Haber Detayı
04 Eylül 2020 - Cuma 09:19 Bu haber 2960 kez okundu
 
İşadamlarının teşvik yasası feryadı!
Yatırımlarımız hız kesecek, istihdam azalacak. Gelişme trendi yakalayan sanayi bölgeleri durma hatta..
EKONOMİ Haberi
İşadamlarının teşvik yasası feryadı!

İşadamları; Yatırımlarımız hız kesecek, istihdam azalacak. Gelişme trendi yakalayan sanayi bölgeleri durma hatta gerileme süreci yaşayacak, ifadeleriyle hükümete seslenen MTSO Başkanı Sadıkoğlu, 6 Bölge teşviklerinden yararlanan Malatya’nın teşvik kapsamından çıkarılması ve Organize Sanayi Bölgesi bulunan Yeşilyurt ilçesinin de teşviklerden yararlanamaması yönünde alınan kararların düzeltilmesini talep ettiler.

Yakaladığımız ivmeyi kaybetmek istemiyoruz

“24 Ocak’ta meydana gelen Sivrice merkezli deprem Elazığ ve Malatya ekonomisine ciddi darbeler vurdu. Bizler, ayrımcılık istemiyoruz. Doğal afet nedeniyle ciddi oranda zarar gören ekonomimizi düzeltmek istediklerini belirten MTSO Başkanı Sadıkoğlu; “Sanayi yatırımlarının illerimizde yakaladığı ivmenin kaybedilmemesi adına mücadele vermeye devam edeceğiz. Fiziki hasarın yanı sıra ekonomik hasarı da büyük olan depremden dolayı dezavantajlı olduğumuz için iki ilimizin 6. Bölge ilan edilmesi en büyük beklentimizdir.

Basın ve Milletvekillerinden konunun takipçisi olmalarını istiyoruz

Alınan kararların Malatya ve Elazığ ekonomileri açısından çok olumsuz sonuçları doğuracak kararlar olduğunu belirten Başkan Sadıkoğlu, yerel basın ile iktidar ve muhalefet milletvekillerinden konunun takipçileri olmasını istedi ve “İktidarıyla-muhalefetiyle milletvekillerimizin bu konunun takipçisi olmalarını arzu ediyoruz. Bu konu Malatya ekonomisinin ve sanayisinin kaderini değiştirebilecek bir karar ve Malatya ve Elazığ ekonomisi için yıkımdır” dedi.

Teşvikler 5 yıl daha uzatılmalıdır!

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, 6. Bölge teşviklerinden yararlanan Malatya’nın 21 Ağustos 2020 Tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan “Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar” la ilgili 6 bölge teşvik kapsamından çıkarıldığını belirterek “Ocak ayında meydana gelen depremden dolayı Malatya ve Elazığ illeri yeniden değerlendirilmelidir. Bu konuda detaylı bir dosya hazırlayıp ilgili yerlere gönderdik. İki ilimizin en azından önümüzdeki 5 yıl için yeniden 6. teşvik bölgesine alınmasını talep ediyoruz. Sürecin takipçisi olacağız” dedi.

Sürecin takipçisi olacağız

Malatya’nın tekrar 6. Bölgeye alınması için dosya hazırladıklarını ve sürecin takipçisi olduklarını ifade eden Malatya Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, “21 Ağustos 2020 tarihli ‘Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkındaki Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Cumhurbaşkanı Kararı’nın tüm detaylarını, ekleri ve atıfta bulunulan tüm maddelerini inceleyerek, gerekli bilgi destekleriyle birlikte yeni yasanın ilimize etkilerini ortaya koyan bir dosya hazırladık. Bu dosyayı başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’a, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’a, 6 Malatya milletvekilimizin tamamına ve çatı kuruluşumuz olan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanımız Rıfat Hisarcıklıoğlu’na gönderdik. Sürecin takipçisi olduğumuzu belirtmek isteriz” şeklinde konuştu.

Elazığ ve Malatya’nın kaderini olumsuz anlamda etkileyecek bir karar

Malatya ve Elazığ’ın ocak ayında yaşanan deprem dolayısıyla farklı değerlendirilmesi gerektiğinin altını çizen Başkan Sadıkoğlu, “Malatya ile aynı durumda olan bölge illerinin ticaret ve sanayi odası başkanları ile yakın temas halindeyiz. Özellikle Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Asilhan Arslan Bey ile Malatya ve Elazığ’ın ocak ayında yaşanan deprem dolayısıyla dezavantajlı olduğunu birçok platformda dile getireceğiz. Elazığ TSO da biz de birer dosya hazırladık ve bu dosyaları ilgili kurumlara gönderdik. Mücadelemiz sadece dosya göndermeyle kalmayacak. Sanayi yatırımlarının illerimizde yakaladığı ivmenin kaybedilmemesi adına mücadele vermeye devam edeceğiz. Fiziki hasarın yanı sıra ekonomik hasarı da büyük olan depremden dolayı dezavantajlı olduğumuz için iki ilimizin 6. Bölge ilan edilmesi en büyük beklentimizdir. İktidarıyla-muhalefetiyle milletvekillerimizin bu konunun takipçisi olmalarını arzu ediyoruz. Bu konu Malatya ekonomisinin ve sanayisinin kaderini değiştirebilecek bir konu. Sayın vekillerimiz konunun takibini yaparken bizlerden ne gibi bir destek talep ederlerle onların yanında olduğumuzu da ifade etmek isteriz” ifadelerine yer verdi.

OSB'si olmayan ilçelere destek var, olana yok 

Organize Sanayi Bölgeleri olmayan ilçelerin teşvik kapsamına alınması ve OSB’si olan Yeşilyurt ve Darende’nin teşvik kapsamından çıkarılmasına bir anlam verilemediği belirten Başkan Sadıkoğlu, “Alınan bu karar ile ilçeler bazında da birtakım yenilikler ve değişiklikler yapıldı. Akçadağ, Arguvan, Hekimhan, Doğanşehir, Doğanyol, Kuluncak, Kale, Pütürge ve Yazıhan ilçelerimizin organize sanayi bölgelerinde veya endüstri bölgelerinde gerçekleştirilecek yatırımların 6. bölge teşviklerinden yararlanma imkânı sunuldu. Hazırladığımız dosyada Yeşilyurt, Battalgazi, Darende ve Arapgir’in de 6. bölge desteklerinden yararlanma imkanı veren düzenleme yapılmasını talep ettik. Zira Malatya OSB’si Yeşilyurt ilçemizde olduğu için bu denli bir değişiklik yapılması dahi Malatya için önemli olacaktır” dedi.

 

Son 10 yılda 630 yatırım teşvik belgesi,

Teşvikler yılsonuna kadar süreceğini belirten ve derem gibi bir doğal felaketin yaşandığı Malatya gibi şehirlerin teşviklerde önceliğinin olması gerektiğini vurgulayan Başkan Sadıkoğlu, “Son alınan kararla 6. bölgede yer alan ve gelişmeye yönelik dezavantajlı illerimizin farklı şekilde desteklenmesi gerektiğine inanıyoruz. Bu illerin sanayisinin gelişimini sağlarken Malatya gibi büyüme trendinde olan illerin de önünün kesilmemesi lazım. Son 10 yılda ilimizde toplam 630 adet yatırım teşvik belgesi alınmış.

4 milyar 300 milyonluk 232 yatırım teşvik belgesi

Göreve geldiğimiz günden bu yana Malatya için toplam 232 adet yatırım teşvik belgesi alındı. Toplam yatırım bedeli 4 milyar 354 milyon TL olan bu yatırımlarla 24 Bin kişiyi bulan bir istihdam hedefleniyor. Alınan bu karar sonrasında, daha önce yer tahsisi yaptığımız iş insanlarının yatırım kararından vazgeçecek olması bizleri derinden üzecektir. Ayrıca hali hazırdaki fabrikalarda faaliyet gösteren yatırımcılar da ilerleyen zamanlarda yeni teşvik belgeleri almak istemeleri durumunda 4. bölge destekleriyle karşılaşacak ve ilimizde yatırımlarına devam etme kararlarını sorgulayacaklardır. 31 Aralık 2020 tarihine kadar alınan yatırım teşvik belgeleri 10 yıl boyunca 6.bölge desteklerinden tümüyle yararlanabilecektir. Bu noktada tüm yatırımcılarımızın bu süre zarfında yatırım teşvik belgesi müracaatlarını yapmasını öneriyoruz” dedi.

26 yer tahsisi 2500 yeni istihdam

Yeni uygulamanın Malatya’daki yatırımları olumsuz etkileyeceğini ifade eden Başkan Sadıkoğlu, “Göreve geldiğimiz günden bu yana ilimizin sanayisini güçlendirme arzusuyla ciddi gayret gösteriyoruz. Üyelerimizin verdiği görev ve sorumluluk bilinciyle Malatya’mızın sanayide bir adım daha ileri gitmesi için gayret gösterirken alınan bu karar bizleri üzmüştür. Malatya’nın 6. Teşvik Bölgesi avantajlarından yararlanıyor olması bizlerin elini güçlendiriyordu. Ülkemizin farklı illerinden birçok iş insanını ilimize davet edip, Malatya sanayisinin yatırım fırsatlarından ve teşviklerden bahsedip, avantajlarını anlattığımızda iş insanları ilimize yatırım yaptı. Görev süremiz içinde 26 tane yer tahsisi gerçekleştirdik. Faaliyete geçen fabrikalarda şu an 2500 hemşerimiz istihdam edildi. Yer tahsisleri yapılan ve faaliyete geçecek olan fabrikalarda toplam 8500 kişi istihdam edilecek, bu çok ciddi bir rakam. Hedefimiz 4 yıllık görev süremiz içerisinde 22 bin istihdam sağlamak. Bu rakam Malatya OSB’sinin 32 yıllık döneminde sağlanmış, biz 4 yılda bu rakamı yakalamayı önümüze hedef koyduk. Hedeflerimizi bu şekilde belirlemişken, hızımızı almışken, alınan bu karar elbette hızımızı kesecektir” kararın Malatya ekonomisini olumsuz etkileyeceğini belirtti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: İşadamlarının, teşvik, yasası, feryadı!,
Yorumlar
Haber Yazılımı }); });