Haber Detayı
29 Temmuz 2020 - Çarşamba 17:07
 
Haberler asılsızdır!
Ticari rant mı, vefa mı? olduğu belli olmayan “Mersedes Kadir” filmi "Senaryosuna izin
YAŞAM Haberi
Haberler asılsızdır!

Ticari rant mı, vefa duygusu mu? gibi hedefli olduğu belli olmayan “Mersedes Kadir” filminin "Senaryosuna izin verildi" haberine yalanlama geldi. Malatya’nın kalbinde taht kuran ve geçtiğimiz aylarda vefat eden Mercedes Kadir’ filminin ticari amaçlı olduğu ve senaryosuna “Valilikçe onay verildi” yönündeki haberlerin asılsız olduğu Valilikçe açıklandı.

 Senaryoya değil Malatya’daki çekimlere izin verildiğini belirten Malatya Valiliği “ İş tanımımızda senaryo incelemek veya izin vermek gibi bir görevimiz yoktur. Verilen izin, film çekimi için mülki idare amiri iznidir.” İfadeleriyle filmin senaryosuna onay verilmesi söz konusu değildir” açıklaması yaptı.  Senaryoya izin verildiği yönündeki haberlerin asılsız olduğu belirtilen açıklamada;

“Bazı basın yayın organlarında Mersedes Kadir filminin "senaryosu için" Malatya Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün onay verdiği yönünde haberler yapılmıştır. Kurumumuzun görevleri arasında senaryo incelemek ve senaryolar için uygunluk görüşü vermek gibi bir iş tanımı bulunmamaktadır. 14.07.2004 tarih ve 5224 sayılı Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi ve Sınıflandırılması ile Desteklenmesi Hakkında Kanuna dayanılarak hazırlanan, 15.10.2019 tarih ve 30919 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanan "Film Çekim İzinleri ve Ortak Yapımlar Hakkında Yönetmelik' in 11. Maddesi'nde "Türkiye'de ticari amaçlı film çekmek isteyen yerli yapımcılara çekim izinleri, çekim yapılacak mahallin en büyük mülki idare amiri tarafından verilir." denilmektedir. Bu bağlamda tüm film çekmek isteyenlere uyguladığımız standart prosedür doğrultusunda kurumumuza yapılan müracaat neticesinde söz konusu film için de sadece çekim izni verilmiştir. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.” İfadeleri yer aldı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Haberler, asılsızdır!,
Yorumlar
Haber Yazılımı }); });