Haber Detayı
13 Ocak 2020 - Pazartesi 20:38 Bu haber 1151 kez okundu
 
İlacın kullanımı durudurldu!
Kurum Başkanı Hakkı Gürsöz tarafından 9 Ocak günü il sağlık müdürlüklerine gönderilen 'çok acele'..
SAĞLIK Haberi
İlacın kullanımı durudurldu!

Ameliyatlarda genel anestezide kullanılan ilaca yasak geldi. TİTCK tarafındam Sağlık İl Müdürlüklerine “Çok acele” başlığıyla gönderilen yazıda söz konusu ilaçların kullanılmaması yönünde uyarılar yer aldı. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK), 'Dormofol' adlı ilaca satış blokajı getirerek, geri çekme kararı aldı. Ameliyathanelerde genel anestezi için kullanılan bir ürün olan Dormofol adlı ilacın kullanılmaması yönünde İl Sağlık Müdürlüklerine “Çok acele” yazı gönderildi.  

Kurum Başkanı Hakkı Gürsöz tarafından 9 Ocak günü il sağlık müdürlüklerine gönderilen 'çok acele' ibareli yazıda, 'Dormofol yüzde 1 İ.V. İnfüzyonluk/Enjeksiyonluk Emülsiyon İçeren Ampul' ve 'Dormofol yüzde 2 İ.V. İnfüzyonluk/Enjeksiyonluk Emülsiyon İçeren Ampul' adlı ürüne satış blokajı uygulandığı bildirildi.

Söz konusu ilaçlar hakkında inceleme ve analiz sürecinin başlatıldığı bilgisi verilen yazıda, bu ilaçların kullanımının durdurulması talimatı verildi. Adı geçen ürünlere geri çekme işleminin de uygulandığı vurgulanan yazıda şöyle denildi:

"Satış blokajı ve geri çekme işlemi uygulanan partilere ait listeler ekte yer almakta olup, geri çekme işlemi uygulanan partilerin kullanımının durdurularak ivedilikle iade işlemlerinin yapılması gerektiği, analiz süreci devam eden satış blokajı uygulanmış partilerin ise ivedilikle kullanımdan çekilerek nihai karar verilinceye kadar karantina altında tutulması gerektiği hususunun ilinizde bulunan ve ilgili ürünleri bulundurabilecek tüm sağlık kurum-kuruluşlarına duyurulması, ayrıca kurumumuz resmi internet sitesinde yapılan bu doğrultudaki duyuruların titizlikle takip edilmesinin önem arz ettiği hususunda bilginizi ve gereğini rica ederim."

gazetemalatya.com-haberler

Kaynak: Editör:
Etiketler: İlacın, kullanımı, durudurldu!,
Yorumlar
Haber Yazılımı }); });