Haber Detayı
28 Temmuz 2020 - Salı 15:03
 
Hasat sonrasına kolaylık
Kayısı hasadından sonra yapılan yıkama, depolama, tasnifleme ile çekirdek kırma işlemlerinin yapıldığı tesis..
Tarım Haberi
Hasat sonrasına kolaylık

Kayısı hasadından sonra yapılan yıkama, depolama ile çekirdek kırma işlemlerinin yapıldığı tesis hizmete girdi. Malatya Büyükşehir Belediyesinin projelendirildiği, DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığını destekleriyle gerçekleşen ve Darende Balaban Mahallesine kurulan kayısı tesisinin faaliyete geçirilmesi ile ilgili yayınlanan bültende;

“Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından Kayısı ile ilgili önemli bir proje hayata geçirildi.

DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı işbirliğinde Kayısı Yıkama Boylandırma ve Soğuk Hava Deposu ile Kayısı Çekirdeği Kırma Eleme Tesisi faaliyete başladı.

Darende İlçesi Balaban Mahallesinde kurulan tesis, Malatya’nın önemli bir ihraç ürünü olan kayısı için büyük önem taşıyor. Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Şube Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Kayısıda Katma Değerin Artırılması” Projesi kapsamında kazandırılan tesis, DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından finanse edildi. Projede, Kayısı Yıkama Boylandırma Ünitesi ve Soğuk Hava Deposu ile Kayısı Çekirdeği Kırma Eleme Tesisi bulunuyor. Kısa süre önce faaliyete geçen tesisi, Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş işletiyor.

Ekonomik kayıpları önlüyor

Üreticinin kayısısına katma değer sağlayan yıkama ve boylandırma ünitesinde ürünler elenerek 5 farklı gruba ayrılıyor. Böylece her ürün kendi sınıfının fiyatını alarak, çiftçinin ekonomikkayıplarını önlüyor. Kayısı Çekirdeği Kırma ve Eleme tesisinde ise çekirdekler kırılıyor ve kabuklarından ayrılarak üreticiye teslim ediliyor. Çok küçük ücretlerle verilen hizmetler, kayısı üreticisine önemli avantajlar sağlıyor. Bin tonluk soğuk hava deposu ise ürününü hemen satmak istemeyen çiftçinin ürününün korunmasını sağlıyor.” İfadeleri yer aldı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Hasat, sonrasına, kolaylık,
Yorumlar
Haber Yazılımı }); });