Haber Detayı
20 Ekim 2020 - Salı 17:01
 
Kapasite artıyor, topraklar kurtuluyor!
Tesisin kurulması ile verimli tarım alanları arıtılmadan alıcı ortama bırakılan 1. OSB’nin..
EKONOMİ Haberi
Kapasite artıyor, topraklar kurtuluyor!

OSB’ye 80 bin m3’lük yeni arıtma tesisi kuruluyor. 1. OSB’de bulunan 40 bin m3 kapasiteli arıtma tesisi, 120 bin m3 kapasiteye çıkıyor. Tesisin kurulması ile verimli tarım alanları arıtılmadan alıcı ortama bırakılan 1. OSB’nin pis sularından kurtulacak. Yaklaşık 250 milyon liraya mal olacak 80 bin m3’lük arıtma tesisi, 430 dönümlük alana inşa edilecek ve 2 yıl içerisinde bitirilmesi planlandı.

Mevcut 40 bin m3’lük arıtma tesisi ile 120 m3’kapasiteye ulaştıracak olan 80 Bin m3’lük arıtma tesisi yapımı için yüklenici HNC firması yetkilileri ile TSO arasında protokol imzalandı.  Protokol imza töreninden önce bir konuşma yapan Oda Başkanı Sadıkoğlu, yeni “Göreve geldiğimiz günden bu yana yoğun bir tempoyla üzerinde çalıştığımız arıtma tesisinin ihalesi 24 Eylül'de Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nda yapıldı. İhaleye MTSO Başkanı olarak ben de eşlik ettim. İhale komisyonu verilen teklifleri değerlendirdi. Ve ihaleyi kazanan HNC inşaat firmasıyla bugün sözleşme imzalayacağız” dedikten sonra;

“Göreve geldiğimiz günden itibaren Malatya sanayisinin en önemli sorununun arıtma tesisi sorunu olduğunu ifade etlik ve bununla ilgili çalışma başlattık.

Özellikle Şahnahan bölgesinde dereye akan atık suların çevreye verdiği zararı, o suyla sulama yapılan sebze ve meyvelerin sağlığımızı tehdit ettiğini birçok platformda dile getirdik Günlük 80.000 m3 kapasite ile uzun yıllar sanayimizin arıtma yükünü projemizi hazırladık. Ocak ayında yaşadığımız depremin ardından ilimiz Pütürge ilçesine teşrif eden Sayın Cumhurbaşkanımıza mevcut atık şu arıtma tesisimizin depremden zarar görerek işlevselliğini yitirdiğini İlettik Afet sonrası oluşan buruk atmosferde konuya büyük bir hassasiyet gösteren Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatları sonucu çalışmalar ivedilikle başlatılmıştı.

Göreve geldiğimiz günden bu yana yoğun bir tempoyla üzerinde çalıştığımız arıtma tesisinin ihalesi 24 Eylül'de Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nda yapıldı. İhaleye MTSO Başkanı olarak ben de eşlik ettim

İhale komisyonu verilen teklifleri değerlendirdi. Ve ihaleyi kazanan HNC inşaat firmasıyla bugün sözleşme imzalayacağız Firma yetkililer Gürsula Öztürk Bey ve Mehmet Özmen Öztürk Bey aramızda.

Yaklaşık 250 Milyon TL değerindeki tesisin 24 ay sonunda faaliyete geçmesini hedefliyoruz

Günlük 80 000 m3 kapasite ile uzun yıllar sanayimizin arıtma Yükünü taşıyacak tesis tamamlandığında Türkiye'nin en büyük ve teknolojik arıtma tesislerinden olacak. Tesisin tamamlanmasıyla Malatya'nın gelecek 50 yılında OSB kaynaklı çevre kirliliğinin de önüne geçilmiş olacak.

30 yıldır çözülemeyen arıtma sorununun çözülmüş olması, bunun da görev süremizde hayata geçmesi bizleri mutlu ediyor. Malatya'mızın ve sanayimizin kaderini değiştirecek olan bu dev projenin hayata geçmesinde katkı sunan başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Olmak üzere

 Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa Varank'a ve Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Berat Albayrak'a Malatyalı hemşerilerim ve sanayicilerimiz adına teşekkürlerimi sunarım.

Malatya'mıza, sanayimize ve sanayicilerimize hayırlı ve uğurlu olsun.” İfadelerini kullandı.

gazetemalatya.com

Kaynak: Editör:
Etiketler: kapasite artıyor, verimli tarım, alanları kutuluyor, 1.OSB, arıtma tesisi, MTSO, Sadıkoğlu
Yorumlar
Haber Yazılımı }); });