Haber Detayı
13 Ocak 2020 - Pazartesi 13:35 Bu haber 1157 kez okundu
 
Geçici işçiler kaygılı!
Bu insanlar şeker fabrikalarına ömrünü vermişler. 15-20 yıl emek vermişler. Bu işçileri dışlayıp..
EKONOMİ Haberi
Geçici işçiler kaygılı!

Daimi personel statüsünde 1500 personelin alınacağı Şeker Fabrikalarında, 15-20 yıldır geçici statüde çalışan personelleri huzursuz etti. Geçici işçilerin sorunu dile getiren Ağbaba, “15 Şeker Fabrikasında bin 400 geçici işçi var. Bu insanlar mağdur ediliyor. Bu şekilde devam ederse 100 yıl çalışsalar da emekli olamazlar. Bu işçilere, emekçilere hepimizin bir vefa borcu var. Bu insanlar şeker fabrikalarına ömrünü vermişler. 15-20 yıl emek vermişler. Bu işçileri dışlayıp dışarıdan daimi işçi almak kabul edilemez. Kadrolu işçi alınacaksa öncelik bu işçilere verilmeli. ” diyerek personel alımında geçici işçilere öncelik verilmesi gerektiğini belirtti.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Emek Büroları Koordinatörü Veli Ağbaba, Şeker Fabrikalarına İŞKUR üzerinden yapılacak daimi işçi alımında önceliğin fabrikalarda yıllardır emek veren işçilere verilmesi gerektiğini söyledi.

Deveye hendek atlatmaktan daha zor!

Ağbaba; “Dünyanın en güzel şekerlerinin üretildiği fabrikalarımız peşkeş çekilirken ‘Şeker vatandır vatan satılmaz’ demiştik. Tüm şeker fabrikalarını dolaşıp eylemler, basın açıklamaları gerçekleştirmiştik, ancak AKP’ye söz anlatmak deveye hendek atlatmaktan daha zor. Fabrikaları sattılar, yılların birikimini yok pahasına elden çıkardılar. Satışı yapılmayan fabrikalar da ise yeni sorunlar yaratmak için uğraşıyorlar” dedi.

100 yıl çalışsalar emekli olamazlar!

Şeker Fabrikalarında çalışan 1400 geçici işçinin gelecekleriyle ilgili kaygılı bir bekleyişe girdiğini kaydeden Ağbaba, “TÜRKŞEKER hangi akla hizmet ediyorsa geçici işçiler dururken İŞKUR üzerinden daimi işçi alıyor. Başvurular alındı. Önümüzdeki günlerde TÜRKŞEKER’e bağlı 15 fabrikada çalıştırmak için İŞKUR Üzerinden bin 500 kişi alımı tamamlanacak. Oysa bu 15 Şeker Fabrikasında bin 400 geçici işçi var. Bu insanlar mağdur ediliyor. Bu şekilde devam ederse 100 yıl çalışsalar da emekli olamazlar. Bu işçilere, emekçilere hepimizin bir vefa borcu var. Bu insanlar şeker fabrikalarına ömrünü vermişler. 15-20 yıl emek vermişler. Bu işçileri dışlayıp dışarıdan daimi işçi almak kabul edilemez. Kadrolu işçi alınacaksa öncelik bu işçilere verilmeli. Liseyi yeni bitirmiş bir genci, 19 yaşındaki bir kişiyi getirip 20 yıldır emek veren işçilerin başına amir olarak koyarsanız çalışma barışı bozulur. Bu yanlıştan derhal dönülmeli, kadrolu işçi alınacaksa önce fabrikalarda çalışan işçiler kadroya geçirilmeli, ardından dışarıdan alım yapılmalıdır” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Geçici, işçiler, kaygılı!,
Yorumlar
Haber Yazılımı }); });