Haber Detayı
27 Ağustos 2020 - Perşembe 07:28 Bu haber 5380 kez okundu
 
Garip ama gerçek; olmayan OSB’lere destek
Malatya sanayisinin gelişmesine darbe sayılabilecek karar
EKONOMİ Haberi
Garip ama gerçek; olmayan OSB’lere destek

Malatya sanayisinin gelişmesine darbe sayılabilecek karar yürürlükte. OSB’si olmayan ilçelere yatırım desteği verilirken, cazibeli iller desteğinden yararlanan Malatya, cazibeli merkezler desteklerin yürürlükten kalkmasıyla ağır bir darbe daha almış oldu. Yürürlüğe giren kararlarla yatırımcılar, desteklerin cazip olduğu Adıyaman, K. Maraş, Şanlıurfa ve Diyarbakır gibi bölge illerine yönlendirildi.  

Organize Sanayi Bölgeleri(OSB)  olmayan Hekimhan, Doğanşehir, Akçadağ, Yazıhan, Doğanyol, Arguvan, Kuluncak, Kale, Pütürge ilçeleri Bölgesel desteklerden yararlanırken OSB’si olan Battalgazi, Darende ve Yeşilyurt ilçeleri yatırım desteklerinden yararlanamayacak.

Kararları değerlendiren ekonomist  Mali Müşavir Bahadır Altaş, “Cazibe Merkezleri Programı kapsamındaki Malatya’nın da içinde bulunduğu 23 ilde özel sektör tarafından gerçekleştirilecek “İmalat” sanayi yatırımlardan uygun bulunan ve desteklenmesine karar verilen yatırımlar. 6. Bölge için sağlanan destek unsurları ile enerji desteğinden aynı oran ve sürelerde yararlanması ve bunun içinde son müracaat tarihi ise 31 Aralık 2020 olarak belirlenmişti. Geçtiğimiz hafta içinde yayınlanan 2846 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararı ile 15.06.2012 tarih ve 2012/3305 sayılı yatırımlarda devlet yardımları hakkındaki bakanlar kurulu kararında değişiklik yapılarak Bu kararın Alt bölge desteğinden yararlanacak yatırımlar başlıklı 18 maddesinin 4 bendinde yer alan Cazibe Merkezleri Programı kapsamındaki yatırımlara ilişkin düzenleme yürürlükten kaldırılmıştır.” Dedi.

Cazibe Merkezi programı yerine ilçelere teşvik

Kaldırılan cazibe merkezi yerine yeni getiren düzenleme ile ilçelere yapılacak yatırımlara teşvik verileceğini söyleyen Altaş, şu bilgileri verdi:

“Yayınlanan Cumhurbaşkanı kararı ile cazibe merkezleri programı yerine yeni bir düzenleme yapılarak, Bölgesel teşvik uygulamaları kapsamında, 1 inci, 2 nci, 3 üncü ve 4 üncü bölge illerinin ilçelerinde gerçekleştirilecek yatırımlar ilçenin bulunduğu ilin bir alt bölgesine sağlanan bölgesel desteklerden yararlanma imkânı. Söz konusu illerin ilçelerindeki organize sanayi bölgelerinde veya endüstri bölgelerinde gerçekleştirilecek yatırımlar ise bulunduğu ilin iki alt bölgesine sağlanan bölgesel desteklerden yararlanma imkânı getirilmiştir.”

Malatya’yı çok olumsuz etkileyecek

Cazibe Merkezi Programı kapsamında özellikle son iki yılda yatırımcıların tercih ettiği iller arasında Malatya’nın da yer alması ve yapılan düzenlemenin Malatya açısından değerlendirilmesi konusunda ise Altaş ““Yapılan bu düzenleme sonrasında yatırım teşvik sistemi içinde 4.Bölgede yer alan Malatya’ da 1 inci ve 2’nci, OSB’lerin Büyükşehir Merkez İlçesi Yeşilyurt içinde yer almaktadır. Merkez ilçeler dışında sadece Darende ilçesinde OSB bulunması, Akçadağ Mermer İhtisas OSB ile ilgili sürecin henüz tamamlanmamış olması yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararı ekinde yer alan “Alt Bölge Desteğinden yararlanabilecek İlçeler”listesinde yer alan bilgilere göre de Battalgazi ve Yeşilyurt ve Darende ilçelerinin yer almayışı Malatya’yı çok olumsuz etkileyecektir.

Yatırımcılar, Malatya yerine bölge illerine

Cazibe Merkezi Programı uygulanmadan önce Malatya OSB’de yapılan yatırımlar 5.Bölge desteklerinden yararlanıyordu. Bu konunun en kısa zamanda açıklığa kavuşması gerekir. Çünkü yakın komşularımızdan Adıyaman ilinin 5.Bölgeden 6.bölgeye alınması, Kahramanmaraş ilinin 5.bölgede bulunması, Şanlıurfa ve Diyarbakır gibi illerinde baştan beri 6.bölgede yer alması yatırımcıların kararlarında Malatya tercihlerini olumsuz etkilemektedir. Cazibe Merkezleri Programı kapsamında yatırım kararı alan ve yatım yeri tahsisi için müracaatta bulunan yatırımcıların bu düzenleme sonrasında nasıl bir karar alacağı Malatya için önemlidir “ vurgusu yaptı.

Garip ama gerçek

Ekonomist Altaş son olarak da “ Garip ama gerçek. Malatya da OSB’si olmayan Hekimhan, Doğanşehir, Akçadağ, Yazıhan, Doğanyol, Arguvan, Kuluncak, Kale, Pütürge ilçeleri için OSB desteğinden yararlanma imkanı verilmiş, OSB’si olan Darende Listede yok!

Kaynak: Editör:
Etiketler: OSB, yatırım, destek yok, bölge illeri, malatyahaberim
Yorumlar
Haber Yazılımı }); });