Haber Detayı
05 Mart 2021 - Cuma 20:06
 
Kanunen yasak olmasına rağmen kuruluş dayanağı nedir?
Kanunen, belediyelerin doğrudan veya dolaylı yayın organı sahibi veya ortağı olmaları yasak olduğu..
GÜNDEM Haberi
Kanunen yasak olmasına rağmen kuruluş dayanağı nedir?

Haber: Yaşar KARAASLAN

Belediyelerin doğrudan veya dolaylı yayın organı sahibi veya ortağı olmaları yasak olduğu halde frekans üzerinden yayın yapan ve Belediye bünyesinde kurulduğu söylenen Yeşilyurt Radyosunun yasal dayanağının gündeme taşındığı Yeşilyurt Belediye Meclis toplantısının Şubat Ayı'nın 2. Oturumu yapıldı. Belediye Başkanı Mehmet Çınar Başkanlığında yapılan toplantının açılışında konuşan Başkan Çınar, “Elazığ 8'inci Kolordu Komutanımız Korgeneral Osman Erbaş'ın içinde olduğu helikopterin dün Bitlis’in Tatvan bölgesinde düşmesi sonucunda şehit düşen kahraman vatan evlatlarımıza Allah’tan rahmet, yaralı askerlerimize acil şifalar diliyorum. Hepimizin yüreğini dağlayan bu talihsiz kazada şehit düşen askerlerimizin aile mensuplarına ve aziz milletimize başsağlığı dileklerimi iletiyorum. Aynı zamanda Şırnak’ın Cizre ilçesinde yaşanan trafik kazasında yaralanan 11 askerimize de acil şifalar diliyorum.” Diyerek şehir askerlere rahmet yaralılara da acil şifalar diledi.

Başkanın konuşmasından sonra gündem maddelerine geçildi. Oylanarak karara bağlanan maddeler şöyle;

  • Belediye bünyesinde sözleşmeli olarak çalışan personellerin 2021 yılı maaşlarının güncellenmesi,

Madde oylanırken söz alan CHP’li Meclis üyesi Önder Öztürkoğlu, “Belediyemiz şirketlerinden olan Yeşil Marketlerde çalışan personellerin maaşından 200 lira kadar kesinti yapılarak yerine Yeşil marketlerden alışveriş yapmaları için alış-veriş fişi veriliyor. Bu da uzakta oturan çalışanlar yük oluyor. Çalışanlarımızın bu yöndeki şikayetlerini nasıl çözebiliriz” diyerek market çalışanlarının sorununu dile getirdi. Başkan Çınar’da “2020 yılında çalışanlarımızdan kesinlikle kesinti yapılmamıştır. Size yanlış veya kasıtlı aksettirilmiştir. Yeşil marketlerimiz içinde merkez, Bostanbaşı ve Yeşiltepe Bölgelerinde birer şube açmak için çalışmalarımız sürüyor”diyerek Meclis Üyesi Öztürkoğlu’nu yanıtladı.

  • Belediye bünyesinde bulunan 7 adet birime yapılan asaleten atamaların meclis bilgisine sunulması,

İsimsiz bazı cadde ve sokaklara isim verilmesi ile Gara bölgesinde PKK’lı teröristlerce alıkonularak şehit edilen Jandarma Astsubay Başçavuş Semih Özbey ile Diyarbakır’ın Lice İlçesi kırsalında PKK’lı teröristlerle çıkan çatışmada şehit olan Jandarma Uzman Çavuş Mehmet Çelik’in isimlerinin Belediye uhdesinde bulunan parklara verilmesi maddeleri ve imar konulu 2 maddenin de ilgili komisyona havale edilmesi ve bir sonraki oturumun 7 Nisan Çarşamba günü yapılması kararlaştırıldı.

Belediye radyosunun yasal dayanağı nedir?

Gündem maddelerinin tamamlanmasından sonra CHP Meclis Üyesi Tayfun Çakır tarafından, yasal olmamasına rağmen Belediye bünyesinde kurulduğu söylenen Yeşilyurt Belediye Radyosunun yasal dayanağını sorgulayan 4 maddelik yazılı bir önergesi verildi. Yazılı önerge de;

“Kısa bir süre önce Yeşilyurt Belediyesi tarafından 93.8 frekansı üzerinden Yeşilyurt Radyo’nun açıldığı bizzat Sayın Belediye Başkanı tarafından duyurulmuş ve konu basının da gündeminde yer almıştır. Bilindiği üzere, 6112 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın hizmetleri hakkında Kanun’un 19/b madde gereğince kimlerin yayın lisansı alabileceği, radyo ve televizyon kurabileceği ve yayın yapabileceği yasayla belirlenmiştir.”

Bu kapsamda ilgili Kanunun 19/b maddesi gereğince:

“Siyasi partiler, sendikalar, meslek kuruluşları, kooperatifler, birlikler, dernekler, mahalli idareler ve bunlar tarafından kurulan veya bunların doğrudan veya dolaylı ortak oldukları şirketler ile sermaye piyasası kurumları ve bunlara doğrudan veya dolaylı ortak olan gerçek ve tüzel kişilere yayın lisansı verilemez. Bu kuruluşlar, medya hizmet sağlayıcı kuruluşlara doğrudan veya dolaylı ortak olamaz” denilmektedir.”

Bu durumda:

  1. Belediyelerin ve belediyeler tarafından kurulan veya doğrudan veya dolaylı ortak oldukları şirketlerin yayın lisansı alması ve doğrudan ya da dolaylı ortak olması 6112 sayılı yasaya göre açıkça yasak olmasına rağmen Yeşilyurt Belediyesinin TV yayınının ve Belediye tarafından kurulduğu ilan edilen 93.8 Yeşilyurt Radyo’nun kanuni dayanağı nedir?
  2. Yeşilyurt Belediyesi tarafından kurulduğu ilan edilen Yeşilyurt Radyo’nun sahibi ya da ortaklık yapısı kim/kimlerden oluşmaktadır?
  3. Yeşilyurt Belediyesi tarafından kurulduğu ilan edilen Yeşilyurt Radyo’nun yayın frekansı olan 93.8 frekansı kimden/hangi yayın kuruluşundan kiralanmıştır?
  4. Bu kiralama ya da alımın değeri ne kadardır? Bunun için şu ana kadar Belediye veya bağlı kuruluşları tarafından herhangi bir ödeme yapılmış mıdır?”

“HAKSIZ YERE REKABET”

Yeşilyurt CHP İl Meclis Üyesi Tayfun Çakır, “Bu konuda özellikle RADEM üzerinden ciddi bir tepkiye neden oldu. Hem haksız yere rekabet verdiği hem de kanunen yasak olduğu dile getirildi. Dolayısıyla buna ilişkin 4 tane sorumuz var. Kanuna açık olmadığı halde bu iş ne şekilde yapıldı. Tamam, belediyelerin internet yayını yapmaları söz konusu ama frekans üzerinden yayın yapmak başka bir konu. Burada da açıkça frekans üzerinden yayın yapıldığı söyleniyor. Bu konu gündeme de geldi bu nedenle bu sorularımızın yazılı olarak cevaplandırılmasını talep ediyoruz” soruları yer aldı. Başkan Çınar, “Önergeyi yazılı olarak cevaplamamızı istemişsiniz. Biz de sorularınızı yazılı olarak cevaplayacağız” diyerek sorular yazılı olarak yanıtlayacaklarını belirtti.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kanunen, yasak, olmasına, rağmen, kuruluş, dayanağı, nedir?,
Yorumlar
Haber Yazılımı }); });