Haber Detayı
31 Ocak 2020 - Cuma 15:55
 
Faizsiz ve 1 yıl geri ödemesiz kredi
Teminat sıkıntısı çeken firmalara KGF güvencesi ve 100 bin liraya kadar faizsiz..
EKONOMİ Haberi
Faizsiz ve 1 yıl geri ödemesiz kredi

faizsiz destek verilecek. Küçük ve Orta İşletmeleri Geliştirme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) tarafından depremden zarar gören  firmalara 1 yıl ödemesiz ve faizsiz kredi kullanımı sözü.  Malatya Ticaret ve Sanayi Odasını (TSO) ziyaret eden KOSGEB Başkanı Prof. Dr. Cevahir Uzkurt, “Bu firmalardan hangileri zarar görmüşse hepsi KOBİ olması kaydıyla bu program kapsamında olacak. Dolayısıyla buradaki tek kriter depremden zarar gördüğünün resmi makamlarca, valilikçe tespit edilmiş olması bizim için yeterli." İfadeleriyle depremzede firmalara destek vereceklerini belirtti.

KOSGEB Destekleriyle ilgili TSO Meclis üyelerine bilgi veren KOSGEB Başkanı Uzkurt,

" İlgili firmalarımız, KOBİ'lerimiz 100 bin lirayı kullandıktan sonra 1 yıllık geri ödemesiz dönemi olacak. Bu geri ödemesiz dönemin akabinde üçer aylık taksitler halinde 2 yıl içerisinde bu anaparayı ödeyecekler ve faizinin tamamını KOSGEB olarak biz karşılayacağız. Toplamda 36 ay vadeli faizsiz bir kredi olarak bunu tanımlayabiliriz. Teminat güçlüğü çeken KOBİ'lerimiz için de biz Garanti Fonu'yla bir protokol yapmayı planlıyoruz. Teminatları da oradan tedarik etmenin yolunu açmış olacağız." İfadelerinden sonra devamla

Zarar gören tüm firmalar yararlanabilir

"Herhangi bir bütçe sınırımız, kısıtımız olmayacak. Ne kadar firmamız depremden zarar görmüşse bütün bu firmalarımıza bu kredi kullanımını yaptırabilecek durumdayız. Yine KOSGEB olarak KOSGEB'den daha önce proje desteği alana ve geri ödemesi vadesi gelen KOBİ'lerimizin borçlarını da 2021 yılına kadar ertelemiş bulunmaktayız. Benzer şekilde KOSGEB'in kredi faiz programlarından yararlanarak bir bankadan kredi kullanmış olan ve geri ödemesi, vadesi gelmiş olan firmalarımızdan bu bankalara olan borçlarını da yine 2021 yılına kadar erteliyoruz."

"Kredi kullandırımın da vatandaşlarımızın herhangi bir belge ve dosya hazırlamasına ihtiyaç olmadan hiçbir KOSGEB Müdürlüğümüze gelmesini gerektirecek bir duruma mahal vermeden doğrudan ilgili banka şubelerine gidecekler ve bu kredilerini kullanacaklar. Hangi bankaların bu kredi programlarına iştirak edeceklerini yakın zamanda ilan edeceğiz. Kurum olarak hazırlıklarımızı tamamladık, bankalara yazımızı yazdık. KOBİ'ler doğrudan banka şubelerine giderek bu kredilerini kullanabilecek. Mümkün olduğu kadar arada bir aracı, herhangi bir suistimale mahal vermeden herhangi bir belge, bürokrasiye müsaade etmeden kolaylıkla kısa zaman içerisinde depremden zarar gören KOBİ'lerimizin bu krediden istifade etmelerini arzu ediyoruz." İfadeleriyle depremden zarar gören işletmelerin bu desteklerden yararlanmalarını istedi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Faizsiz, ve, 1, yıl, geri, ödemesiz, kredi,
Yorumlar
Haber Yazılımı }); });