaşık bin tütün satıcısı esnaf var. Odalara kayıtları var, ruhsatları var. Bu ruhsatlar için bedel ödüyorlar. Dükkanlarında vergilerini ödüyorlar. Tütün satmak için tüm belgeleri almış ama şimdi tütün satınca idari para cezasıyla karşı karşıya kalacaklar. Tütüncü tütün satmayacaksa ne yapacak? Aileleriyle beraber düşündüğümüzde binlerce kişiyi açlığa ve yoksulluğa mahkum ediyorlar. Ayrıca yine binlerce tütün üreticisini perişan ediyorlar. Sigara piyasası uluslararası tekellere Üreticilerin kooperatifleşmesi isteniyor ama nerede, ne zaman, nasıl, hangi şartlarda kooperatifleşecekleri meçhul. Bu yasayla birlikte Malatya’da sadece iki ilçede tütün üretimine izin veriliyor. Bu ilçelerimizde belirli bir miktarda ve kooperatifle yapılan sözleşme doğrultusunda üretim yapabilecekler. Sonuçta tütün üretimi kısıtlanıyor, satışı yasaklanıyor, sigara piyasası uluslararası sigara tekellerine devrediliyor. Bu tür yasaklar uluslararası şirketlerin daha fazla kar elde etmeleri için çıkarılıyor. Türkiye’deki tütün üreticisini yok edip birkaç şirketi ihya etmek vicdansızlıktır.” diye konuştu.
Yerli tütün bulunduranlara, satanlara yada nakledenlere uygulanacak olan hapis cezasını ..

Yerli tütün bulunduranlara, satanlara yada nakledeenlere uygulanacak olan hapis cezasını protesto etme amacıyla Bakırcılar Pazarında tütüne satan esnafları ziyaret eden CHP İl başkanı ve yöneticileri “Sonuna kadar yanınızdayız” nesajı verdi.  CHP İl Başkanı Kiraz, Uygulanacak olan cezai müeyyideleri “kendi üreticisine bu kadar düşmanlık eden başka bir ülke yönetimi anlayışı görmek mümkün değil” ifadelerini kullandı.

Doğanşehir ve Akçadağ İlçeleri Dışında Tütün Ekimi Yasak

“Bugün tütün üreticilerimizi ziyaret etmemizin bir sebebi var. 1 Temmuz itibariyle tütün satışını yasaklayan yönetmelik bugün itibariyle yürürlüğe girdi. Tütünü sigara kağıdına sarıp satmak, tütün bulundurmak, bir yerden bir yere nakletmek 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılacak.” Diyen CHP İl Başkanı Enver Kiraz, “Ayrıca açık tütün satışlarına, tütün bulundurmaya idari para cezası uygulanmaya başlanıyor. Belki önümüzdeki yıldan itibaren idari para cezaları da hapis cezasına dönüştürülebilecek. Hem Genel Başkan Yardımcımız Veli Ağbaba’nın hem Adıyaman Milletvekilimiz Abdurrahman Tutdere’nin bu cezaların uygulanmaması ile ilgili çok büyük çabaları oldu. Ayrıca sadece cezayla alakalı bir sıkıntı yok üretimdeki kısıtlamayı da ele almamız gerekiyor.

Kendi üreticisine düşman anlayışı!

Bundan sonraki süreçte Malatya’da tütün üretimi için iki ilçeye izin veriliyor. Biri Doğanşehir diğeri Akçadağ. Bu iki ilçenin dışında başka hiçbir ilçe tütün üretemeyecek. Kendi üreticisine bu kadar düşmanlık eden başka bir ülke yönetimi anlayışı görmek mümkün değil.

Kayıtlı bin kadar tütüncü esnaf var

Malatya’da yaklaşık bin tütün satıcısı esnaf var. Odalara kayıtları var, ruhsatları var. Bu ruhsatlar için bedel ödüyorlar. Dükkanlarında vergilerini ödüyorlar. Tütün satmak için tüm belgeleri almış ama şimdi tütün satınca idari para cezasıyla karşı karşıya kalacaklar. Tütüncü tütün satmayacaksa ne yapacak? Aileleriyle beraber düşündüğümüzde binlerce kişiyi açlığa ve yoksulluğa mahkum ediyorlar. Ayrıca yine binlerce tütün üreticisini perişan ediyorlar.

Sigara piyasası uluslararası tekellere

Üreticilerin kooperatifleşmesi isteniyor ama nerede, ne zaman, nasıl, hangi şartlarda kooperatifleşecekleri meçhul. Bu yasayla birlikte Malatya’da sadece iki ilçede tütün üretimine izin veriliyor. Bu ilçelerimizde belirli bir miktarda ve kooperatifle yapılan sözleşme doğrultusunda üretim yapabilecekler. Sonuçta tütün üretimi kısıtlanıyor, satışı yasaklanıyor, sigara piyasası uluslararası sigara tekellerine devrediliyor. Bu tür yasaklar uluslararası şirketlerin daha fazla kar elde etmeleri için çıkarılıyor. Türkiye’deki tütün üreticisini yok edip birkaç şirketi ihya etmek vicdansızlıktır.” diye konuştu.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve gazetemalatya.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.