Haber Detayı
19 Şubat 2020 - Çarşamba 19:22
 
Halk Bankası zorluk çıkarıyor
Yeni esnafa kradi desteği yok. 24 Ocak’ta yaşanan deprem nedeniyle Halk..
SİYASET Haberi
Halk Bankası zorluk çıkarıyor

Yeni esnafa kradi desteği yok. 24 Ocak’ta yaşanan deprem nedeniyle Halk Bankasınca verilecek olan faizsiz ve 5 yıl ödemeli krediler esnafı çileden çıkardı. Halk Bankasının kredi verme şartı için en az 1 yıllık maliye kaydı istemesi karşısında zor durumda kalan yeni esnaf, MHP Milletvekili Fendoğlu’na başvurarak sorunlarını gündeme getirmesini istediler. Milletvekili Fendoğlu’da esnafın sorununu mecliste dile getirdi. Konu ile ilgili yapılan yazılı açıklamada;

“ Milliyetçi Hareket Partisi Malatya Milletvekili Mehmet Fendoğlu TBMM genel kurul çalışmalarında söz alarak “Malatya ve Elazığ’da deprem sonrasında Esnaflarımızın kredi almak için yaptığı başvurularda, Bankaların aramış olduğu  bir yıllık maliye kaydı şartını üç aya indirmesi, ipotek taleplerini ertelemesi ve kredileri doğrudan kullandırması esnaflarımızın ve esnaf odalarımızın talebidir.” dedi.

 MHP Malatya Milletvekili Mehmet Fendoğlu yaptığı konuşma da;

“Malatya ve Elâzığ'da yaşanan deprem nedeniyle, esnaflarımıza, doğrudan Halk Bankası ve Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi aracılığıyla 50 bin TL faizsiz, beş yıl ödemeli kredi imkânı sağlanmıştır ancak Malatya'da bulunan Halk bankası ve şubeleri, esnaflarımızdan bir yıllık Maliye kaydı şartı ve ipotek istemektedir. Kredi alamayanlar esnaf kooperatiflerine yönlenmektedir. Malatya'da bulunan 20 bine yakın kayıtlı esnafımıza, iki ay içerisinde, sadece kooperatifler aracılığıyla bu kredinin kullandırılması mümkün değildir.

Bankaların bir yıllık maliye kaydı şartını üç aya indirmesi, ipotek taleplerini ertelemesi ve kredileri doğrudan kullandırması esnaflarımızın ve esnaf odalarımızın talebidir.” İfadelerini kullandı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Halk, Bankası, zorluk, çıkarıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı }); });