Haber Detayı
14 Ocak 2020 - Salı 22:40 Bu haber 1229 kez okundu
 
Kadrolular tamam ya taşeronlar?
Taşeron statüsünde çalışırken KHK ile belediye bünyesine geçen Bin 250 işçisini unuttu..
GÜNDEM Haberi
Kadrolular tamam ya taşeronlar?

Haber: Yaşar KARAASLAN

Yeşilyurt ve Battalgazi Belediyesi 1250 işçisini unuttu. 140 Kadrolu işçileriyle yaptıkları toplu iş sözleşmesini alay-ı vala ile duyuran Battalgazi ve Yeşilyurt Belediyeleri,taşeron statüsünde çalışırken KHK ile belediye bünyesine geçen Bin 250 işçisini unuttu. Yeşilyurt ve Battalgazi Belediyesi bünyesinde kadrolu işçi statüsünde çalışan işçilerle sözleşme yaparken, her iki belediyede çalışan yaklaşık Bin 270 işçi hiçbir hak alamadı. Belediyeler kadrolu işçilerle toplu iş sözleşmesi imzalarken bünyelerinde çalışan statüsü belli olmayan işçilerle ilgili maaşları veya sosyal haklarında herhangi bir iyileştirme yapılmadı.

Büyükşehir, Battalgazi ve Yeşilyurt Belediyesinde çalışan yaklaşık 3 bin 500 işçi statüleri belli olmadığı için sahipsiz kaldı. Sahiplerinin olmadığını belirten işçiler; "Yeşilyurt ve Battalgazi Belediyeleri, bünyelerinde çalışan kadrolu personelleri ile yaptıkları sözleşmeleri ala-i vala ile duyuruyorlar ki toplamda 140 personel Onların hakkının az da olsa verilmesi bizleri memnun etmiştir ama kendi belediyelerinde çalışan Bin 250 işçiyi görmüyor veya görmek istemiyorlar. Bizim onlardan neyimiz eksik,  onlarla aynı işi yapıyoruz. Sosyal adalet bu mu? Bizi niye sahiplenmiyorlar?” diyerek sahipsiz olduklarını ve ne sendikaların ne de işveren konumundaki belediyelerin kendilerine sahip çıkmadıklarını belirtiler.

Özel şirketler bünyesinde hizmet alım yöntemiyle belediyelerde çalışan ve Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile Belediye personeli olan yaklaşık 3 bin 500 işçi toplu iş sözleşmelerinin dışında kaldı. Battalgazi ve Yeşilyurt Belediyelerinde yaklaşık 700’er, Büyükşehir Belediyesinde ise yaklaşık 2 bin civarında taşeron olarak çalışırken, çıkarılan KHK ile Belediyelerin kadrosuna alınmışlardı.

Edinilen bilgilere göre KHK kapsamında Belediyelere geçen işçiler için 2020 Haziran sonuna kadar hiç bir iyileştirme yapılmayacağı öğrenildi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kadrolular, tamam, ya, taşeronlar?,
Yorumlar
Haber Yazılımı }); });